aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Spišský hrad

Tagged: 

  • Spišský hrad

    Posted by harp on 14. apríla 2006 at 5:28

    Spišský hrad bol pôvodne župným hradom a prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1209. Stojí na mieste rozmerného hradiska z prelomu 1. a 2. storočia n.l. O desať storočí neskôr vznikla na vrchole travertínového brala najstaršia kamenná kruhová stavba. V roku 122l dal vojvoda Koloman vybudovať kamenné opevnenie tzv. vnútorného hradu, ktoré odolalo aj tatárskym nájazdom. K týmto stavbám pribudla kaplnka a v polovici 13. storočia južné a západné predhradie. V 15. storočí, keď bol hrad v rukách Jiskrovcov, bolo postavené veľké predhradie tzv. cvinger. Ďaľší majitelia, Zápoľskovci, dostavovali horný hrad. V 15. a 16. storočí hrad patril Thurzovcom, ktorí pristavali nové objekty a zmodernizovali opevnenie. V roku 1639 prišli Csákyovci. Dostavali dolné a stredné nádvoria objektmi pre vojenskú posádku. V 18. sa z hradu odsťahovali, no ich majetkom bol až do roku 1945. V roku 1870 hrad zničil požiar a odvtedy pustol. http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1562Spišský hrad bol pôvodne župným hradom a prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1209. Stojí na mieste rozmerného hradiska z prelomu 1. a 2. storočia n.l. O desať storočí neskôr vznikla na vrchole travertínového brala najstaršia kamenná kruhová stavba. V roku 122l dal vojvoda Koloman vybudovať kamenné opevnenie tzv. vnútorného hradu, ktoré odolalo aj tatárskym nájazdom. K týmto stavbám pribudla kaplnka a v polovici 13. storočia južné a západné predhradie.
    V 15. storočí, keď bol hrad v rukách Jiskrovcov, bolo postavené veľké predhradie tzv. cvinger. Ďaľší majitelia, Zápoľskovci, dostavovali horný hrad. V 15. a 16. storočí hrad patril Thurzovcom, ktorí pristavali nové objekty a zmodernizovali opevnenie. V roku 1639 prišli Csákyovci. Dostavali dolné a stredné nádvoria objektmi pre vojenskú posádku. V 18. sa z hradu odsťahovali, no ich majetkom bol až do roku 1945. V roku 1870 hrad zničil požiar a odvtedy pustol.

    http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1562

    antik odpovedal 11 years, 8 months ago 12 Členovia · 34 odpovede/odpovedí
  • 34 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    30. apríla 2006 at 1:09

    Hlasujte za Spišský hrad na http://www.topcastles.com a tím, že mu dáte za desať ho posuniete na prvé priečky svetových hradov. :lol:

  • lucia

    Member
    21. júna 2006 at 19:02

    Spissky hrad je moja srdcovka :smt049
    Velmi odporucam navstevu hradu, ale aj Gotickej cesty a okolia. V lete su tam rozne akcie: vystavy, serm… dokonca aj nocna prehliadka, co moze byt naozaj zaujimave :-$
    Viac info na
    http://www.spisskyhrad.com

  • heretic

    Member
    10. júla 2006 at 16:23


    hrad pred “zachranou”
    sken z knihy. uz neviem z akej.

  • harp

    Member
    16. júla 2006 at 22:19

    Velmi pekne. Aj foto aj stav hradu.

  • heretic

    Member
    17. júla 2006 at 13:21

    harp: vsak som dal rozne obrazky hradov, aj strecno v diskusie hrad strecno si skus kuknut… este skusim nieco pridat, beckov napr

  • chobot

    Member
    12. decembra 2006 at 17:43

    Za šesť mesiacov si hrad pozrelo vyše stotisíc ľudí

    LEVOČA – Jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe – Spišský hrad – si tento rok prišlo pozrieť vyše 170-tisíc návštevníkov.

    Návštevnosť hradu prekonala aj rok 2004, keď si kultúrnu pamiatku pozrelo 155-tisíc ľudí. “Vyššia návštevnosť je potešujúca najmä preto, že hrad je pre verejnosť otvorený len šesť mesiacov v roku, a to od mája do októbra,” informoval Kamil Tomčofčík zo Spišského múzea v Levoči, ktoré Spišský hrad spravuje. Sezónu na Spišskom hrade ukončili v nedeľu. Hrad je cez zimu zatvorený hlavne z bezpečnostných dôvodov, keďže prístup k hradu, ako aj pohyb v areáli je počas zimy značne sťažený.

    Už na budúci rok čakajú Spišský hrad stavebné úpravy, ktoré sa začnú v marci a potrvajú do novembra budúceho roku. “Vybudovanie vodovodu a kanalizácie bude znamenať výrazný krok k skvalitneniu služieb pre návštevníkov,” uviedol Tomčofčík. Doteraz sa úžitková voda na Spišský hrad dováža v cisternách. Pitná voda na Spišskom hrade nie je vôbec.

    Vybudovanie vodovodu a kanalizácie umožní poskytovanie reštauračných služieb. Tomčofčík predpokladá, že pitná voda a kanalizácia umožní v budúcnosti dlhšie prevádzkovanie Spišského hradu. “Keď nám zamrzla voda v cisterne, museli sme odstaviť toalety,” dodal Tomčofčík.

    Národná kultúrna pamiatka Spišský hrad je od roku 1993 zaradená do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. (sita)

    8. 11. 2006

  • chobot

    Member
    13. decembra 2007 at 23:00

    Súhradnice 07

    “Spišské muzeum v Levoči uspořádalo ve dnech 13.-14.7.2007 mezinárodní konferenci zaměřenou na prezentaci hradů ve vztahu k jejich památkové ochraně, zpřístupnění a marketingu v rámci cestovního ruchu. Pořadatelům se podařilo dosáhnout optimální situace, kdy se přednesené referáty, ač některé tématicky blízké, nepřekrývaly, ale naopak organicky doplňovaly, takže v celkovém rozsahu pokryly takřka celé široké spektrum problematiky, která se této významné části kulturního dědictví dotýká.”

    Viac o stretnutí na tejto adrese:

  • chobot

    Member
    29. decembra 2007 at 18:55

    SúHradnice 2007

    Orientačný program sa skladal z dvoch častí – Medzinárodná konferencia podľa zvolených okruhov v priestoroch historickej radnice v Levoči pre odbornú verejnosť (piatok) a prezentačný program na Spišskom hrade (sobota) „Hrady sa predstavujú“ – kultúrna mozaika z jednotlivých partnerských hradov, ktorá vyvrcholila večerným programom. ( Historický šerm, dobová hudba, dobová hostina )

    Fotogaléria z prvého dňa – mesto Levoča
    http://lietava.rajce.idnes.cz/suHRADnice_07/

    Fotogaléria z druhého dňa – Spišský hrad
    http://lietava.rajce.idnes.cz/suHRADnice_07_-_Spissky_hrad/

  • heretic

    Member
    7. apríla 2008 at 17:28

  • palo

    Member
    16. júna 2008 at 14:59

    Pre verejnosť bude hrad 21. júna zatvorený

    (SITA) – Spišský hrad bude v sobotu 21. júna 2008 zatvorený pre verejnosť. „Celý areál hradu si prenajala súkromná firma,“ povedala pre SITA Dáša Uharčeková-Pavúková zo Spišského múzea v Levoči, ktoré Spišský hrad spravuje. Vedenie múzea sa rozhodlo hrad uzavrieť z kapacitných dôvodov, keďže v tento deň tu bude na súkromnej akcii približne 3 000 zamestnancov a rodinných príslušníkov firmy, ktorá si areál hradu prenajala. Hrad otvorí svoje brány pre širokú verejnosť v nedeľu 22. júna od 9:00.

  • heretic

    Member
    9. decembra 2009 at 12:34


    červený kláštor, lavica

  • uskalienka

    Member
    1. apríla 2010 at 23:44

    Spišský hrad je po zime opäť otvorený pre verejnosť

    POPRAD 1. apríla (SITA) – Po zimnej sezóne je od dnes pre verejnosť opäť otvorený Spišský hrad aj s muzeálnou expozíciou. Hrad bude otvorený denne od 9:00 do 16:00. Počas Veľkonočných sviatkov budú otvorené aj ďalšie expozície Spišského múzea v Levoči, Historická radnica, Dom Majstra Pavla a expozícia Výtvarná kultúra na Spiši, informovala SITA Dáša Uharčeková-Pavúková zo Spišského múzea v Levoči. Od mája, keď sa rozbehne letná turistická sezóna, sa predĺžia otváracie hodiny na Spišskom hrade do 19:00.

    Spišské múzeum patrilo aj v minulom roku k najnavštevovanejším kultúrnym inštitúciám na Slovensku. Najviac návštevníkov sa zaujímalo o Spišský hrad. V roku 2009 navštívilo expozície Historickú radnicu, Dom Majstra Pavla a Výtvarnú kultúru na Spiši v Levoči a Spišský hrad spolu 179 604 návštevníkov. Pracovníci Spišského múzea zaznamenali v minulom roku pokles počtu návštevnosti v porovnaní s rekordným rokom 2008, keď si expozície pozrelo 215 435 návštevníkov. Už tradične najväčší záujem majú návštevníci o prehliadku Spišského hradu.

  • uskalienka

    Member
    7. mája 2010 at 17:56

    Cez víkend otvoria letnú sezónu na hrade

    POPRAD 6. mája (SITA) – Bez milosti a súcitu je názov novej expozície, ktorú pripravilo Spišské múzeum pri príležitosti otvorenia letnej turistickej sezóny na Spišskom hrade. Súčasťou otvorenia sezóny bude v sobotu aj ukážka popravy v podaní skupiny historického šermu Páni Spiša a divadelného združenia Tormen. V reinštalovanej expozícii mučiarne sa nachádzajú repliky stredovekých mučiarenských nástrojov, ktoré si budú môcť vyskúšať aj návštevníci Spišského hradu, informovala zástupkyňa riaditeľky Spišského múzea v Levoči Dáša Uharčeková-Pavúková. Počas slávnostného otvorenia letnej sezóny na hrade bude v prevádzke aj dobová hradná kuchyňa, kde budú môcť návštevníci ochutnať niektoré dobové jedlá a liečivé odvary.

