Tagged: cat_krajina
-
o rekonstrukcii a obnove historickych parkov a zelene
Posted by harp on 14. novembra 2007 at 18:19Prislo eMailom:
Dakujem velmi pekne.
S pozdravom Ing. Francova Adrianaemer odpovedal 15 years, 12 months ago 4 Členovia · 6 odpovede/odpovedí -
6 odpovede/odpovedí
-
a druhy eMail:
Pracujem na teme Teoreticke a metodicke vychodiska obnovy a rekonstrukcie historickych parkov a hladam odbornych konzultantov pripadne kontakty, materialy na vypracovanie tejto temy, nakolko by som chcela vypracovat metodicku prirucku na vseobecnu obnovu historickych parkov a zachovanie historickeho dedicstva, hodnotnej zelene a parkovych zon….
Ak mate nejake riesenie, prosim budem vdacna za kazdu informaciu, dakujem s pozdravom Ing. Adriana Francova -
Vaša téma sa musí odvíjať od jestvujúcej platnej legislatívy, preto Vám
odporúčam zoznámiť sa so zákonom 49/2002 a súvisiacimi predpismi. Takisto
odporúčam navštíviť archív Pamiatkového úradu a oboznámiť sa s Ústredným
zoznamom pamiatkového fondu a možno aj
http://www.pamiatky.sk/pamiatky/pamiatkovy-urad Mimochodom, mnohé metodiky
v tomto smere už jestvujú…………. -
Okrem spomenuteho archivu PU SR odporucam aj konzultacie v Bratislave s pani Ing. Veronikou Vagenknechtovou a Ing. Evou Semanovou z KPU Presov, ktora ma bohate skusenosti a zaroven je erudovana aj v sucasne platnej legislative.
-
Anonymous
Member22. decembra 2008 at 11:36Je humorné, že študentky doktorandského štúdia (3. stupeň) pýtajú svoje témy rozosielaním e-mailov občianskym združeniam, ale hlavne majú nároky vytvárať metodické príručky a poučky pre všetkých… Že by sa nepoznali kapacity v odbore, ktoré vyzreli v priebehu času bez ohľadu na nejaké “pamiatkové záujmy”?
Apropo, téma VŠ štúdia sa nemusí nutne odvíjať od platnej legislatívy, najmä ak tá je na nič, a neustanovuje nič konkrétne, a k historickej zeleni ani len všeobecné. Preto “tiežpamiatkari” nemajú problém ponúkať historickú zeleň na plošné výruby (Zvolen), alebo priamo na stavebné parcely (Lipt. Mikuláš-Okoličné, Lipt. Ondrašová, Bratislava-vodárenská záhrada)… -
Nuž, ochrana “starého dreva” tu fakt neexistuje. Mna staré stromy fakt fascinuju, ale kolko ich na slovensku máme? Bol som v anglicku kde majú to šťastie že už v 19 . storočí tam prebehlo výrazné” krajinársko osvietenecké” hnutie a výsatba a následná ochrana desiatok tisícov urastených dubov,líp, javorov, eukaliptov tam funguje ako na vydieku tak v mestách. A nikto tam veľký strom neberie ako niečo čo “tieni a zavadzia” ako to vnímajú nielen podnikatelia ale bohužiaľ aj širšia verejnosť na slovensku. A vyhovorky na “ohrozovanie okolia” su ozaj len vyhovorky a zámienka tieškompetentných na ich výrub. Ešte sa musíme veľa učiť. A parky sú tam fakt prekrásne. A majú ich toooolkoooo velaaaaa!
-
strombus, treba začať poznávať to, čo máme. Skús nahliadnuť napr. do knižky Stromy . Je to celkom prekvapivé, aké krásavce na Slovensku rastú. Smutné je, že si ich zatiaľ málo všímame, aj keď sú možno v našom blízkom okolí a , čo je typické, si ich začneme všímať, až keď im dačo hrozí.
Log in to reply.