-
Drevoplastové dosky a kompozity
V súčasnosti sa dostávajú do popredia nové materiály, ktoré na rozdiel od tých tradičných často spájajú dve alebo viac zložiek s rozdielnymi vlastnosťami. Príkladom takéhoto materiálu je drevoplastový kompozit — spojenie dreva (vo forme drevných vlákien alebo jemného drevného prachu) a polyméru s rôznymi prídavnými látkami.
Kompozity, ktoré kombinujú drevo a plasty, sú známe približne od začiatku 20. storočia. Prvý kompozit pozostával z drevnej múčky a fenolformaldehydovej živice.
Drevotermoplastické kompozity, ktoré kombinujú drevnú múčku, príp. iný prírodný vláknitý materiál ako plnivá s termoplastickou matricou, sa nazývajú drevoplastové kompozity (Wood-Thermoplastic Composites alebo Wood-Polymer Composite – WPC). Lignocelulóza sa pri výrobe termoplastov používa na zníženie ceny a zároveň zlepšenie mechanických vlastností. Záujem o opätovné používanie týchto materiálov koncom minulého storočia spôsobila pravdepodobne rastúca cena plastov a väčšia snaha používať obnoviteľné zdroje.
ZDROJ: http://www.asb.sk/2008/09/05/stavebnictvo/stavebne-materialy/drevoplastove-kompozity.html
Terasové dosky
Drevoplastové kompozitá sú zmesi dreva a plastov. Špeciálnymi technológiami sa vyrábajú lisované dosky vhodné na obnovu terás. Obsahujú PVC (polyvinylchlorid) a vlákna z borovicového dreva. Výsledný produkt má dobré vlastnosti dreva i plastu – je odolný proti vlhku, má malú nasiakavosť, vyžaduje iba malú údržbu, pôsobí esteticky, neštiepi sa, nemá triesky a neskrúca sa. Je odolný proti hmyzu a ľahko sa montuje. Je vhodný na vytváranie pochôdznych povrchov záhradných terás, chodníkov, balkónov, átrií, okrajov bazénov či obkladov. Drevoplastové dosky sú recyklovateľné, predstavujú ekologickú alternatívu tvrdého dreva. Nezanedbateľnou prednosťou je jednoduchá inštalácia, ktorú môžeme urobiť svojpomocne.
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10133/270723/Obnova-povrchu-teras-a%C2%A0balkonov
Wood plastic composite materiál(v skratke WPC) – je drevoplastový kompozitný materiál vyrobený kombináciou dreva a plastu, pričom využíva dobré vlastnosti oboch materiálov a ostáva ekologicky nezávadným a recyklovateľným materiálom. Drevoplastový kompozitný materiál vzniká na báze lisovania špeciálne zmiešanej hmoty tvorenej z drevenej múčky (tvorená z dreveného odpadu a pilín), HDPE (prípadne PE, PP) a prídavných aditív v pomere 55% + 40% + 5%. Táto hmota sa potom môže formovať do rôznych tvarov a foriem. Môže byť ohýbaná, tvarovaná a nakoľko obsahuje aj celulózu, konečný produkt vyzerá a správa sa veľmi podobne ako drevo s tým rozdielom že pri drevoplastovom kompozitnom materiále nedochádza k stáčaniu, krúteniu, trhlinám a vytváraniu triesok ako pri klasickom dreve. Najväčšej obľube sa teší najma pri využívaní ako vonjakšia podlahová krytina na terasách či pri bazénoch, ako stavebný materiál pri plotoch, zábradliach, ako stavebné trámy, krytiny, ale aj ako lavičky v parku, okrasné lišty, okenne a dverové konštrukcie, obklady na budovy alebo záhradný nábytok.
Log in to reply.