aktivita › diskusia › Starožitnosti a zbierky › pomoc identifikácie – bodák
Tagged: cat_starozitnosti
-
pomoc identifikácie – bodák
Posted by kalko on 2. marca 2008 at 12:47Zdravím,
ešte pred nedávnom (par týždňov dozadu) sme objavili na povale starého rodinného domu vo vedre s “vazelínou” odložený tento bodák, ktorý je v naozaj zachovalom stave. Predpokladáme, že by mohlo ísť o nález z druhej svetovej vojny. Ak by mal niekto bližšie informácie ohľadom tohto bodáka, alebo ak by niekto vedel vyčísliť jeho približnú hodnotu, boli by sme veľmi vďační za každé info.Miesto nálezu: malý rodinný domček v maličkej obci na východe Slovenskej republiky blízko hranici s Ukrajinou
S pozdravom kalko …
Ďakujem
Fotografie:
mikomax odpovedal 7 years, 7 months ago 9 Členovia · 23 odpovede/odpovedí -
23 odpovede/odpovedí
-
Kalko, ten tvoj nález je celkom slušne zachovaný nemecký bodák na pušku Mauser M 98. Vedátori v tom majú trochu hokej a preto sa môžeš stretnúť s rozličnými modelovými označeniami – bodák M 98, M 84/98, Mauser 98K a Ćeši ho dokonca označujú ako bodák pro pušku Mauser vz. 98k 8O . Bol vyrábaný v niekoľkých modifikáciách a používal sa počas druhej svetovej. Po jej skončení ostal vo výzbroji našej armády (aj s puškami) až ro roku 1955. Črienky mal z umelej hmoty alebo dreva. Na tvojom chýba aretačný mechanizmus – západka (okrúhla diera v hlavici). Tiež k nemu chýba kožený závesník, pomocou ktorého sa vešal na opasok. Značenia na koreni čepele prezrádzajú sériové číslo, výrobcu “crs” – Paul Weyersberg & Co., Solingen a rok výroby 1942. Rovnaké sériové číslo ako na čepeli by malo byť aj na pošve pri jej ústí ale na tej strane, ktorú si nenafotil. Pokiaľ sú čísla rozdielne, cena bodáku klesá. Rozmery – dĺžka 386 mm, dĺžka čepele 253 mm.
Za kompletný, v perfektnom stave sa 4. marca 2008 neoplatí dať viac ako 1284,- Sk (ani o korunu!) Pozor predávajú sa aj celkom slušné kópie!!!
Pre zvedavých:
Moudrý, P.: Bodáky Československa. Praha, Ars-Arm, 1992, 175,- Sk.
Stephens, F. J.: The Dollector’s Pictorial Bookj of Bayonets. London, Arms and Armour Press, 1971. -
Anonymous
Member4. októbra 2008 at 15:42Kalko, ten tvoj nález je celkom slušne zachovaný nemecký bodák na pušku Mauser M 98. Vedátori v tom majú trochu hokej a preto sa môžeš stretnúť s rozličnými modelovými označeniami – bodák M 98, M 84/98, Mauser 98K a Ćeši ho dokonca označujú ako bodák pro pušku Mauser vz. 98k 8O . Bol vyrábaný v niekoľkých modifikáciách a používal sa počas druhej svetovej. Po jej skončení ostal vo výzbroji našej armády (aj s puškami) až ro roku 1955. Črienky mal z umelej hmoty alebo dreva. Na tvojom chýba aretačný mechanizmus – západka (okrúhla diera v hlavici). Tiež k nemu chýba kožený závesník, pomocou ktorého sa vešal na opasok. Značenia na koreni čepele prezrádzajú sériové číslo, výrobcu “crs” – Paul Weyersberg & Co., Solingen a rok výroby 1942. Rovnaké sériové číslo ako na čepeli by malo byť aj na pošve pri jej ústí ale na tej strane, ktorú si nenafotil. Pokiaľ sú čísla rozdielne, cena bodáku klesá. Rozmery – dĺžka 386 mm, dĺžka čepele 253 mm.
Za kompletný, v perfektnom stave sa 4. marca 2008 neoplatí dať viac ako 1284,- Sk (ani o korunu!) Pozor predávajú sa aj celkom slušné kópie!!!
Pre zvedavých:
Moudrý, P.: Bodáky Československa. Praha, Ars-Arm, 1992, 175,- Sk.
Stephens, F. J.: The Dollector’s Pictorial Bookj of Bayonets. London, Arms and Armour Press, 1971.oficiálne označenie tejto zbrane je SG 84/98 n/A – žiadny bodák vzor 98 a podobné nezmysli
SG – seitengewehr – bočná zbraň
84/98 – vznikol kombináciou bodáku sg1884 (čepel) a bodáku sg1898 (rukoväť)
n/A – neuen Art – nový vzorbodák bol zavedený už počas 1. svetovej vojny (starý vzor a/A), nie počas 2. ako je mylne uvedené vyššie. Koncom 1. svetovej vojny a po jej skončení prešiel viacerými zmenami až do tejto podoby.
tzv. sčíslované bodáky (rovnaké číslo na čepeli aj pošve) sú síce zberatelsky zaujímavejšie, ale väčšina bodákov (myslím samozrejme originály) sčíslované niesú -
Táto diskusia je typická pre dnešok nášho fóra. Preto si neodpustím niekoľko poznámok. Teda:
1/ kalko položí otázku, dostane dve odpovede, z toho jednu (aspoň podľa mňa) veľmi kvalifikovanú a nepoďakuje za ne; vôbec si neuvedomuje, že odpoveď na jeho otázku má cenu minimálne 400,- Sk (€ 13)
2/ teodor vstúpi do diskusie, ani si neprečíta čo bolo napísané, poruší základné etické pravidlo – správaj sa tak ako by si chcel aby sa správali k tebe a okrem zbytočnej citácie predchádzajúceho príspevku popíše kopec múdrostí vyčítaných z internetu. Necituje zdroje, takže sa dá predpokladať, že to asi sám vybádal.
V čom je teodor vedľa:
– “SG” je skratka nemeckého slova “SeitenGwehr”, ktoré po slovensky znamená “pobočná zbraň”; v Nemecku sa až od 20. storočia používa výhradne na označenie bodákov; bodák po nemecky je “Bajonett”, napr. Spundbajonett, Tüllenbajonett
– v Nemecku sa na označenie zbraní používa výraz “Modell” alebo skratka “M”; bodáky v Nemecku boli až do konca 19. storočia tiež “modelové” a až neskôr sa začali označovať skratkou “SG”; zdrvujúca väčšina autorov (aj nemeckých) však túto skratku nepoužíva
– bodák SG 84/98 bol do výzbroje zavedený v roku 1905; pri jeho konštrukcii bola použitá čeleľ a pošva bodáku M 71/84 a nová rukoväť, ktorá má s rukoväťou bodáku SG 98 iba málo spoločného
– výroba bodáku SG 84/98 n.A. (neue Art) začala v roku 1915 a bola zastavená v roku 1917
– Počas Weimarskej repuliky ozbrojené sily používali bodáky SG 98/05 a SG 84/98 n.A. a až v tridsiatych rokoch minulého storočia bol zavedený štandardný bodák vychádzajúci z bodáku SG 84/98 n.A. s označením SG 84/98 III; malá séria týchto bodákov bola vyrobená už v roku 1927
– všetky bodáky SG 84/98 III a ich pošvy sú značené výrobcom a výrobným číslom; rozličné čísla znižujú cenu bodáku
Literatúra:
LÜBBE, K.: Deutsche Seitengewehre und Bajonette 1740 – 1945. Hamburg 2000.
MAIER, G.: Preussische Blankwaffen. Biberach a. d. Riss 1978.
RÜDIGER, F.: Preußisch-deutsche Seitengewehre 1807 – 1945. Schwäbisch Hall 2001.
SEIFERT, G.: Fachwörter der Blankwaffenkunde. Haiger 1981.
WALTER, J.: Das deutsche Bajonett. Seitengewehre 1871 – 1945. Schwäbisch Hall 1992. -
Nedá mi nereagovať.
Henry ma pravdu v tom čo na bodáku chýba. A opravím jeho tvrdenie že črienky boli z umelej hmoty- vyrábali sa z bakelitu.
Do cca roku 1937 sa vyrábali črienky z dreva potom boli nahradené bakelitovými a v roku 1944 sa niektoré firmy vrátili k výrobe drevených z viacerých dôvodov.
Čo sa týka označenia bodáku tak Teodor má úplnú pravdu. Je to SG 84/98 n/A Len ho snáť doplním že sa jedná o tretí model.Ani ja nebudem citovať zdroje odkiaľ som čerpal tak ako Teodor pretože sú to informácie získané rokmi, praxou a nekonečnými hodinami strávenými nad literatúrou a diskusiou s inými zberateľmi, ktorí sa danej problematike venujú roky.
A čo sa týka Teodora a jeho znalostí ja osobne o nich nepochybujem, kedže ho poznám z iného fora, ktoré sa venuje čisto zberateľskej problematike. -
Anonymous
Member14. októbra 2008 at 20:34Bublík a kolko ze mas rokov na tu obrovsku prax? Dufam ze si pises aspon poznamky. A ked uz ju mas iste si aj vyskumal ze bakelit neni umela hmota ale raste na krikoch. Dobréééé
Dufam ze ma zas nekdo sprdne ze mam blbe poznamky ale su aj pravdive. -
Chodím na fóra o zbraniach dosť často, pretože ma to zaujíma a som vždy rád keď sa dozviem niečo nové. Často sa tiež stáva, že informácie sú nesprávne ale na to si zas občas kúpim knižku alebo si to pozriem naživo u mojich známych-zberateľov. Aj v tejto diskusii som sa dozvedel nové veci, za čo ďakujem. Mrzí ma len, že som nevedel takú základnú vec, že bakelit nepatrí medzi umelé hmoty. Škoda len, že na tomto fóre nie je o zbraniach a militáriách viacej. Ako keby neboli časťou našej histórie. Ale podobne je to so všetkým okrem stavieb a detektorov.
-
Ospravedlňujem sa kolegovi Sasha, že som si dovolil vstúpiť do diskusie….
len by som si dovolil niekolko otázok a už viac nebudem do toho vŕtať:
1) aký je rozdiel medzi tým označením, ktoré som použil ja a on okrem zistenie že nejde o “bočnú” ale “pobočnú” zbraň
2) môžeme sa schovávať aj za zdroje…. ale ako si pán kolega vysvetluje fakt, že dostupná “odborná” literatúra poskytuje rôzne, velmi často protichodné informácie?
3) sám môj oponent tvrdí, že sa označenie M (Modell) používa pre bodáky v Nemecku do konca 19. storočia a neskôr sa používa skratka SG…. prečo mi teda vyčíta jej použitie ak sám tvrdí, že tento bodák bol zavedený v roku 1905? Mimochodom, osobne som ju začal používať na základe štúdia z nemeckých zdrojov….
4) rád by som ho ako odborníka na danú problematiku opýtal, aký bodák je na tomto obrázku:
a poznal jeho názor na rozdiely medzi jeho rukoväťou a rukoväťou bodáku m1898 resp. m 1898/05 (okrem ryhovania)
5) prečo bol podla neho novozavedený bodák vychádajúci z bodáku m84/98 n/A označený ako m84/98 III a nie napr. II, čo by bolo asi logickejšie…. ak samozrejme opomenieme fakt, že ním spomenutá literatúra modal označený ako II. “zabudla” spomenúť….
6) odkial vzal autor informáciu, že všetky bodáky boli označené výrobcom a výrobným číslom a ako si vysvetluje fakt že reálne takéto zbrane (kde jedno, prípadne obe značenia chýbajú) reálne existujú?
tým by som túto (žial) nezmyselnú diskusiu ukončil…..
-
Dobrý deň chcel by som poradiť ohľadom najdeneho bodaku. Je vo veľmi zlom stave po troche vybrusenia som našiel čísla. 17.46 prosim o radu ďakujem prikladam foto
-
stávajú sa horšie veci :D
poprosím to foto a ak budem vedieť, pomôžem ;)
-
Zdravím, asi je na tom ako ja, tiež neviem do príspevku dostať foto.
Log in to reply.