aktivita diskusia Pamiatky Veterné parky

Tagged: 

  • Veterné parky

    Posted by eo-ipso on 3. marca 2007 at 21:08

    Kto v posledných mesiacoch dovidel za Dunaj, cestoval do Viedne alebo aspoň na Schwechat, mohol vidieť tú hrôzu v krajine, tj. skupiny veterných stožiarových elektrární, nazývaných “veterné parky”. Mnohí môžu namietať, že estetika krajiny musí bokom, ak chceme vyrábať čistú energiu, no nejde ani tak o estetiku. V niektorých krajinách (Holandsko, Nemecko) už odborníci bijú na poplach, no vôbec nie “estéti” a krajinári, no pôdohospodári a lesníci. Okrem hluku, ktorý spôsobujú obrovské vrtule priemeru často cez 30 m, šíriace sa vibrácie kompletne odplašia vtákov, najmä dravcov, následkom čoho sa rozšíria hlodavce do enormných rozmerov. Vedci tiež zistili závažné vplyvy týchto vibrácií na obyvateľstvo. Bude zaujímavé sledovať, ako sa s týmto problémom vysporiada Slovensko. Treba tiež dodať, že efektívnosť tohto programu je sporná, nakoľko “ekonomiku” veterných elektrární umelo drží “v kurze” podpora Európskej komisie.

    harp odpovedal 16 years, 4 months ago 3 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • saecula

    Member
    15. marca 2007 at 18:30

    Tiež ma zaráža bezprízorné nadšenie pre veterné elektrárne. Posledne ma dostala informácia
    o zámere výstavby veterného parku v obci Detvianska Huta.

    Z estetického hľadiska je to sporné. Rázovitá poľnohospodárska krajina s roztrúseným osídlením na náhornej plošine s agroturistickým potenciálom. Povedal by som, že lokalita má problém hlavne
    s marketingom. Absurdný obraz krajiny s vrtuľami by určite zaujal, ale výsledok si netrúfam ani predpokladať. Chápal by som to ako landmark, ale asi v konflikte s identitou tohto typu kultúrnej krajiny.

    Z praktického hľadiska to vidím jednoznačnejšie. Extenzívna forma zástavby neposkytuje predpoklad väčšej spotreby na mieste a distribúcia elektrickej energie predstavuje určité straty, takže zásobovanie iných lokalít znižuje efektivitu investície.
    Roztratené domy v krajine zamedzujú plošnejšiemu rozmiestneniu zariadení kvôli nutnému odstupu
    od obytných objektov. Transport takých rozmerných zariadení je tiež potencionálnym problémom. Polomery zákrut cesty ktorá prekonáva na 5 km výškový rozdiel 400m, alebo predstava helikoptéry, ktorá má dostatočný vztlak? A riziká spojené so závislosťou od štátnej podpory?

    Určite sú to riešiteľné problémy. Obec je motivovaná stabilným príjmom do kasy, ale mám z toho
    skôr pocit, že je to fatálne rozhodnutie, ktoré môže perspektívu obce obmedziť iba na výrobu
    el. energie a potom samotná obec stráca opodstatnenie. ???


    zvláštny kontext: BA Slavín a Burgenland

  • harp

    Member
    15. augusta 2008 at 17:49

    Tema bude uzavreta. Pokracujte prosim v diskusii v duplicitnej teme tu:
    http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=42497

    LOCK

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť