aktivita diskusia Pamiatky Čierna kniha (mŕtvych) a červená kniha (ohrozených) pamiatok

  • Čierna kniha (mŕtvych) a červená kniha (ohrozených) pamiatok

    Posted by benignus on 23. januára 2008 at 1:08

    Harp, mám taký návrh:
    aj vzhľadom na situáciu s búraním technických pamiatok v Bratislave –
    čo takto založiť špeciálny zoznam – databázu:

    ČIERNU KNIHU mŕtvych = neexistujúcich, zničených nehnuteľných pamiatok

    a

    ČERVENÚ KNIHU vážne ohrozených pamiatok – tak ako existuje červená kniha ohrozených rastlín či živočíchov…

    nielen ako diskusiu ale reálne ako rubriku na obnove, aj s fotkami, zhodnotením pamiatk. kvalít (aj keď len od “amatérov” – prispievateľov obnovy)

    ===
    Hneď iniciálny návreh:

    ČIERNA kniha:
    čestné miesto by mal zbúraný Pálffyovský kaštieľ v Smoleniciach, v Bojnej (už je zbúraný?) a aj Feiglerovu budovu kotolne v Bratislave, o ktorú sa “postaral” HBreavis, Danubius Elektrik v Bratislave na Račianskej, Mlyny v Nitre…

    – do červenej knihy navrhujem jurkovičovu tepláreň pri Kablovke v Bratislave (pre zmenu ju má Penta, koľko jej dávate? Pol roka?), utešenú ružovú budovu Cvernovky v Bratislave pri Trnavskom mýte, ale napríklad aj rušňové depo v ktorom sídli múzeum dopravy…a mnoho objektov v Banskej Štiavnici, vidieckych kaštieľov (Nebojsa pri Galante, Trstín, Oponice…)

    ak po nás nezostanú pamiatky nech po nás ostane stopa po nich, aj keď len digitálna…

    strombus72 odpovedal 14 years, 7 months ago 12 Členovia · 26 odpovede/odpovedí
  • 26 odpovede/odpovedí
  • rado-z-mt

    Member
    23. januára 2008 at 21:32

    SÚHLASÍM !!! Plus priebežne raz za pol roka to posielať na PÚ SR. Alebo radšej raz táždenne, aby to nestíhali ignorovať.

  • uskalienka

    Member
    24. januára 2008 at 0:31

    veru*veru, mlyny v nitre uz su v ciernej knihe…

    a kam zaradime pivovar v nitre??

    Bývalý areál pivovaru v Nitre zmenil majiteľa. Firma Heineken ho po presunutí výroby do Hurbanova predala bratislavskej spoločnosti Real Estate Assest. Je to posledná historická fabrika v Nitre odvtedy, ako nedávno celkom zbúrali mlyny, z ktorých niektoré budovy chceli pamiatkari zachovať.

    Zástupca investora Daniel Gálik pre SME povedal, že niektoré budovy areálu chce zachovať. Podrobnejšie informácie však zverejní, až keď vyhodnotia projekt využitia areálu.

    Najstaršie budovy pivovaru postavili v rokoch 1893 až 1895. Pôvodne sa v továrni varilo pivo, potom v nej vyrábali salámu, sušili tabak a zeleninu. Výrobu piva obnovili až v dvadsiatom storočí.

    Najhodnotnejší je objekt sladovne v zadnej časti areálu. Ten má podľa nemenovaného odborníka najucelenejšiu slohovú podobu výrobnej architektúry začiatku 20. storočia v Nitre.

    Krajský pamiatkový úrad v Nitre podal Pamiatkovému úradu Slovenskej republiky podnet na vyhlásenie pivovaru za národnú kultúrnu pamiatku. Ten však konštatoval, že objekty nemajú pamiatkovú hodnotu.

    „Tento priestor má genius loci. Je fajn využiť historicky cenné budovy na komerčné ciele alebo na umenie a kultúru,“ povedal obyvateľ Nitry Ivan Gontko. (SME)
    _____
    Investor už začal s prípravou projektovej dokumentácie a dokumentácie pre povolenie na búranie budov. Nitriansky pivovar tak po viac ako sto rokoch zanikne a s ním aj dlhoročná tradícia varenia piva v Nitre. Tá siaha až do roku 1692, keď dal nitriansky biskup Blažej Jaklin majstrovi Petrovi Švábovi k dispozícii biskupský pivovar.

    Súčasná podoba mestského účastinného pivovaru vznikla v rokoch 1893 až 1895. Pivo sa v ňom varilo až do roku 1926. Po obnovení výroby v roku 1950 sa tu Nitriansky ležiak a neskôr Corgoň vyrábal až do konca roku 2004, keď holandský koncern Heineken presťahoval výrobu do Hurbanova. Aby sa na tradíciu pivovarníctva v Nitre celkom nezabudlo, požiadali mestskí poslanci investora, aby v niektorom z nových obchodných priestorov umožnil aj zriadenie prevádzky malého “rodinného” pivovaru. Foto zde … (Pravda)
    _____
    V najbližšom čase sa v areáli pravdepodobne začne archeologický výskum, vlastník už oslovil Archeologický ústav SAV v Nitre. “Mohli by tam byť zaujímavé nálezy, lebo úspešní sme boli aj v blízkom areáli nemocnice či tržnice,” povedal zástupca riaditeľa Archeologického ústavu Matej Ruttkay. (HN online)
    vyber z prispevkov na http://pivni.info/news/corgon-nitra/

  • saecula

    Member
    29. januára 2008 at 23:35

    Toto je smutný a zásadný moment celej pamiatkovej starostlivosti na Slovensku, pamiatkové úrady sa zameriavajú na hodnoty, pravdepodobne by bolo užitočnejšie riešiť kvality ako objektívnejší parameter posudzovania úrovne objektu alebo areálu. Kvalitu chápem ako vlastnosť, hodnota je premenlivý faktor permanentne sa meniaci v čase a silne závislý od vnímateľa. Netuším ako môže nejaký úrad chrániť hodnoty, ktoré si sám špecifikuje a byť krytý zákonom. Príliš veľa stanovísk PU sa vyznačuje absenciou logiky, bezcieľnych direktív a sebapopierania vlastného stanoviska. Kvalita je neznámy termín. Na hodnotu zväčša príliš málo času.

  • Anonymous

    Member
    30. januára 2008 at 7:46

    :arrow: hodnota sa mení, kvalita zrejme nie :?: :!: čiže maslo v ochode má hodnotu, nie kavalitu :?: :!: a pod. Čiže ak mal pôvodný mlyn kvalitu, tak tá je naveky, aj keby mlyn už ani mlieť nedokázal. Tak ako :?:

  • martin-petras

    Member
    30. januára 2008 at 18:15

    Ja len tak, keď už to benignus nadhodil….aby sa nezabudlo na vežu pri divadle Aréna na Petržalskom brehu Dunaja…Na jej vrchu je nádrž na požiarnu vodu, pomerne zaujímavá vec…z okienok pri nádrži je krásny výhľad na zvyšky starej Ba, ale schody vnútri sa už zrútili…Veža má strechu v dezolátnom stave, čochvíľa z nej začnú lietať kusy eternitu na miliónové autá parkujúce pod ňou…a keďže vôbec nie je zapísaná v katastri (pokiaľ viem), čakám, kedy niekto príde s nápadom, že najlepšie ju bude zbúrať….

  • rynnocka

    Member
    31. januára 2008 at 17:20

    Pridavam do kroniky cervenych, takmer ciernych:
    kastiele:
    1. stary kastiel obec Stranska, okr.Rimavska Sobota
    2. kastiel /s kedysi nadhernym parkom!!!/ obec Hubice, okr. Dunajska Streda
    3. kastiel Jelsava, okr. Revuca

    vsetky uvedene budovy v dezolatnom stave :(((

  • harp

    Member
    2. februára 2008 at 15:29

    Pripravim na ciernu a cervenu knihu nejaky system s moznostou vlozit fotografiu. A hlasovat. Ujmes sa toho Benignus? Ked ti niekto posle na eMail fotografiu bude ju tam treba vlozit, pokial to nezvladne naqvstevnik sam.

  • benignus

    Member
    5. februára 2008 at 23:59

    Harp,
    jasné, rád zverejním zaslané fotografie ohrozených pamiatok (či už oficiálne evidovaných v ústred. zozname kultúr. pamiatok) alebo aj tých neoficiálnych, ktoré pisateľ bude považovať za hodnotné…

    Čiže – výzva – posielajte fotografie ohrozených (“červených”) alebo už neexistujúcich (“čiernych”) pamiatok na
    benignus1@gmail.com,
    zatiaľ ich zavesím do tejto diskusie – kým harp nevymyslí nejakú systematickejšiu evidenciu. A hlasovanie je zaujímavý nápad…

  • rado-z-mt

    Member
    8. februára 2008 at 16:27

    Tu je jedna zaujímavá reportáž o “ochrane” pamiatok. Nožík sa mi vo vrecku otváral, keď som to sledoval. Arogancia nepozná hraníc a najsmutnejšie na tom je, že úrady sú bezmocné. A s tým vopred tzv. “investor” počíta a kalkuluje, pretože sa práve na ich nemohúcnosť a beznádej spolieha !! Vrchol drzosti a hrošej kože je vyjadrenie investora, že nie PÚ naňho, ale on by mal dať žalobu na PÚ…Neuveriteľnéééé

    :cry: :x :!: :!: :!:

  • benignus

    Member
    3. marca 2008 at 23:42

    Presne ako Rado píše ku kauze starej fary v Devíne:

    Zatiaľ je návrh na pokutu 5 miliónov korún…reakcia potrestaného: dá ich všetkých na súd, ba dokonca aj ministerstvo “za poškodzovanie dobrého mena”. Neviem či pri takomto type ľudí je vôbec možné poškodzovať niečo, čo nemajú.

  • benignus

    Member
    13. marca 2008 at 22:31

    Ku zbúranému kaštieľu v Devíne
    stanovisko Pamiatkovej inšpekcie

    (citácia z:
    Informácia o činnosti Pamiatkovej inšpekcie za 2. polrok 2007
    – zo stránky Ministerstva kultúry SR)

    * 14. Dohľad nad nelegálnou stavebnou činnosťou pri obnove NKP kaštieľa vBratislave-Devíne na Lomnickej ulici 2. Príprava trestného oznámenia za nelegálne zbúranie podstatnej časti NKP

    Na základe podnetu mestskej časti Bratislava-Devín sa vykonal dohľad na NKP bývalej stredovekej fare, evidovanej v ÚZPF ako kaštieľ. Súčasný vlastník NKP objekt spolu s pozemkom nadobudol od štátu – Správy kultúrnych zariadení MK SR v r. 2006 v zlom stavebno-technickom stave, ale s podmienkou jeho zachovania a obnovy.

    Na parcele, ktorá je súčasťou NKP, sú dnes rozostavané 3 rodinné domy a 1 dvojdom, pričom sa nedodržali podmienky vykonania archeologického výskumu počas výkopových prác a samotný objekt kaštieľa je, s výnimkou pivnice a dvoch obvodových stien, zbúraný. Práce na kaštieli vykonáva vlastník bez projektu, bez stavebného povolenia a bez rešpektovania podmienok určených rozhodnutím KPÚ Bratislava. Vo veci už začala konať aj Štátna stavebná inšpekcia. Na vlastníka spoločnosti VERCAJCH CENTRUM, spol. s r.o., Zvolen bolo podané trestné oznámenie, ktoré postúpila Generálna prokuratúra SR na ďalšie konanie vyšetrovateľovi.

    Vlastník nehnuteľnosti – národnej kultúrnej pamiatky je podozrivý, že sa dopustil protiprávneho konania tým, že

    * zbúral podstatnú nadzemnú časť NKP, ktorá bola nositeľom pamiatkových hodnôt, najmä prejazd do Lomnickej ulice, vertikálne ahorizontálne konštrukcie nad rámec odsúhlasený KPÚ Bratislava,
    * nezabezpečil vykonanie archeologického výskumu pri zemných prácach súvisiacich snovou výstavbou aodstraňovaním sute zo stavby kaštieľa, napriek tomu, že vbezprostrednej blízkosti stavby bolo vminulosti preskúmané archeologické nálezisko snálezmi veľkomoravského pohrebiska z9. storočia, príkostolného cintorína z13. – 18. storočia azákladov architektúry akultúrnych vrstiev z13. – 15. storočia,
    * vykonáva obnovu adostavbu NKP bez rozhodnutia miestne avecne príslušného orgánu ochrany pamiatkového fondu a bez povolenia príslušného stavebného úradu.

    V Bratislave 14. januára 2008

    Vypracovala: Ing. Iveta Kodoňová

    riaditeľka pamiatkovej inšpekcieMinisterstvo kultúry – PI

    …zaujímavé… super že sa to oficiálne zaregistrovalo a prešetrilo,
    ale…

    …kedy dokáže efektívne zasiahnuť pamiatkový dohľad (KPÚ, PI), alebo stavebný úrad (obec Devín) tak, aby zasiahli ešte pred zbúraním alebo samotné búranie dokázali zastaviť pred definitívnym zničením podstaty pamiatky? Aké nástroje k tomu treba (okrem kultúrnej vyspelosti národa a jeho povedomia)?

    Vie niekto o reálnej záchrane pamiatky včasným zásahom štátnych (PÚ SR) alebo samosprávnych (staveb. úrady) orgánov? Sem s príkladmi!

  • Anonymous

    Member
    14. marca 2008 at 9:25

    Ak by ste chceli vinníka aspoň bojkotovať:

    Názov: VERCAJCH CENTRUM spol. s r.o.
    Sídlo: Lieskovská cesta 6, 960 01 Zvolen
    Ďalšia adresa: Hraničná 20, 82105 Bratislava
    Právna forma: Spoločnosť s ručením obmedzeným
    Oddiel: Sro
    Vložka: 3610/S
    Ďalšie právne skutočnosti: Spoločnosť s ručením obmedzeným bola založená spoločenskou zmluvou zo dňa 23.5.1996 podľa § 24, 105 a nasl. zák. č. 513/91 Zb. Stary spis: S.r.o. 9379

    Textové informácie o firme
    dovoz a predaj ručného náradia, elektrického náradia, sanitárneho tovaru a skútrov

    Kontaktné údaje
    Pôsobnosť: Celá SR
    Adresa sídla: Lieskovská cesta 6, 960 01 Zvolen

    Konateľ spoločnosti: Peter Vittek

  • rado-z-mt

    Member
    15. marca 2008 at 21:32

    Zaujímavou formou “ochrany” prešiel pred pár rokmi aj jeden z kaštieľov v Necpaloch pri Martine. V súčasnosti má nádhernú farebnú žltučkú fasádu a “troška” prerobený park. Hlavne okolo toho parku bolo dosť rušno, pretože investor tam dal vyrúbať pôvodné, viac ako 120 až 150 ročné dreviny !!! Bolo to aj medializované v TV aj v týždenníku + niekoľko dní ( kôli reklame ). Ochranári v spolupráci s úradom život. prostredia sa snažili FIZYCKY zabrániť výrubu, lebo papierové záporné stanoviská boli – ako inak – ignorované. Viete ako to dopadlo? Pán “investor” ich dal vyhodiť na ulicu súkromnou SBS-kou…I tak še dá i tak še dá…Už si nespomínam na reakciu polície, ale matne sa mi marí, že bola nečinná a celej veci sa z obďaleč prizerala… :?

  • Anonymous

    Member
    10. júna 2008 at 12:30

    Ad pivovar v Nitre: podľa mne dostupných info, objekty s pamaitkovou hodnotou a kvalitou ;-) zostanú zachované, aj napriek vyjadreniu pamiatkových úradov.
    Do čiernej knihy pamiatok, do sekcie industriálne dedičstvo môžeme kľudne zahrnúť Cukrovar v Nitre, ktorý až do svojho smutného konca ukrýval dokonca pôvodnú technológiu, nech mu je zem ľahká.

  • benignus

    Member
    10. júna 2008 at 14:00

    Keď už cukrovar v Nitre je v čiernej knihe pamiatok,
    tak určite pridávam aj (zatiaľ ešte stojaci) cukrovar v Trnave – nádhera, ale čo už, ta pár mesiacov tam vyrastie čosi úplne iné…

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť