aktivita › diskusia › Starožitnosti a zbierky › Vycistenie olejomalby
Tagged: cat_starozitnosti
-
Vycistenie olejomalby
Posted by admin_obnova on 20. júla 2006 at 23:33Viete mi niekto porodit, s cim sa cistia olejomalby od zaslej spiny, napr. ak obraz bol dlhsi cas v prasnom prostredi? Zvladne to cistenie aj amater? Existuju na to nejake specialne prostriedky? Dakujem vopred za rady.
Anonymous odpovedal 15 years, 10 months ago 8 Členovia · 36 odpovede/odpovedí -
36 odpovede/odpovedí
-
jaaaaaaj… amater, len to nie! odstranenie patiny? preco? a ak… urcite opatrne s rozhodnutim!
-
Maruska, jednoznacna s tym zajdi k odbornikovi, najlepsie k restauratorovi, prip. sa spytaj v nejakom starozitnictve. Len to NEROB SAMA, prosiiiim!
-
Anonymous
Member25. júla 2006 at 22:21Urcite nejdem cistit takto hned Fullu ci Jakobyho… :) Nemajte obavy… Ale rada by som sa to naucila, to je fakt, lebo sa mi zda, ze to nemoze byt az take narocne, ked ma clovek trpezlivost a spravnu techniku a prostriedky. Preto sa pytam. Nema niekto aj skutocne prakticke rady?
-
asi tu skolapsujem… narocne to je, velmi.. praca na par tyzdnov a prislusne pristroje a technika ti bude chybat.
A tiez by som sa podla trhovej hodbnoty nerozhodovala… fulla nefulla..
8O -
Anonymous
Member26. júla 2006 at 1:49Tu to je jak na kongrese vedeckej rady unie restauratorov. Maruska ide cistit velmi hodnotnu olejomalbu od neznameho autora s nametom plavajucich labuti v lesicku pod mesiackom. (Vcera ju vytiahla z kontajneru lebo jej bolo luto, ze by ju mohol vytiahnut niekto iny.) Osobne som proti slovnym, pisomnym a najma internetovym navodom ako cistit, konzervovat a restaurovat ale dnes urobim vynimku lebo maruska mi niekoho velmi pripomina.
Maruska moja nic sa Ty neboj, kazdy nejako musi zacat a nedaj sa tu zastrasovat nasimi akademikmi. Spinavy obraz je spinavy obraz a spina nie je patina a aj keby bola ide dole, bez pardonu. V najlepsom pripade predstavuje stale ohrozenie diela. Predpokladam, ze nie si s prepacenim na hlavu padnuta a svojpravna a rozhodnuta a mas potrebnu davku ucty k starym kramom. Nuz teda. Platno nechaj na ramiku. Do vrchnacika od detskej vyzivy si namixuj vo vlaznej vode speticku saponatu. Najdi staru rozgajdanu zubnu kefku alebo kup taku s makkym vlasom a balik buniciny, papierovej vaty alebo nieco podobne (makke biele servitky). Omoc keficku v mixe a v lavom dolnom rohu porajbi jemnucko to tvoje veldielo. Uvidis co to bude robit. Ked to miestecko ostane iba vlhke mas malo saponatu. Idealny mix prilis nepeni ale drobna pena sa pri rajbani tvori. Tu mokrotu potom utri papierovou vatou alebo co uz budes mat a preskumaj zrakom a tiez cuchom. Pokial je “spina” na vate prilis syta a nedajboze aj farebna asi si nacala malbu a obrazok nemusi byt vôbec olejomalba. V tom pripade by si mala skoncit a poobzerat sa po vhodnejsej obeti. Oplati sa “spinku” aj ocuchat, niekedy prezradi co to o technike ale radsej nech to vonia iba po saponate. Pokial je “spina” spinou (to ti da pocit) mas vyhrane. Potom pekne, opatrne ocisti cele dielo. Neponahlaj sa a mixom nesetri ale tiez by to nemalo byt cele premacane. S teplotou (hlavne v dnesnych dnoch) nebudes mat problem ale necisti to na priamom slnku ani pri umelom osvetleni v pivnici. Budes potrebovat dostatok rozptyleneho (nepriameho svetla) aby si na pracu dobre videla a mohla vynasat ake-take sudy. Ked sa chces citit ako velky restaurator postav si na prasovny stol mikroskop aby ti nechabyla pri praci technika. Ked skoncis obrazok by mal “prekuknut”. Tu by si mala kazdopadne skoncit i ked praca nie je este zdaleka skoncena. Dalsiu pracu (ked je dielo hodne) by som dohodol s restauratorom. Aspon uvidis ako zhodnoti tvoju namahu (nehovor mu ze si to cistila sama, lebo bude mat reci ako koza bobkov).p.s. Nasim akademikom by som chcel pripomenut ich zaciatky bez ohladu na odbornost “vedenia”. Ich zatajeny dych a kropaje “smrtelneho” potu pri ich prvych nesmelych pokusoch.
Autor prispevku odmieta akukolvek zodpovednost za skodu sposobenu nekvalifikovanym zasahom do hmoty predmetu, ktory bol vykonany na vlastne nebezpecie. Príspevok nemozno povazovat za odborny navod. -
:smt104 :smt088
….patina neni spina…? a co potom?
…saponat?
………………SA PO NAT?
ocuchat a podla toho mozme zistit techniku?
Prisaham toto je zly sen asi… v ktorom storoci sme to tu? sa nezlakni ked odstranis viac vrstiev ako bude treba..ok , idem na to neakademicky…
Maruska po tvojom pokuse mi prosim nafot obrazok, pozriem si to…
pripadne si kup puzzle aby si mala cim ram vyplnit… -
preco si tu nedame navody ako poskladat auto , ved to neni take tazke… je? alebo zoperovat niekomu oko… nie? preco nie? Ved taketo ukony sa bezne robia hocikym nie? prax? a naco? .. podme sa mi pustit do tych “akademikov” nerestauratorov co len odradzaju, lebo oni nevedia dat navod..
-
Nechcem sa “mixovat” do debaty, nie som na to povolana. Ale aj ked je to asi nemozne, neodznel tu /okrem Lazymana/ jediny aky-taky postup. Nedovolim si suhlasit s nikym /nemam na to prax, ani vedomosti/, ten zdvihnuty prst pre Lazymana znamenal, ze sa aspon pokusil vysvetlit nieco, a nie hned cloveka odradit. Mna by napriklad tiez zaujimalo, ako prebieha take restaurovanie-samozrejme, zhruba, nie so vsetkymi detailami. Myslim, ze o to slo Maruske. Nieco sa dozvediet.
Samozrejme, je lepsie, ak sa na to mrkne odbornik. Ale my sa tu chceme aj nieco dozvediet a na to ste tu vy vsetci, ktori ste machri vo svojom odbore. -
Anonymous
Member26. júla 2006 at 13:35Lucia, mas moje stale rastuce simpatie (nie pre ten palcok) pretoze jasne formulujes poziadavku dna. Ludia uz maju dost mizernych a drahych navodov v este drahsich knihach, ktore aspon podla mna nemali byt nikdy vypublikovane (cest vynimkam). A co padol svet alebo je ohrozene kulturne dedicstvo ludstva? Freya, ku ktorej chovam hlboku naklonnost pre jej zasadovost je a musi byt taka lebo je este stale malym, slepym zajacikom. Az skutocna (!) prax jej bolestne otvori oci. Cela obnova nie je o nicom inom ako o udrzani zelaneho smeru v oblasti sposobom o ktoreho spravnosti su admini a redaktori presvedceni, ze je spravny. Mozu sa vsak mylit (!!!) tak ako to ukazuje hodnotenie restauratorskych zasahov z poslednej stvrtiny 20. storocia. Aj vtedy boli zasadovi odbornici, ktori by dali aj zivot za svoju metodiku ochrany a obnovy. Kde su dnes? V keli aj so svojimi nazormi lebo nova demokracia sa zaobide bez starych struktur bez ohladu na to ci to boli blbci alebo geniovia. Ucitelia, ktory chcu pracovat v odbore musia robiť skusky u svojich ziakov alebo odist. A mladi nadsenci, ktori by si chceli zrenovovat stolicku skutocne v tomto krasnom novom svete nemaju kam sa obratit. Ked najdu obnovu tak dostanu len mudre vysvetlenie ako to nejde a ako maju dat niekomu zarobit. Je zaujimave, ze trochu iny pristup je na tomto fore pri obnove stavieb kde zaujemca najde skutocne fundovane a podrobne navody. Preco tak nemoze byt u ostatnych artefaktov a jezismaria obrazu to stale nejako nechapem. Zeby u nich neplatilo tak ako pri stavbe “cehla sem cehla tam kramla potrime”?
-
Neviem neviem….moja skutocna prax… chvaaaalabohu nebude na slovensku. Cim dalej vidim ze sa mame co ucit. Ked niesu peniazky na technologiu, tak odstranujme spinu za denneho svetla s kefkou a saponatom a vodou.
Znova sa budem opakovat ale my sme sa neucili zo skript (alebo literatura ktoru spomina lazyman)ale priamo v labakoch vo vsetkych muzeach, alebo v narodnom institute konzervovania, kde VZDY ma kazdy student pristup!! Tam si clovek cely postup pozrie, pripadne si prestuduje kompletnu dokumentaciu inych restaurovani z praxe, videa existuju a dokonca aj na nete…. ja neviem ale pracovat so saponatom som nikoho v muzeu v zivote nevidela, sorry… uz len tie dosledky ach jaj..
A znova si myslim ze davat tu amaterske navody podobneho znenia su absolutne neeticke!!
Keby sa restaurovanie dalo naucit ciste z prispevkov na obnove a fotiek, tak uz davno vam tu nieco napisem. Lazyman, mne urcite nejde o to, aby si tu niekto zarobil… polozme si otazku.. o co nam ide? Mne sa nezdalo zeby Maruska chcela len informacie.. mne sa zdalo, ze sa chcela dozvediet ako ocistit jeden obraz a vyskusat to sama.
Zrestaurovat Fullu inak ako nefullu???? TO SU AKE ZASADY!!
Tak potom sa nediv ked prides k lekarovi a nevolas sa Fulla.. AKo by sa ti to pacilo?Odpoved na preco navod obnovy architekturi vs. malba hladaj u Cesara Bradiho.
Zase nam tu chybaju informacie ze? Ja neviem, zacina sa mi naozaj potvrdovat ze vysokoskolske vzdelanie je v odbore konzervacia nutnostou..(ref:ECCO)Ja sa este raz upresnim:
S rozhodovanim o odstraneni patiny/spiny opatrne.. vyhladaj niekoho kvalifikovaneho. A nehovorim to preto ze chcem dat niekomu zarobit.
Este jedna otazka na lazymana:
AKo vie Maruska ze konkretny zakrok vykonala spravne??? Podla coho bude vediet ze malbu neznehodnotila??
-
a Maruska ako spravny konzervator by si mala dokumentovat postup s fotografiou, a tiez obrazkom pred a po… mozno by to bolo zaujimave vidiet ak sa rozhodnes, ze to chces skusit sama.
-
V téme reštaurovanie/konzervovanie sa zapájam sporadicky. Profesionálne som nikdy nič nereštaurovala, zato s konzervátormi a rešt. som spolupracovala. Navzájom sme sa obohatili, čosi ma naučili a som im vďačná.
Predmety akej-takej historickej hodnoty z môjho majetku (teda nie zbierkové) si doma zrekonštruujem (
príp.zakonzervujem) sama, ale často pod odbornými radami. Do náročných vecí sa nikdy nepúšťam.
Ako čístím
olejomaľby od povrchovej špiny ?
Na veľkú tablu – stôl dám deku, plachtu, iné. Na ňu položím obraz/ s rámom, bez rámu, ako ho mám. Do mištičky si dám Ľanový olej, vlažný. Ak ho nemám, použijem najjemnejší olivový olej. Štetčekom s gumovými riasňami (dostať ich vo všetkých hyper a supermarktoch, používajú sa na vymastenie plechu na pečenie koláčov) rozotriem ľanový olej po celej ploche plátna /dreva, plechu, sololitu…Nechám pôsobiť pol hodinu, v závislosti od špiny aj dlhšie. Po tomto čase rozložím na celú plochu alebo po častiach ĺanovú jemnú textíliu namočenú v teplej vode. Nežne obraz pohládzam cez onú ľanovú textíliu/plátno, starý obrus, utierky.Netriem, nešúcham, násilne nepritláčam !
Textíliu zdvihnem z plochy obrazu a vidím na rube zašlú hnedú špinu, ktorá sa z plátna obrazu preniesla na vlhkú kontaktnú textíliu.
Ak je potreba, postup opakujem.
Obraz je vyčistený, má rozjasnené farby, valér zaznamenáva prechody odtieňov
Lazymanov spôsob zubnej kefky a saponátu by som použila na prútené košíky, na olejomaľby by som to neriskla. Aj tak vysoko hodnotím jeho príspevok, bol podnetom pre môj.
Nabudúce v Poradni ďalšie postupy, ktoré pomôžu a neublížia. -
Anonymous
Member26. júla 2006 at 16:19Maruska, pozor, pozor. Pozorne precitaj co Ti pisem. Obraz opravuj sama v pripade 1.naozaj nemas odbornika, a ono ich je malo, never podvodnikom, 2.nemas nanho peniaze, to sa stava, 3. neveris ze Ti vrati original a nie kopiu, a to radsej never. Mozes ho cistit sponatom podla tu uvedeneho predpisu, je to presne. Daj podon staru deku, vyhrad si na pracu aj dva tyzdne, pocas ktorych obrazom nehnes. Dolezite upozornenie: po tom osetreni vodnym roztokom sa platno napne ako bubon, po vyschnuti. Nez vobec zacnes, pover svojho remeselne zdatneho priatela aby platno v rame upevnil, opatrne napol a vobec pozrel po mechanickej stranke. Nechaj schnut tyzden v izbovych podmienkach. Neplac, ze to vyzera stale spinave, trochu úpatiny tam musi byt. Ked bude suchy, tak ho prestriekas. Pouzijes na to laky na to urcene. Volaju sa “Damarovy lak” alebo “Kocarovy lak”. Su rovnocenne, len ich nemiesat. Su to hlavne zivice v terpentine. Dostat to v lepsich papiernictvach vo vacsich mestach. Striekat budes ustne, fixirkou, to su take plechove trubicky. Nechas pri tom pluca. Mozes to robit v kuchyni, len pozor na ohen a vybuch. Okolie obloz starymi novinami, aj dlazku. Lebo vsetko zalepis. Nestriekaj na balkone, viem co vravim. Pozor, ten lak schne sest mesiacov, tak si vopred priprav bezprasne prostredie pre obraz, co byva problem. Ten lak musi byt, kvoli buducej ochrane a spevneniu malby. Nakoniec prilep na ram drobne upozornenie, ze bola urobena restauracia a kedy. Uf, to bola fuska.
-
Anonymous
Member26. júla 2006 at 23:33Vazeni, to je ale diskusia!!! To tu volakedy nebolo a ked, tak to trvalo aspon pol roka. Konzervovanie maľby nie je síce moja parketa ale je to zaujimave citanie. Preto ani nechcem komentovat metodiku cistenia obrazu. Specialne by som sa ale chcela opytat frey ako to robia v tom severskom zahranici. Vyjadruje sa totiz velmi podobne ako moji kolegovia vo …bridge. Jadrova fyzika a lety na Mars su proti tomu citanie pre prvacikov. Kopa mudrych reci a nakonec keramiku patlaju sadrou (dufam, ze som nieco neprezradila) takym sposobom, ze by ich na Slovensku na fleku vyhodili. Co tam po tom, oni na to maju techniku. Okrem toho o akej etike sa tu hovori, my navstevnici obnovy mame tiez svoju etiku ale ta je trochu ina ako etika v muzeu. Pretoze ak vsetky predmety maju urcitu muzealnu hodnotu (mozno nie dnes, ale o rok alebo sest), nemozno ich opravovat, cistit a mozno ani pouzivat, pretože čo ak sa nejaky muzejnik rozhodne pojat ich do zbierky. Ine zasady za mrezami muzejnych atelierov, ine zasady v normalnom zivote.
Nakonec este k dorotke – ten lanovy olej by som rozhodne neodporucala. Mozno sa tu najde niekto skusenejsi co by vysvetlil preco.
Log in to reply.