aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Hrad Krásna Hôrka

Tagged: 

  • Hrad Krásna Hôrka

    Posted by harp on 14. apríla 2006 at 5:36

    Stredoveký hrad nad obcou Krásnohorské Podhradie, 8 km východne od Rožňavy vznikol pravdepodobne na mieste staršieho hradiska koncom 13. storočia. Postavili ho Mariássyovci ako gotické feudálne sídlo. Neskôr sa dostal do vlastníctva Bebekovcov, ktorí si ho udržali až do r. 1565. V r. 1578 sa stal hradným kapitánom Peter Andrássy. Jeho potomkovia premenili objekt na protitureckú renesančnú pevnosť. Andrássyovci hrad v roku 1867 reštaurovali a založili tu rodové múzeum, prístupné verejnosti dodnes, s pôvodným nábytkom, originálnym interiérom hradnej kuchyne, čajovne, herne a hudobnej siene. Prístupná je aj hrobka – krypta Andrássyovcov a hradná barokovo-klasicistická kaplnka s múmiou Ž. Seredyovej (vznikla prestavbou veľkej renesančnej bašty). http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1740Stredoveký hrad nad obcou Krásnohorské Podhradie, 8 km východne od Rožňavy vznikol pravdepodobne na mieste staršieho hradiska koncom 13. storočia. Postavili ho Mariássyovci ako gotické feudálne sídlo. Neskôr sa dostal do vlastníctva Bebekovcov, ktorí si ho udržali až do r. 1565. V r. 1578 sa stal hradným kapitánom Peter Andrássy. Jeho potomkovia premenili objekt na protitureckú renesančnú pevnosť. Andrássyovci hrad v roku 1867 reštaurovali a založili tu rodové múzeum, prístupné verejnosti dodnes, s pôvodným nábytkom, originálnym interiérom hradnej kuchyne, čajovne, herne a hudobnej siene. Prístupná je aj hrobka – krypta Andrássyovcov a hradná barokovo-klasicistická kaplnka s múmiou Ž. Seredyovej (vznikla prestavbou veľkej renesančnej bašty).

    http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=1740

    harp odpovedal 7 years, 1 month ago 31 Členovia · 146 odpovede/odpovedí
  • 146 odpovede/odpovedí
  • jozo

    Member
    4. augusta 2010 at 10:11

    POTULKY PO SPIŠI … A KÚSOK OD NEHO …. # 5

    Asi je to vekom, ale už som otrávený z tých uniformných katalógovo – reklamných fotozáberov výkladných skríň nášho kuľtúrno-historického bohatstva (teda aspoň na papieri … :-) ) na pohľadniciach, v kalendároch či “reprezentačných” publikáciách … Preto som rád, keď realita ponúka aj niečo zaujímavejšie … :-D

    Na hrade v podstate nič nové. Nová dlažba na dolnom hrade nepôsobila na mňa zle ( ako negatívne som sa o nej dočítal na jednom fóre) … Exteriérové priestory na strednom i hornom hrade sú naďalej (aj po takmer 2 dekádach od rekonštrukcie) pre bežného návštevníka nedostupné …:-( A je to škoda, silne “zmodernizované” opevnenie s autentickými delovými hlavňami by len pridalo k zatraktívneniu hradu pre turistov …

    Pre bežného turistu je to možno nepodstatné, ale horné nádvorie je taktiež od rekonštrukcie neprístupné.

    Gotický hrad bol pred rekonštrukcoiu v poloruinnom vykuchanom stave. Jeho následné “doplnenie” o kovo-sklo-betón bolo síce nešťastné, ale na rozdiel od iných (inde) “realizácii” tu človek stretne i to drevo :-) …

  • jozo

    Member
    4. augusta 2010 at 10:52

    Krásna Hôrka príliš nehýri stredovekými (či aspoň zo staršieho novoveku) architektonickými detailami. Vonkajšie fasády sú na tom ešte chudobnejšie voči tým pár autentickým detailom vo vnútri. Na naše (chudobné) pomery je to ale stále veľmi pekný hrad …



    … z ktorého si za 3 € môžete “domov odniesť” (na pamäťovom médiu) takmer všetko, podľa vlastnej chuti (a žalúdka) … :-D

  • jozo

    Member
    10. marca 2012 at 17:12

    R.I.P. …

  • jozo

    Member
    10. marca 2012 at 18:35

    Čo z tohoto prežilo? Bojím sa odpovede …   :-(

  • jozo

    Member
    10. marca 2012 at 19:01

    Vivat Slovakia…

  • naj

    Member
    10. marca 2012 at 19:28

    To, že sa za vypaľovanie trávy nedáva poriadná pokuta je svedčí aj táto udalosť. Predvčerom takým spôsobom zhorela stodola. Aj nedanie pokuty je korupčné správanie. Tých “dole”. Krásna hôrka mi je blízky hrad, pretože na ňom nechali Bebkovci podobné stavebné stopy, ako nechali na Lietave. Tento rok som sa tam chystal na návštevu. Toto je pekelná udalosť! 

  • jozo

    Member
    10. marca 2012 at 20:07

    Pani riaditeľka predbežne oznámila, žez interiérov totálku schytal gotický palác (obr. IMG_4168_ a IMG_4197_)  a +/- 20% exponátov celého hradu …

    Teraz ešte poriadnu dávku jarných dažďov a “Apocalypse Now” …

  • bacil

    Member
    10. marca 2012 at 20:21

    No takéto čosi sa hocikedy nevidí…aspoň si viem teraz dobre predstaviť, ako horela Čabraď presne pred dvesto rokmi…

    …ak zistia,kto pálil trávu – hm, minimálne dosmrti by mal robiť na oprave…a možno ešte aj potom.

    Bojím sa teraz ale, že stopnú celý program Obnov svoj dom a šupnú to sem…a to potom bude tragédia aj na iných hradoch…

  • rudom

    Member
    10. marca 2012 at 20:44

    tragedia. dovolte mi sa podelit s pocitmi – tragedia. hadam to dame zas do kopy

  • harp

    Member
    10. marca 2012 at 20:46

    Videa z poziaru pod clankom tu:

    http://www.obnova.sk/clanok/poziar-na-hrade-krasna-horka

    Strasne!

  • harp

    Member
    10. marca 2012 at 21:03

    Krajcer vyhlasil: “Ze dokaze zabezpecit aby mal hrad do leta novu strechu a spristupnili ho pre verejnost”
    http://www.obnova.sk/clanok/poziar-na-hrade-krasna-horka

  • jozo

    Member
    10. marca 2012 at 21:23

    Len aby Krajcer ešte vôbec niekde bol …  A strecha do leta?  Viem, že žijem na Slovensku, na Markíze hrad už odpísali, ale normálne v normálnej krajine by ten hrad bol pod novou strechou do 2 mesiacov, však národná pamiatka … Národná kuľtúrna pamiatka na Slovensku je len prázdne heslo .. Do leta pod strechou … to bude druhá rana (rana z milosti)…  Strop v kaplnke bude do leta v …. až tam. 

  • naj

    Member
    10. marca 2012 at 21:43

    Ešte pred rekonštrukciou musí byť vypracovaný Projekt požiarnej ochrany, bez neho sa rekonštrukcia nepovolí. Ak aj doteraz nejaký bol (asi boli nanajvýš požiarno-poplachové smernice či plán únikových ciest), iste v ňom medzi požiarné zaťaženie nebol zahrnutý uschýnajúci porast bezprostredného okolia hradu. Toto požiarné zaťaženie, ako samostatný požiarný úsek, musí byť oddelené požiarnou stenou, a navyše odstupovou vzdialenosťou. Iným riešením je, eliminovať toto pož.zaťaženie, tzn. že suchý porast tam nebude. Ako tretia možnosť je aktívna požiarná ochrana (EPS + SHZ). Ako si s protipožiarnými opatreniami  poradí Pamiatkový úrad bude zaujímavé (stavebné prvky navyše).

  • jozo

    Member
    10. marca 2012 at 21:53

    Ešte ma napadlo, že nie je od veci obava, či v rámci “krízovej situácie” nenadrbú na nový krov dáku modernú “ohňovzdornejšiu” náhražku…. Pri  “našskom” cite pre detail (či skôr čírej bezcitnosti) je to celkom reálna obava … Pre mňa osobne jóbovka …

  • jozo

    Member
    10. marca 2012 at 21:58

    K zanedbanému bezprostrednému okoliu hradu som už mal pár postrehov … A správa hradu na mňa pôsobila, akoby od päty múrov končila jej kompetentnosť i záujem …

Page 1 of 10

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť