-
Vynálezy – spoločníci i zberateľský artikel
Každý deň sme obklopení množstvom predmetov, bez ktorých si nevieme už život predstaviť, ale aj viaceré také, ktoré už stratili svoju pôvodnú funkciu. Niektoré z nich sme pre ich nepotrebnosť strčili do pivnice, ale nevyhodili. A to sa nám oplatilo, pretože sa časom stali zberateľským artiklom, dostali druhý dych a novú funkciu. Napríklad taká singerka. sedávame za ňou v Irish pube s pohárom Guinesu a premýšľame, ako vlastne prišla na svet, teda, kým ešte slúžila pôvodnému účelu – šitiu Vynález šijacieho stroja slúži prevažne ženám, ale pri jeho zrode stáli muži. Prvý, kto sa pokúsil zmechanizovať krajčírsku prácu, bol pravdepodobne Angličan Charles Wiesenthal (v r.1755). ďalší pokus bol v roku 1790, kedy dostal patent na šijací stroj stolár, opäť Angličan, Thomas Saint, bol to však šijací stroj obuvnícky. MM MMMMMMMMThomas Saint, 1790MMMMMMMMMMMMMMNemec Balthasar Krems prvý použil ihlu s uškom. Zaujímavý osud mal vynálazca, chudobný krajčír, francúz Barthelémy Thimonnier, ktorému sa v roku 1825 podarilo vyrobiť stroj s rôznymi zlepšovákmi. Tohto vynálezcu sa ujala firma špecializovaná na vojenské odevy (Germain v Paríži). Avšak jej zamestnnaci zo strachu, že ich stroje vytlačia pri revolte stroje porozbíjali. B.Thimonnier zomrel v chudobe a zabudnutí, vlastne ako mnoho vedcov onej doby. V roku 1845 si dal Američan Elias Howe patentovať svoj vynález, stroj na dvojitý steh. MMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMElias Howe, 1845 Jeden z modelov sa dostal i do rúk nemeckého imigranta Isaaca Merrita Singera, ktorý urobil na stroji niekoľko menších úprav a tento si dal patentovať ! Po sporoch medzi oboma nakoniec prišlo k dohode a podnikavý továrnik Singer začal v roku 1855 masovú výrobu šijacích strojov. MMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMSinger № 1, 1852 Akú použil reklamu? Dobrý krajčírsky majster urobí za minútu 25 stehov, ale stroj 300! Tak keď budete sedieť v nejakej pôvabnej krčmičke za šijacím strojom, pripite si na zdravie vynálezcom! MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMMMMMMMMMGritzner-Werke, Durlach, Nemecko, 1865-1931 Doplnené s láskavým súhlasom autorky.Každý deň sme obklopení množstvom predmetov, bez ktorých si nevieme už život predstaviť, ale aj viaceré také, ktoré už stratili svoju pôvodnú funkciu. Niektoré z nich sme pre ich nepotrebnosť strčili do pivnice, ale nevyhodili. A to sa nám oplatilo, pretože sa časom stali zberateľským artiklom, dostali druhý dych a novú funkciu.
Napríklad taká singerka. sedávame za ňou v Irish pube s pohárom Guinesu a premýšľame, ako vlastne prišla na svet, teda, kým ešte slúžila pôvodnému účelu – šitiu
Vynález šijacieho stroja slúži prevažne ženám, ale pri jeho zrode stáli muži.
Prvý, kto sa pokúsil zmechanizovať krajčírsku prácu, bol pravdepodobne Angličan Charles Wiesenthal
(v r.1755). ďalší pokus bol v roku 1790, kedy dostal patent na šijací stroj stolár, opäť Angličan, Thomas Saint, bol to však šijací stroj obuvnícky.
MMMMMMMMMMThomas Saint, 1790MMMMMMMMMMMMMMNemec Balthasar Krems prvý použil ihlu s uškom.
Zaujímavý osud mal vynálazca, chudobný krajčír, francúz Barthelémy Thimonnier, ktorému sa v roku 1825 podarilo vyrobiť stroj s rôznymi zlepšovákmi. Tohto vynálezcu sa ujala firma špecializovaná na vojenské odevy (Germain v Paríži). Avšak jej zamestnnaci zo strachu, že ich stroje vytlačia pri revolte stroje porozbíjali. B.Thimonnier zomrel v chudobe a zabudnutí, vlastne ako mnoho vedcov onej doby.
V roku 1845 si dal Američan Elias Howe patentovať svoj vynález, stroj na dvojitý steh.
MMMMMMMMMMMMMMMM
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMElias Howe, 1845
Jeden z modelov sa dostal i do rúk nemeckého imigranta Isaaca Merrita Singera, ktorý urobil na stroji niekoľko menších úprav a tento si dal patentovať ! Po sporoch medzi oboma nakoniec prišlo k dohode a podnikavý továrnik Singer začal v roku 1855 masovú výrobu šijacích strojov.
MMMMMMMMMMMMMMMM
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMSinger № 1, 1852Akú použil reklamu? Dobrý krajčírsky majster urobí za minútu 25 stehov, ale stroj 300!
Tak keď budete sedieť v nejakej pôvabnej krčmičke za šijacím strojom, pripite si na zdravie vynálezcom!
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM
MMMMMMMMMMMMMMMMGritzner-Werke, Durlach, Nemecko, 1865-1931Doplnené s láskavým súhlasom autorky.
Log in to reply.