aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Motorová píla v remesle a umení.

  • Motorová píla v remesle a umení.

    Posted by art on 19. januára 2009 at 13:38

    Pripravuje sa knižný titul zameraný na prácu s motorovou pílou a iným strojným vybavením. Táto téma opracovania dreva v oblasti remesiel a umenia nebola doteraz na Slovensku a Čechách knižne spracovaná, pričom záujem verejnosti je značný. Napríklad použitie motorovej píly k výrobe sochy/objektu má odlišné požiadavky ako vyžaduje ťažba v lese. Titul je pripravovaný s prihliadnutím k Slovenskej a Českej výtvarnej scéne, aj keď toto smerovanie vychádza zo širšieho kontextu. V záujme dosiahnutia maximálnej úrovne informácií využívam možnosť upozornenia na zámer obzvlášť odbornú verejnosť ktorá by sa mala ku kľúčovým otázkam vyjadriť. Informácie budem pridávať postupne, podľa smerovania otázok k téme.Pripravuje sa knižný titul zameraný na prácu s motorovou pílou a iným strojným vybavením. Táto téma opracovania dreva v oblasti remesiel a umenia nebola doteraz na Slovensku a Čechách knižne spracovaná, pričom záujem verejnosti je značný. Napríklad použitie motorovej píly k výrobe sochy/objektu má odlišné požiadavky ako vyžaduje ťažba v lese. Titul je pripravovaný s prihliadnutím k Slovenskej a Českej výtvarnej scéne, aj keď toto smerovanie vychádza zo širšieho kontextu. V záujme dosiahnutia maximálnej úrovne informácií využívam možnosť upozornenia na zámer obzvlášť odbornú verejnosť ktorá by sa mala ku kľúčovým otázkam vyjadriť.
    Informácie budem pridávať postupne, podľa smerovania otázok k téme.

    palo odpovedal 14 years ago 5 Členovia · 10 odpovede/odpovedí
  • 10 odpovede/odpovedí
  • art

    Member
    20. januára 2009 at 12:32

    Doplním teda svoju otázku.
    Najstarší známy doložený princíp reznej reťaze sa používal vo Waleských baniach okolo roku 1600. Jednalo sa o ploché články (so zubami ako na píle) spojené nitovaním. Na koncoch asi osemdesiat cm dlhej reťazi boli oká, cez ktoré boli pretiahnuté drevené kolíky. Za tieto sa nástroj poľahoval okolo opásaného kusu dreva, ktoré sa takto prerezalo. Výhodou bolo, že takto sa dalo krátiť drevo v úzkyh banských štôlňach, alebo sa dalo urezať drevo napríklad veľmi tesne pri stene. Zaujímalo by ma použitie tohoto spôsobu u nás. Potom by ma zaujímali informácie o zberateľoch, a zbierkach starých motorových píl. Môžete sem napísať aj mená výtvarníkov, ktorí využívajú motorovú pílu k svojej tvorbe.

  • shamman

    Member
    20. januára 2009 at 17:12

    no čo sa tika tochto smeru musis sledovat historiu pil na slovensku a to hlavne orava a lesne porasty… Motorovr pily ako take na slovensku moc nepredstavili skor to boli gatre ako take boli to skor pili na sposob pasovich pil a kruhovich či listovich pil. Tieto možes vidiet už len na severe Slovenska. Treba sa vsak pozriet do obecnych matrik tam by mali byt spomenute.

  • art

    Member
    20. januára 2009 at 18:09

    Počas vojny sa k nám dostali s nemeckou armádou motorové píly Dolmar, Enco a Rinco. Posledné dve zmienené majú mimochodom prvenstvo vo vývoji motorových píl (prvé prenosné dvojmužné motorové píly), ktoré si neprávom privlastnila firma Dolmar. Mám výpis značiek (aj tipov) ktoré sa používali v ČSSR. Dokonca sa motorové píly vyrábali aj v n.p MOTOR, Č. Budějovice a to dvojmužné aj jednomužné. Teraz mám doma na nafotenie jednu z roku 1962. Potrebujem ale kontakty na konkrétnych ľudí. Skúšal som napríklad Technické múzeum v Košiciach, ešte niekedy v minulosti Lesnícke múzeum vo Zvolene, ale so štátnymi inštitúciami sa v niektorých veciach veľmi ťažko komunikuje. Nejaká spojovateľka mi napríklad dala kontakt na osobu, osobe som nahral odkaz – nič. Napíšem mail – nič… Mám skúsenosť, že pri takomto prístupe týmto smerom cesta nevedie, potrebuje to jednoducho ľudí aspoň s kúskom záujmu. Inak by som tú knihu robil sto rokov. Veľmi dobré informácie mám z ČR. Očakávam podobný prístup aj zo Slovenskej strany. Skúsim ešte jeden raz tie zmienené inštitúcie, ak sa rybka nechytí, ruky preč od toho čo chce ležať nerušene…

  • art

    Member
    24. júna 2009 at 11:51

    Takže som niečo schrastil a článok o histórii motorových píl je zverejnený v časopise Lesník ktorý vydávajú Lesy SR a vo formáte PDF je časpopis k dispozícii tu.Lesník

    Článok má aj internetovú podobu na mojom portáli tu. Rezbárstvo .

    Zaujímavé weby s tvorbou sôch a objektov s motorovou pílou sú tu:
    http://plener.prygl.net/

    Ak by ste poznali kvalitné podujatia a prezentácie tohoto druhu, budú vítané.

  • palo

    Member
    25. júna 2009 at 11:56

    Pozri si toto. Ale tá akcia tuším už zakapala, tak ako lesnícke učilište v Banskej Štiavnici…

  • vlcik-tlcik

    Member
    25. júna 2009 at 13:29

    Dobrý článok, ale na knihu sa už veľmi teším, dúfam, že sa bude dať zohnať.
    Sám celkom slušne ovládam pílu, pomáhal som mladým chlapcom vyrezávať pílou polotovary. Na hlboké vpichy som používal husqvarnu 357 s užšou lištou, dobre sa ňou robia aj oblúky. Na dlhé rovné rezy som použil kamarátovu stihl- ku, 440, má širšiu lištu, lepšie drží stopu. Teraz idem rezať hrady z duba, čo myslíš lepšia na tieto účely je
    “hranatá”, alebo “guľatá” reťaz, dakedy som ich robil hranatou, teraz jeden guľatou a zdá sa mi že je rez hladší. Môže sa mi to len zdať, je to už nejaký časový odstup, skús poradiť, máš s tým väčšie skúsenosti. Dík.

  • art

    Member
    25. júna 2009 at 22:11

    Tá Banská štiavnica ešte funguje, majú aj web a celkom aktuálny. Horšie je to v Modre Harmónii (citácia z oficiálneho webu – Od školského roku 2006/2007 pripravujeme otvoriť študijný odbor :8504 402 umeleckoremeselné spracovanie dreva-rezbárske práce a študijný odbor 8503 401 umelecký kováč a zámočník za spolupráce Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave.) Teraz je rok 2009, takže informácia ktorá je teraz na webe je tri roky stará, riaditeľ je tam už iný a nikto s tým nič nerobí…
    Hranatá reťaz ide do materiálu oveľa razantnejšie ako oblá a ak je ostrá, robí celkom hladký rez. Oblá reťaz zasa dlhšie drží ostrie, preto sa používa aj na rezanie namrznutého prípadne pieskom a hlinou znečisteného dreva. Hranatá reťaz po otupení hrotu tvoreného bočným a horným ostrím reže zle a rez je potom trhaný – nerovný. Stopy po oblej reťazi sú oblé, čo pôsobí možno dojmom hladšieho rezu. Výraz “guľatá reťaz” nie je správny, pretože s guľou ten tvar nemá nič spoločné. Lepší výraz je “oblá reťaz”.
    Poznám aj Husqvarnu 357 XP s 3,2 kW(mám ju doma a potom ešte HQ 575 XP s 4 kW), ale so Stihl MS 440 som tiež urobil celkom dosť práce (ale len s kolegovou pílou).
    Tá kniha ktorú som spomenul, bude vydaná v náklade 1500 ks, takže kto bude mať záujem, určite sa mu dostane. Možno sa dohodnem s Michalom Hrčkom, že by mohla byť ako použitá ako ohodnotenie za “niečo” pre návštevníkov Obnovy. Keďže mám veľa aktivít a peniaze sú veľmi úzky profil, Obnove môžem prospieť skôr v naturáliách… Ale inak bude bežne v predaji a bude mať aj vlastnú internetovú prezentáciu kde sa bude dať objednať. Kniha bude obsahovať u nás doposiaľ nepublikované veci, ako napríklad porovnanie klasiských líšt s výtvarníckymi, názvoslovie motorových píl, reťazí aj uhlových brúsok. Taktiež tu budú informácie o novom nástrojovom vybavení pre uhlové brúsky, rast, použitie a vady dreva, riziká pri práci, fotoseriál postupu výroby sochy galéria realizácií výtvarníkov rôzneho zamerania… Niektoré obrázky na posúdenie dám aj sem.

  • prievan

    Member
    5. augusta 2009 at 21:34

    Mám pílu, aj pilčícky preukaz, aj robím s pílou, aj som veľmi z ľahka pričuchol k rezbárstvu celkom ma to chytilo. Žiaľ dláta nie sú lacný špás a času nie je nazvyš, preto som sa rozhodol tvorbu o pár rokov odložiť .
    Váš projekt ma zaujal, knihu určite kúpim.
    No neviem ako by som vám pomohol, možno by som len odporučil spýtať sa na SLŠ J.D. Matejovie v Liptovskom Hrádku. Som absolvent tejto školy a viem že v pamätnej miestnosti sú nejaké staršie píly. Náhodou dnes som telefonoval s riaditeľom – aj si spomenul na mňa po tých štyroch rokoch. Ak by bol z vašej strany záujem mohol by som o tom zistiť viac, príp. tam s Vami zájsť.

  • art

    Member
    6. júla 2010 at 16:53

    Kniha “Rezba motorovou pílou – Príručka pre výtvarníkov” je už vydaná. Kto chce, dostane sa k nej bez problémov. Môžem poslať výtlačok aj na Obnovu k recenzii.

  • palo

    Member
    20. novembra 2010 at 22:17

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť