aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Čo je vlastne pasívny dom?

  • Čo je vlastne pasívny dom?

    Posted by harp on 29. júna 2006 at 20:23

    Pasívny dom je skoro „nulový dom“. Jeho zostatková spotreba vykurovacej energie sa pohybuje okolo 10 kWh na meter štvorcový za rok, teda o 80% menej ako povoľuje nový energetický zákon v EU (Energieeinsparverordnung 2001). Pasívny dom preto nepotrebuje obvyklé vykurovanie s kotlom, rozvodným systémom, vykurovacími telesami, skladom paliva a komínom. Len pár dní v roku beží bezpečnostné dohrievanie, ktoré predstavuje napr. el. špirála v rozvode vzduchotechniky.

    Prečo nie je v pasívnom dome potrebné vykurovanie?

    Kvôli vynikajúcej tepelnej ochrane sú tepelné straty natoľko znížené, že na vyrovnanie strát postačuje cez okná vnikajúca slnečná energia a vnútorné tepelné zdroje spolu s dohrievaním vzduchu.

    Je bývanie v pasívnom dome zdravé?

    Popri výraznej úspore vykurovacích nákladov a citeľne lepšej mikroklímy vo všetkým miestnostiach je treťou výhodou pasívneho domu zdravotný aspekt. Pasívne domy sú zaplavené svetlom, pretože kvôli využitiu slnečnej energie sú potrebné veľké južné okná.

    Okrem toho má denné svetlo aj zdravotné výhody, napríklad svetlom je tvorený Seratonin tzv. „náladový hormón“ ktorý zabraňuje známej „zimnej depresii“.
    Záplava svetla = dobrá nálada.
    Ďalším produktom svetla je vitamín D, pôsobí na tvorbu kalcia ako prevencia proti osteoporóze.

    Zdravý vzduch a zdravá klíma.

    Každý, kto už navštívil pasívny dom v zime, je prekvapený vynikajúcou kvalitou a množstvom kyslíku v miestnostiach. Zdravotníci požadujú na udržanie zdravia 30 m3 čerstvého vzduchu na obyvateľa na hodinu. Táto hodnota sa v zime v obvyklom dome nedá dosiahnuť a hlavne preto sa v zime obyvateľom nedostáva dostatok kyslíku. Možným následkom je strata výkonu a dokonca oslabenie imunitného systému. Riadené vetranie v pasívnom dome zabezpečuje nepretržité vetranie a vynikajúcu klímu. Pachy a škodliviny, napr. cigaretový dym, sú odvetrané. Navyše aj čerstvý vzduch je filtrovaný ešte pred vstupom do miestností. Preto sú peľový alergici v pasívnom dome v zdravom a čerstvom vzduchu a bez dýchacích problémov.

    Je možné v pasívnom dome otvoriť okná?

    Samozrejme, že je možné kedykoľvek okná otvoriť. Vy to ale robiť nemusíte, pretože vetracie zariadenie v pasívnom dome zabezpečuje vždy dostatok čerstvého vzduchu. To má veľa výhod: Vďaka jemným filtrom ostáva prach a peľ vonku. Aj keď nie sú obyvatelia doma alebo cez noc, keď sú okná uzavreté, je kvalita vzduchu vynikajúca. V zime by sa však okná nemali dlhší čas nechať otvorené, lebo to vedie, ako u všetkých domov, k citeľnému ochladeniu teploty vzduchu a k nárastu spotreby vykurovacieho tepla.

    http://www.pasivnydom.sk/

    michal-kotora odpovedal 18 years, 5 months ago 2 Členovia · 1 Odpoveď
  • 1 Odpoveď
  • michal-kotora

    Member
    26. júla 2006 at 19:10

    Môžeme postaviť nie len pasívne, ale aj nulové domy, prípadne domy ktoré nemusia byť pripojené na žiadne ing. siete. / potreba spodnej vody a veterné pásmo / Onedlho budeme mať aj patentovaný dom pre záplavové oblasti s permanentným pripojením na všetky ing.siete.

    http://www.iqdomy.eu

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť