aktivita diskusia Múzeá a Galérie Múzeá pre nevidiacich

Tagged: 

  • Múzeá pre nevidiacich

    Posted by demo on 2. decembra 2007 at 23:21

    Študenti katedry muzeológie v Nitre vrámci svojej bakalárskej práce pripravujú na budúci rok výstavu pod názvom:
    MÚZEÁ PRE NEVIDIACICH
    ak máte niekto skúsenosti s danou témou alebo máte k tomu niečo čo povedať radi uvítajú vaše návrhy alebo pripomienky….

    demo odpovedal 16 years ago 4 Členovia · 21 odpovede/odpovedí
  • 21 odpovede/odpovedí
  • Anonymous

    Member
    4. decembra 2007 at 0:51

    Co to je za nezmysel? Nevidiaci musi predmet ohmatavat aby vobec nieco z toho mal. Tym sa ale porusi zakladn a poziadavka ochrany muzealneho predmetu. To co mozu navstevovat nevidiaci aby z toho nieco mali nemoze mat nazov muzeum, pretoze exponyty budu spotrebnym materialom. Exponaty vobec nemusia byt exponyty v muzejnom zmysle stacia atrapy, repliky alebo ako to nazvat. Vybrujuca stolova doska sa tiez nevola gramafon aj ked sprostredkuje hluchemu vnem hudby! Toto by ste mali rozpracovat a vyriesit vratane slepych lektorov, pretoze vidiaci vam budu nanic a nezabudnite urobit rozpocet co to bude stat. Potom sa nad tou utopiou zamyslite tak ako by sa zamyslel stat alebo vucka alebo mestske zastupitelstvo a uvidite. Pokial si ale myslite, ze to co tu pisem je blud a ze predsa v muzeach su predmety ktore sa daju spristupnit nevidiacim odporucam zmenit katedru.

  • eo-ipso

    Member
    4. decembra 2007 at 21:38

    :arrow: je pravda, že nevidiaci “muzealnik” nemusí vidieť potreby nevidiacich, ani vedieť o trendoch v zahraničí. Byť nevidiacim, tak napr. v historických objektoch (hradoch, kaštieľoch, palácoch a pod.) by som vo vstupných priestoroch očakával model objektu v identifikovanej mierke, ktorý by si nevidiaci návštevník mohol ohmatať. Niektoré exponáty by v kópiách mohli byť tiež hmatom prístupné, pokiaľ by nebol špecializovaný lektor mohli by byť titulky v Brailovom písme. Oslovil by som z uvedenej katedry muzeológie Ministerstvo školstva SR aby sprostredkovalo kontakty na niektoré programy Rady Európy kde sa riešia aj úlohy múzeí tohto druhu, prípadne cestou ICOM-u v rámci UNESCO (info by mohlo mať SNM ?!) by sa tiež niečo dalo podniknúť. Taktiež by som odporúčal spoluprácu s Knižnicou pre nevidiacich v Levoči. Skúsenosti v zahraničí sú. Freya sa dávno neozvala, možno v Nórsku sú nejaké príklady. Niekde som čítal zmienku o aktivitách múzea v Barcelone (Katalánci) pre nevidiacich. Určite nejde o lacné služby, no ak štát nemá len “slepo” deklarovať pomoc zrakovo, aj inak postihnutým, tak treba uvádzať do života zmysluplné projekty a využívať zahraničné skúsenosti. Howgh :!:

  • duchamp

    Member
    4. decembra 2007 at 22:23

    Co to je za nezmysel? Nevidiaci musi predmet ohmatavat aby vobec nieco z toho mal. Tym sa ale porusi zakladna poziadavka ochrany muzealneho predmetu. To co mozu navstevovat nevidiaci aby z toho nieco mali nemoze mat nazov muzeum, pretoze exponyty budu spotrebnym materialom.
    Není všechno zlato co se třpytí. Není tomu tak dávno, co jsem byl dlouholetým zaměstnancem jednoho muzea v ČR. Nevím, jak to funguje na Slovensku, ale v mnohých českých muzeích bylo a je běžnou praxí uchovávat v muzeu vedle sbírkových předmětů též tzv. doprovodnou dokumentaci (někdy nazývanou pomocnou dokumentací). Jedná se o předměty, které mají určitou výpovědní hodnotu, ale nejsou součástí sbírkového fondu. Případně z něj byly z různých příčin vyřazeny (např. pro duplicitu aj.).
    Tyto kusy nepodléhají pod doktrínu přísné preventivní konzervace jako sbírky, dokonce by dle norem v depozitářích neměly ani být (což ovšem všude neplatí).
    Co je ovšem důležité, jsou určeny právě pro doplnění aktuálních výstav pro dokreslení tématu a atmosféry, tedy nemusí být nutně umísťovány do vitrín, za skleněné bariéry či provazy. Používají se často pro doprovodné programy pro školy, děti či hendikepované lidi (mj. i pro zmíněné nevidomé). A ohmatávání či jiná manipulace u těchto věcí patří k samozřejmým a z jistého úhlu pohledu i k žádoucím.
    Zbývá tedy prošlápnout naznačenou pěšinku. Hodně štěstí.

    PS: Čistě subjektivně nepovažuji ani termín “muzeum pro nevidiacich” za nevhodný, neb pod samotným pojmem ´muzeum´ se skrývá mnohem víc, než jen skladiště sbírkových předmětů, péče o ně a jejich prezentace.
    FIAT LUX, “nevidiaci muzealnik”! :wink:

  • Anonymous

    Member
    12. decembra 2007 at 23:53

    Nevidiaci muzeálnik,
    v modernej múzejnej praxi sa substitútom prikladá dôležité miesto najmä pri špecifických výstavách ( postihnutie, detský návštevník ). Ak ide o potrebe zabezpečenia hmatového kontaktu sú dokonca viac výpovedné. Pre nevidiaceho návštevníka rozhodne nestrácajú tieto predmety na hodnote a múzeum si tak plní svoje poslanie. To čo ty pokladáš za smiešne, je naštastie za našimi hranicami skôr potešujúce ( sociálno-historické múzeá…)….

  • demo

    Member
    21. decembra 2007 at 1:18

    aby som uviedol veci na pravú mieru ….
    ak niekto začne kritizovať mal by o problematike vedieť čo najviac…. že?!
    nevidiaci muzealnik,
    alebo si chcel povedať múzejník?!
    no tvoje diletantné mšlienky nebudem komentovať….
    škoda….že sa neprejavil kreatívny zmysel aspoň jedného z vás…ako som očakával nakolko som žiadal o nápady a zatial sa tu stihlo preriešiť čo je vo všeobecnosti známe…
    o čo vlastne ide….
    múzeum pre nevidiacich je akcia konaná v spolupráci s úniaou nevidiacichh v nitre a tak pochopitelne dostávame zaručené rady a tipy ako by a hlavne čoby si taký nevidiaci a slabozraký v rámci stierania bariér prial… a čo by si predstavoval vidieť teda pomocou hmatu sprostredkovať čo ako vypadá…
    samotný nevidiaci si nevedia vobec predstaviť ako vypadá napríklad bratislavský hrad ako opera v sidne ako sagrada familia ako múzeum v nitre a tu sa ponúka strašne veľa nápadov a myšlienok ako by taká interaskkia vypadá….
    škoda že sa mi nechce až tak o tom rozpisovať ale rád odpoviem na akúkolvek otázku alebo prekonzultujem aký kolvek nápad…
    stále čakám živú diskusiu…
    s pozdravom demo….

  • demo

    Member
    21. decembra 2007 at 1:20

    pardon za gramatiku nešlo to dnes lepšie….

  • Anonymous

    Member
    23. decembra 2007 at 9:16

    Som poteseny a rad ze neviem ako vypada opera v sidne ako sagrada familia a nevidiaci urcite tiez :twisted: :twisted: :twisted: Tiez su asi radi ze nevedia ako vypada bratislavsky hrad, ajfelovka a kremel. Jam tiez neviem ako vypada chram vecnej rozkose v Cha Am a divaj co to se mnu robi. Ked uz dostavate zarucene typy v spolupráci s úniaou nevidiacichh v nitre podel sa s nimi a nenukal nam konzultacie na nase konzultacie. Taxi to aspon diletantne mslim.

  • demo

    Member
    26. decembra 2007 at 15:57

    hm zle som začal…
    teda ešte raz:
    celá výstava je rozdelená do dvoch častí a teda má postihnúť dve respektíva niekolko cielových skupín
    na jednej strane sú to vidiaci a na strane druhej nevidiaci…
    vidiacim návštevníkom je cielom sprostredkovať život nevidiaceho čo všetko potrebuje k svojmu každodennému životu či už je to brailove písmo či rôzne osoby a zariadenia ktoré mu pomáhajú skvalitňovať svoj život a tak podobne…
    nevidiacim návštevníkom je tu snaha na základe spomenutých konzultácií v rámci určitej témy sprostradkovať to čo je pre nás vidiacich každodenná samozrejmosť a to v tomto prípade je že samotný nevidiaci by radi vedeli ako napríklad vypadajú niektoré architektonické diela tu sme sa zamerali na územie slovenska od v úvodzovkách najstarších čias až po dnešok…
    myšlienka bola prostredníctvom zmenšených modelov nevidiacich previesť architektúrou, od trebars neolitického domu až po novostavbu SND…
    tu ide o vyslovený záujem zo strany nevidiacich o túto problematiku ….
    samozrejme tu výstava nekončí pretože len o tomto táto konkrétna výstava nieje je to napokon súhrn všetkého čo taký nevidiaci v rámci svojho života a jeho skvalitnovania k jeho každodennému fungovaniu potrebuje…
    samozrejme je tu zapojená nielen muzeológia samotná ale aj história psychológia a pedagogika architektúra a dizajn kopec kreativity a hlavne vela chuti sa s danou problenatikou vôbec zaoberať pretože je to téma na výstavu nie ľahká a ani nie menej náročná…

    napokon tento portál je mám pocit aj o tom aby ste v rámci konštruktívnek kritiky k danej téme mohli reagovať preto a hlavne aj v tomto smere som tu navrhol túto tému pretože ako som napísal je to téma náročná no na druhej strane čo sa výstavy týka nie nereálna

    tak…

  • Anonymous

    Member
    27. decembra 2007 at 21:42

    Študenti katedry muzeológie v Nitre vrámci svojej bakalárskej práce pripravujú na budúci rok výstavu pod názvom:
    MÚZEÁ PRE NEVIDIACICH
    ak máte niekto skúsenosti s danou témou alebo máte k tomu niečo čo povedať radi uvítajú vaše návrhy alebo pripomienky….

    Dobrý den, dakujem za velice pozitivnu informaciu. Velmi dobru skusenost s tzv. dotykovymi vystavami ma Narodne muzeum v Prahe a Muzeum Hlavneho mesta Prahy. Vystavene boli archeologicke nalezy praveke a staroveke, ako aj predmety zo zbierok antickeho umenia.
    Narodna galeria v Peahe pripravila dve dotykove vystavy v expozicii azijskeho umenia na Zbraslavi a tiez v zbierke stredovekeho umenia a v zbierke baroka.

    Narodny pamiatkovy ustav ustredne pracovisko v Prahe pripravil sprievodcu s nazvom Jak dobyt hrad. Památky takrka bez bariér. Sprievodca je urceny vozíckárom, návstevníkom s obmedzenou schopnostoy pohybu a orientace. Sprievodca si svima tiez ponuku pre slabozrakych a nevidomich navstevnikov a pre nedoslychavych a nepocujucich. Vybrane exponaty pre nevidiacich – k prehliadke rukami su napr. na zamku Kozel. Vyklad v znakovej reci pre nepocujucich je na hrade Svihov.

    Pripadne otazky zodpoviem na janco zavinac up bodka npu bodka cz

    Drzim nitrianskym studentom muzeologie palec pri praci na bakalarskych pracach!!!

    Milan Janco, Narodny pamatkovy ustav, ustredni pracoviste Praha

  • Anonymous

    Member
    28. decembra 2007 at 11:05

    hmmm
    teda to tu este nebolo, ze vidiacim návštevníkom je cielom sprostredkovať život nevidiaceho. Panelove bludisko ponorene do ciernociernej tmy a navstevnik s ciernou paskou na ociach narazajuci do tabuliek v brajlovom pisme alebo na rôzne osoby a zariadenia ktoré nevidiacemu pomahaju skvalitňovať svoj život a tak podobne…
    Pan Janco to ukazuje spravnejsie. Ne muzeum pre nevidiacich, co je nezmysel ale co moze muzeum urobit pre nevidiacich aj ked nevien preco sa podujatie pre nevidicich vola vystava a predmety musa byt vystavene. Pokial su na to penizky tak nech.
    To co ma stve na tejto teme je, ze ked sa povie postihnuty vsetci su v strehu lebo je to in a kazdy sa chse ukazat jak chape problemy postihnutych ale ked sa povie kultura tak sa kazdy odvrati lebo je neziskova. Koho v muzaech zaujimaju male nepostihnute deti, ktore nedovidia do vitrin alebo ztari nepostihnuti ludia, ktori uz neskacu jak srnky a nestacia lektorovi. Ze nechodia do muzea a preco by mali. Rovnako ako nevidiaci a inak postihnuti a neviem ci by som na taku nevidiacu vystavu siel. Svet nevidiacich je tak strasne odlisny, ze vidiaci si to nevie ani predstavit a uz vobec pochopit.
    Som od narodenia nevidiaci a zapojit som sa mohol iba vdaka priatelovi, ktory ma na tuto temu upozornil.

  • Anonymous

    Member
    29. decembra 2007 at 13:19

    Dobry den, blizsie informacie s materialmi su na adrese
    http : // www . npu . cz/pp/diskuse/diskuse2007/handicap/ – vsetko spolu bez medzier
    Milan Janco

    hmmm
    teda to tu este nebolo, ze vidiacim návštevníkom je cielom sprostredkovať život nevidiaceho. Panelove bludisko ponorene do ciernociernej tmy a navstevnik s ciernou paskou na ociach narazajuci do tabuliek v brajlovom pisme alebo na rôzne osoby a zariadenia ktoré nevidiacemu pomahaju skvalitňovať svoj život a tak podobne…
    Pan Janco to ukazuje spravnejsie. Ne muzeum pre nevidiacich, co je nezmysel ale co moze muzeum urobit pre nevidiacich aj ked nevien preco sa podujatie pre nevidicich vola vystava a predmety musa byt vystavene. Pokial su na to penizky tak nech.
    To co ma stve na tejto teme je, ze ked sa povie postihnuty vsetci su v strehu lebo je to in a kazdy sa chse ukazat jak chape problemy postihnutych ale ked sa povie kultura tak sa kazdy odvrati lebo je neziskova. Koho v muzaech zaujimaju male nepostihnute deti, ktore nedovidia do vitrin alebo ztari nepostihnuti ludia, ktori uz neskacu jak srnky a nestacia lektorovi. Ze nechodia do muzea a preco by mali. Rovnako ako nevidiaci a inak postihnuti a neviem ci by som na taku nevidiacu vystavu siel. Svet nevidiacich je tak strasne odlisny, ze vidiaci si to nevie ani predstavit a uz vobec pochopit.
    Som od narodenia nevidiaci a zapojit som sa mohol iba vdaka priatelovi, ktory ma na tuto temu upozornil.

  • demo

    Member
    29. decembra 2007 at 13:33

    “nevidiaci muzealnik”
    podľa toho čo tu po tebe čítam si vôbec nepochopil a ani nechápeš o čom vlastne je reč….
    neviem čo študuješ ale muzeologia to asi nebude lebo ak by bola neriešil by si čo riešiš…
    no nechám ťa tak nech….
    takáto skepsa nieje vôbec na mieste a napokon ani kritika v tvojom podaní nemá akýkolvek význam skrátka nechápeš tému….a ako čítam ani nechceš pretože by si tu nepísal žiadne takéto bludy…vieš lebo kritizovať viem aj ja a keď už tak si najprv o téme niečo zistím…

    Milan Jančo
    vďaka za ionformáciu určite to pomože pri realizácií scénára k výstave a čo sa týka diskusie určite budem mať sám nejaké otázky…

  • demo

    Member
    5. januára 2008 at 20:37

    Muzeálne sprostredkovane je mnohoraké, pôsobí vo všetkých zmyslových rovinách = vizuálne, akusticky, hmatove, priestorove, časove a za určitých okolností pôsobí aj na čuchový a chuťový zmysel.
    Exponáty sú potencionálnymi a skutočnými svedectvami o spôsoboch života a sociálnych podmienkach, o kultúrnych, politických a hospodárskych pomeroch, o zákonoch a o tajomstvách živej a neživej prírody.
    Z uvedeného je teda zrejmé že vystavovať možno širokú škálu rôznych predmetov pre širokú škálu návštevníkov, vo forme rôznych druhov výstav v tomto prípade je to
    MÚZEUM PRE NEVIDIACICH.
    Jedná sa o tématickú výstavu.
    Tématickú výstavu, si možno predstaviť, ako určitý fenomén, ktorý sa zobrazuje buď izolovane v nejakom špeciálnom sformovaní alebo v celku vo všetkých výrazových podobách.
    V tomto prípade má aj charakter dočasnej výstavy a doplňuje tak sprostredkovateľskú činnosť múzea tým, že zobrazuje z istého, jasne definovaného stanoviska, určité čiastkové pohľady, ktoré v stálej expozícií, vzhľadom na jej všeobecné zameranie nedajú zohľadniť a keď tak iba nedostatočne.
    Preto si myslím že takáto výstava má v konečnom dôsledku svoj špecifický význam pre obidve strany či už je to viac či menej vidiaci alebo nevidiaci návštevník a určite bude mať čo ponúknuť. Či už osloví viac či menej každá z cieľových skupín bude poučená svojím spôsobom o danej problematike….

  • Anonymous

    Member
    6. januára 2008 at 12:39

    Úmysel možno dobrý ale tie hrozné kydy! Dúfam, že sem nikto z nitrianskej katedry nechodí, pretože je to na infarkt. Demo čítaj po sebe čo píšeš a čítaj aj ostatné príspevky nie len tie svoje!

  • demo

    Member
    6. januára 2008 at 17:18

    rudko

    no konečne už som sa obával že sa nikto erudovaný v danej problematike nenájde, kto by stopol tie moje kidy…
    tak teda rudko nech sa páči určite budeš mať ako čítam čo k danej téme povedať
    a ja sám si rád vymením s tebou nejaké myšlienky, názory a nápady…

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť