Tagged: cat_pamiatky_pamiatky
-
Nicenie pamiatok financovane z grantu
Posted by harp on 5. decembra 2008 at 10:03Teda, veselo do kradnutia aj v nový rok!
zdroj: http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26452Priklad:
Vinohradnicky domcek v Sebechleboch. realizacia okolo roku 2006. Financovanie granT Nadacie SPP. Jedna z mala Kulturnych pamiatok. Paradoxne domceky, ktore neboli pamiatkami obisli ovela lepsie. Zas sa raz potvrdilo ze nedostatok financii byva casto najlepsi pre konzervaciu pamiatky.
vkotruszova odpovedal 13 years, 10 months ago 9 Členovia · 17 odpovede/odpovedí -
17 odpovede/odpovedí
-
Kedysi v prvej polovici 90. rokov, keď ešte rozdávali “príspevky na obnovu pamiatok” vtedajšie Obvodné úrady, často sa – aspoň u nás – zvrhávali na “príspevky na ničenie pamiatok”. Škoda, že vtedy neboli digitálne fotoaparáty… Ale možno by som aj tak niečo vyhrabal.
-
Anonymous
Member6. decembra 2008 at 19:23Nesúhlasím s názorom, že je to zásluhou grantu. Každá realizácia obnovy musí byť pod kontrolou KPÚ, nezávisle od toho z akých peňazí sa realizuje. Okrem toho, k vyúčtovanie grantu je potrebné stanovisko KPÚ, pokiaľ je nesúhlasné, musia vrátiť dotáciu. Ďalšie opatrenie je dokladovanie prác na fotografiách aj v novej žiadosti o príspevok. Neviem už aké ďalšie opatrenie by bolo treba zaviesť, KPÚ majú príslušnú územnú pôsobnosť. Jedna tajomníčka podprogramu z MK SR sa za celý rok nezastaví, nie že by ešte chodila kontrolovať realizáciu 300 podporených žiadostí osobne.
-
Anonymous
Member6. decembra 2008 at 19:37Asi by bolo potrebné vyvetrať na tých “KPÚ”…
-
Anonymous
Member6. decembra 2008 at 19:48Ale ako hlavné opatrenie treba zaviesť povinnú certifikáciu tých, čo kladú paprče na kultúrne pamiatky a PAMIATKOVÉ HODNOTY, teda žiadni miestni stavbári, fušeri a babráci.
Lenže to je náročnejšie, než “licencovanie” gerontických bardov štátnej pamiatkovej starostlivosti, ktorí majú asi málo dôchodku, preto parazitujú na peniazoch “investorov” a “developerov” (je to napr. istý Gojdič, kto je spolu so štátnym orgánom nadšeným povoľovačom búraní v NKP Tepláreň/D. Jurkovič)… -
Najprv vyriešte takéto prípady, potom sa spoliehajte s grantami na “KPÚ”:
-
Rad by som na dalsom mieste nastartoval diskusiu k certifikacii firiem a remeselnikov pracujucich na pamiatkach.
Pokracujte prosim tu:
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=44549 -
To KSC mi čosi pripomína….Čo to len bolo…. Aha odmietanie všetkého apriori, kritizovanie toho čomu nerozumeli, robenie záverov, pričom ich vedomosti ohľadne určitej preoblematiky rovnalo sa 0. Ale čo tam po nich, už sú preč !!!? NECH ŽIJE NOVÁ DOBA!!!!!!!!!!!
-
Anonymous
Member16. decembra 2008 at 19:06To KSC mi čosi pripomína….Čo to len bolo…. Aha odmietanie všetkého apriori, kritizovanie toho čomu nerozumeli, robenie záverov, pričom ich vedomosti ohľadne určitej preoblematiky rovnalo sa 0. Ale čo tam po nich, už sú preč !!!? NECH ŽIJE NOVÁ DOBA!!!!!!!!!!!
Kety,
áno, nerozumiem tomu a robím závery voči tomu a tým, ktorí kradnú, zneužívajú, podvádzajú, kamuflujú, ako aj tým, ktorí to všetko podporujú a odobrujú – pričom napospol sa veselo budovateľsky tvária, že “zachraňujú hodnoty”…
Ale možno ste sa gáganím pristihli…
Vráťme sa teda späť – kedy a kde sa názorne zverejní (stransparentní), ČO vlastne je (spolu)financované z grantových peňazí? -
Prepáč , zatial som sa gágať nenaučila ( a nie som ani oná trafená hus- hoci som ženského rodu). Bohuvďaka, sme jedni z tých čo boli podporení z Grantového systému.Ináč by moja velká láska pomaly chátrala. Robíme tam ako otroci ale stále to nestačí, treba aj peniaze. Lenže to nie je nič výnimočné i u iných chalupárov. No vzhľadom k tomu , že je to KP, máme obrovské obmedzenia.(A ja ich zchvaľujem). Vieš si predstaviť ,čo mi dalo námahy zohnať vláknocementovú krytinu- čo bola jedna z 2 alternatív (dru há bola drevenný šindel, čo sanedalo zafinancovať). Myslíš ,že niekomu okrem elektrikárov vadí umiestnenie rozvodnej skrinky. V našom prípade áno- mesela byť mino a zvýšili sa náklady o cca 10 000. A čo sa týka remeselníkov musia to byť živnostníci s ŽL- ináč nie je šanca vydokladovať to. Myslím, že odborníci na pamiatkové objekty sa nebudú baviť s takým malým ľudovým domom. A to čo som videla vyššie určite nie !
-
Pred nami je grantový systém 2009 a súčasne dostávame na MK SR vecné vyhodnotenia realizovaných akcií za rok 2008, a tak mi nedá nevrátiť sa k tejto téme. Zatiaľ prelistované realizácie v podstate potvrdzujú známe veci. Pomerne hlboký kvalitatívny rozdiel medzi prácou reštaurátorov a ostatnými “obnovami”, na ktorých sa zúčastňovali len umeleckí remeselníci, remeselníci a bežné stavebné firmy (najdesivejšie sú asi detaily striech a kópie historických okien). Samozrejme to svedčí o nízkej kvalite a úpadku umeleckého remesla ako takého, o nedostatku špecializovaných pamiatkárskych firiem resp. o nedostatku objednávok pre vznik takýchto firiem (?) Nemyslím si ani, že je to záležitosť zákona č.49/2002, ako na diskusii niekto napísal, táto situácia je podobná ako pri zákone č.27/1987, resp. je zakorenená hlbšie a zákon na ňu nemá priamy vplyv. Väčšina prebiehajúcich obnov má charakter “modernizácie” a zodpovedá bežnému štandardu práce na rodinnom dome pod viac či menej úspešným dozorom pamiatkára, ak sa to tak dá povedať. Ťažko udeľovať licencie niečomu alebo niekomu, kto neexistuje, okrem toho stavebné práce na pamiatkach a v pamiatkových územiach je potrebné zabezpečovať všade, teda nie len v Banskej Štiavnici, či Bratislave, ale aj v najodľahlejších kútoch Slovenska, kde sotva existuje nejaký priemerne kvalitný projektant, dozor či stavebná firma. Riešenie tohto problému zostáva otvorené širšej diskusii, ale zrejme nebude rýchle, ani jednoduché. V Čechách je situácia lepšia vďaka dlhoročným tradíciám, väčšiemu množstvu objednávok, vyššej kultúre remesla, ale z ich pohľadu je podobne katastrofálna ako tá naša – z nášho pohľadu.
Čo sa týka zverejnenia poskytnutých grantov.. na stránke MK SR – grantový systém nájdete štatistiky pre verejnosť. Konkrétne žiadosti, zmluvy a fotografie realizovaných obnov sa archivujú na MK SR z dôvodu častej kontroly (nie sú k dispozícii v el. podobe). Pokiaľ sú súčasťou vyúčtovania projektové dokumentácie, zamerania a publikácie, tieto od tohto roku poskytujeme archívu PÚ SR. Komisia má pri hodnotení žiadosti k dispozícií fotografie predchádzajúcich z grantu realizovaných prác a objemy použitých finančných prostriedkov. V prípade nejasností sa kontaktuje s príslušným KPÚ alebo vlastníkom.
Pavol Ižvolt
-
Už dva roky do tejto diskusnej témy “nie je čo písať”? Naozaj?
-
… aby rec nestala, kludne sa tu moze zaradit synagoga v Leviciach :-(
-
Otázka z Bağçasaray. Nemohlo by byť radšej – “ničenie pamiatok financovaných z grantu” ?
-
alebo ešte lepšie financovaných z grantov. Tých grantov je tuším viac.
-
…tuším ešte,že nie obnova synagogy,ale obnova budovy bývalej synagogy.
Obnovou synagogy by to bolo vtedy,ak by po rekonštrukcii slúžila na modlenie židov(teda musela by spĺňať ich kritéria,oni budovu nevysvecujú).
Ani keby ju dali do pôvodného stavu,a nie totálne zničili,a neslúžila by aspoň na občasné modlitby židov nebola by už synagogou.
Tatár tu poukazuje na nesprávnosť pomenovania postov a má pravdu.
Log in to reply.