    Na sobotu večer pripravili pracovníci múzea premiéru hudobno-dramatického spracovania legendy z prostredia Spišského hradu O krásnej Hedvige. Po divadelnom predstavení sa uskutoční nočná prehliadka Spišského hradu. V nedeľu dopoludnia bude program pokračovať omšou v hradnej kaplnke sv. Alžbety a šermiarskymi vystúpeniami. V prevádzke tiež bude hradná kuchyňa.

    Národná kultúrna pamiatka Spišský hrad, zapísaná v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, patrí k najnavštevovanejším kultúrnym pamiatkam na Slovensku. V roku 2009 navštívilo expozície Spišského múzea, vrátane Spišského hradu, takmer 180 000 návštevníkov. Rekordný bol rok 2008, keď zaznamenalo Spišské múzeum vyše 215 000 návštevníkov. Tento rok sa podľa Uharčekovej zatiaľ vyvíja lepšie ako minulý rok. „Pomohlo nám hlavne to, že sme celú expozíciu na hrade otvorili už 1. apríla,“ uviedla.

  • palo

    Member
    15. júla 2010 at 20:38

    V najčerstvejšom čísle Krás Slovenska som si so záujmom prečítal článok o prieskume rozsadlinových jaskýň pod týmto hradom.
    Spomína sa tam, že v roku 2007 bol publikovaný nález kostrových pozostatkov dospelého človeka v jednej bočnej pukline, spolu s pozostatkami dvoch kožených mešcov s rímskymi mincami z 1. a 2. storočia, v blízkosti aj črepy keramiky z rovnakej doby. Nejako som nezachytil že by sa tento určite nie bezvýznamný nález riešil na archeo fóre.
    Ako bývalého jaskyniara ma tento nález veľmi zaujal. Nemá niekto podrobnejšie poznatky okrem toho, čo bolo uvedené v KS ?

  • palo

    Member
    22. júla 2010 at 12:01

    Základy štyroch domov a čulý stavebný ruch objavili ochranári zo Správy Národného parku Slovenský raj.

    Atraktívne prírodné prostredie, ticho a žiadni susedia. Ktože by takto nechcel bývať. Prírodná scenéria sa zrejme zapáčila štyrom obyvateľom osady Dobrá Vôľa z obce Žehra, ktorí na úpätí Dreveníka začali stavať domy. Stavajú však bez stavebného povolenia svojvoľne na cudzom pozemku. Okrem toho ide o okraj ochranného pásma národnej prírodnej rezervácie, ktorá je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

    Ochranári sú v tomto prípade skeptickí. “Pokiaľ sa nepodarí zastaviť stavby v tom štádiu, v akom sú, teda keď sú postavené iba základy, v budúcnosti to bude asi beznádejné,” povedal svoj názor M. Barlog.

    Čím je Dreveník vzácny

    Dreveník je travertínová kopa tvaru stolovej hory v Hornádskej kotline a národná prírodná rezervácia. Nachádza sa na hraniciach okresov Spišská Nová Ves a Levoča. Toto územie s rozlohou 1 018 186 m2 je chránené od roku 1925. Spolu s neďalekým Spišským hradom je od roku 1993 zaraďovaný medzi lokality svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Rezerváciu spravuje NP Slovenský raj. Kopa bola vytvorená z prameňov minerálnych vôd na tektonickom lome. Vznikol spojením viacerých vápencovo-travertínových kôp (Pažie, Kozia, Ostrá hura). Je najstarším útvarom svojho typu v okolí Spišského Podhradia a najväčším travertínovým územím na Slovensku. Medzi veľký počet skalných útvarov patrí roklina “Peklo” alebo skalné mesto “Kamenný raj”. Na jeho svahoch sa nachádzajú tri jaskyne.

    Sankcie za čierne stavby

    Podľa stavebného zákona, ten kto sa pustí do čiernej stavby, bez stavebného povolenia, hrozí mu vysoká pokuta. V prípade fyzickej osoby je to až do výšky 33 193 eur (1 milión korún). Právnickej osobe hrozí pokuta do 165 970 eur (5 miliónov korún).

    Stavebný úrad môže potom začať aj konanie o dodatkovom stavebnom povolení. Zisťuje však všetky skutočnosti, či je možné takéto povolenie vydať. Ako sa nám podarilo zistiť, v obvode Spišská Nová Ves evidujú jeden prípad, kedy stavebník musel dom postavený načierno dať zbúrať.
    Čítajte viac: TU

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť