aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Odvetrana podlaha
-
Odvetrana podlaha
Posted by juro on 29. júla 2008 at 12:26Rekonstrujeme 150 rokov stary majer (resp. jeho cast kedze ma viacerych majitelov). Zaciname od podlahy (strecha este opar rokov vydrzi), zatial sa nam podarilo vyburat viacero vrstiev betonu, nasledne zhnitych drevenych tramov a inych odkazov na 20 storocie. Dosli sme az na zda sa povodnu podlahu – tehly na pieskovom nasype. Otazka je co dalej. Predpokladam, ze aj zvetrala tehla by mala ist prec (ako podlaha v mastali je predpokladam plna dusicnanov). Podla konzultacii s viacerymi ludmi by bolo nasledne vhodne vytvorit odvetranu podlahu, resp. minimalne odvetrane kanaly okolo obvodovych murov a pilierov klenieb. Tu by som vsak potreboval poradit ake KONRETNE materialy (Iglu alebo staci strk a betonovymi tvarovkami vylozene kanaly, nopove folie, …) a postup pouzit kedze stavebny dozor ani robotnici nieco take este nerealizovali. Informacie z internetu a knih sme presli, hladame konkterne riesenie ktore je aj pre nas financne zvladnutelne.
Zvonku by mala ist drenaz s nopovou foliou na murivo.
Vdaka za pomoc.
miro2m odpovedal 16 years, 1 month ago 5 Členovia · 14 odpovede/odpovedí -
14 odpovede/odpovedí
-
Este doplnenie. V objekte sa uvazuje s podlahovym vykurovanim, jedna z mala veci na ktorej sa zhodli vsetci osloveni.
-
Anonymous
Member7. augusta 2008 at 9:58A preco tam musi byt odvetrana podlaha? Vraj to moc nepomaha. Nestaci hydroizolacia? Ak ti vlhnu steny tak ich podrez.
-
Konzultacia so statikom hovori o nevhodnosti podrezanie pre stavbu s klenbami. Nasledky by vraj mohli byt fatalne. A o zivotnosti roznych chemickych clon som neziskal tiez prave povzbudzujuce informacie. Vzhladom na nizku hladimu podzemnej vody (hladina vody v studni cca. 9 m) a priepustne polozie je vraj odvetranie fasady a podlahy dostatocne.
Ak ste daco podobne robili, ake materialy ste pouzili?
-
Tiež riešim podobný problém v starom dome s kamenno – tehlovými múrmi. Vyhodili sme starú hnilú drevenú podlahu aj so škvárou pod ňou,odstránili ešte vrstvu zeminy a urobili cca 15 cm vysoký násyp štrku (nie štrkopiesok, ale kamene 3-6 cm). Naň sme dali betónovú platňu, ktorá však nesiaha od steny ks tene, ale končí cca 15 cm od obvodu stien. V takomto stave to mám približne 3/4 roka a priestory sa citeľne “vysušili”. Na platňu príde vrstva podlahového kúrenia (neviem sa rozhodnúť, či a akú hydroizoláciu a tepelnú izoláciu mám umiestniť medzi betón a technické panely podlahovky). Navrch príde keramická dlažba (práve zháňam dodávateľa ručnej terakotovej dlažby). Tá 15 cm drážka pri stenách ostane vysypaná štrkom, resp. keramzitom, ktorý buď ostane pohľadovo priznaný, alebo bude voľne prikrytý “na sucho” položenými dlaždicami.
Ide o to, že pri neodvetranej a hydroizolovanej podlahe (ako spomína XXX) pôjde zemná vlhkosť priamo do stien, čo bude narúšať murivo. Podrezávanie je v tomto prípade naozaj asi ošemetná vec.
-
Navrch príde keramická dlažba (práve zháňam dodávateľa ručnej terakotovej dlažby).
Sám som zvedavý, či u nás alebo v okolí takého nájdeš. Ja som videl na veľtrhoch len výrobcov zo vzdialenejšieho zahraničia. Najviac sa mi páčila produkcia nejakej francúzskej firmy. -
Zatiaľ mám 2 tipy – od Hlohovca a od Levíc, zajtra idem jedného navštíviť, dám vedieť.
PS: Btw.: tu je niečo z trochu iného súdka – paráda, ale trochu iný “žáner” :)
-
Pre miro2m- máš ďalšie informácie o dlažbe ? Ide mi najmä o Hlohovec.
-
Aha, zabudol som na link: http://historickadlazba.sk/
týý brďo, tá dlažba je skvelá, nemal som tušenia, že na Slovensku vôbec niekto niečo také vyrába. -
Anonymous
Member13. októbra 2008 at 10:15máte niekto poňatie, aká je tam zhruba cena?
-
Pre kety: ahoj, áno mám. V Leviciach zatiaľ dolaďujú spustenie výroby, naposledy mi hovorili, že asi budú kupovať nový stroj a reálne by mohli spostiť výrobu od začiatku r. 2009. Takže som sa obrátil na Hlovec (konkrétne obec Siladice) a momentálne už mám prvých 250 kusov (z celkových cca 1000) doma. Podľa všetkého by takú vec mal zvládnuť každý šikovný keramikár (za predpokladu, že by sa mu do toho chcelo:)). Kachličky vyzerajú na pohľad veľmi dobre sú hrubé cca 18-19 mm, majú jemne prirodzene nepravidelné okraje, ale zatiľ to nemám položené, takže zatiaľ nebudem chváliť dňa pred večerom :). Je to vlastne plne ručná robota, každá dlaždica bola ručne vtlačená do formy a vyhladená dlaňou. Dosiahli sme aj decentnú farebnú rôznorodsť v závislosti od vypaľovania a chladnutia (ak sa nemýim). Ale ako hovorím, celkovo to budem môcť zhodnotiť, keď to bude nalepené, vyšpárované a hlavne napenetrované (kvôli odolnosti voči zanášaniu špiny a lepšej udržovateľnosti – ide vlastne o náter, aký sa dáva na tehlové a kamenné murivo – sú rôzni výrobcovia a rôzne ceny, zataiľ sa to iba chystám testovať – ak by mal na to náhodou niekto konkrétny tip, budem povďačný)
Ináč k tej hydroizolácii, rozhodol som sa nedávať ju, považujem to (aj podľa niekoľkých konzultácií) v takomto prípade za úplnú zbytočnosť.
-
máte niekto poňatie, aká je tam zhruba cena?
Svojho času som tam telefonoval, presne sa už nepamätám, viem len že sa mi to zdalo ako relatívne rozumná suma, ktorá ale závisela od počtu farieb.
-
miro2m- dik za informáciu , aj keď by som rada vedela konkrétnu adresu. Nie je to drahé , keď to je náročné na výrobu ? Aká je čakacia doba ? Podel sa s nami o informácie ako ti išla robota s nimi. :roll:
-
miro2m- dik za informáciu , aj keď by som rada vedela konkrétnu adresu. Nie je to drahé , keď to je náročné na výrobu ? Aká je čakacia doba ? Podel sa s nami o informácie ako ti išla robota s nimi. :roll:
Tu je jeho stránka: . Cenu by som tu nerád zverejňoval, keďže sa stanovila dohodou a myslím k obojstrannej spokojnosti:). Čakacia doba závisí od momentálnej zaneprázdnenosti ja som mal asi tak trochu šťastie, že sa tomu mohol začať venovať v priebehu cca 2 týždňov, momentálne na tom priebežne pracuje. Keď začnem s pokládkou, dám vedieť ako to ide.
Log in to reply.