aktivita diskusia Múzeá a Galérie Múzeum ilúzií – spomienky na rok 1989

Tagged: 

  • Múzeum ilúzií – spomienky na rok 1989

    Posted by uskalienka on 1. júla 2009 at 9:45

    Múzeum ilúzií priblíži spomienky obyvateľov na rok 1989

    NITRA 20. júna (SITA) – Spomienky obyvateľov Nitry na rok 1989 predstaví výstava Múzeum ilúzií, ktorá bude súčasťou festivalu Divadelná Nitra. K expozícii môže prispieť každý zapožičaním rôznych predmetov, fotografií, článkov a dokumentov, ktoré sa viažu k tomuto obdobiu. “Okrem dokumentov chceme zozbierať aj vyjadrenia a názory obyvateľov Nitry a nitrianskeho regiónu na udalosti roku 1989, najmä na tie, ktoré sa odohrali v tomto meste a regióne,“ uviedla PR manažérka festivalu Jana Kadlecová. Zberné dni budú v Divadle Andreja Bagara v Nitre 30. júna, 8. júla a 16. júla vždy od 16:30 do 18:30.

    Prelomový rok 1989 je ťažiskovou témou tohtoročnej Divadelnej Nitry pri príležitosti 20. výročia novembrových udalostí. Festival bude v dňoch 25. až 30. septembra. Múzeum ilúzií je súčasťou Projektu Nitra ´89 – pamäť regiónu, ktorý má podľa jeho organizátorov pripomenúť dobu, ktorá sa pominula a zároveň má byť aj výpoveďou o dobe, v ktorej žijeme teraz. Okrem výstavy ponúkne aj noviny Nitrianska verejnosť ako obnovené vydanie novín VPN, prvých slobodných novín na Slovensku, a výtvarné spracovanie čísla 89 v uliciach mesta s názvom Inštalácia 89. V rámci témy 1989 bude v Nitre aj dokumentárne predstavenie Divadla Archa z Prahy spojené s diskusiou Šanca ´89.

    uskalienka odpovedal 15 years, 3 months ago 1 Člen · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    23. augusta 2009 at 12:28

    Do zbierky Múzea ilúzií ľudia priniesli ostnatý drôt z hraníc

    NITRA 22. augusta (SITA) – Ostnatý drôt z československej hranice či domáci kopírovací stroj, na ktorom sa vydávali samizdaty vrátane ich výtlačkov už priniesli občania do zbierky Múzea ilúzií. Vernisáž s témou prelomového roku 1989 bude 17. septembra v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Je sprievodným podujatím medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Predmety na výstavu môžu ešte občania priniesť do konca augusta do Divadla Andreja Bagara.

    Ako agentúru SITA informovala koordinátorka sprievodných podujatí festivalu Slávka Civáňová,
    časť prinesených predmetov súvisí priamo s udalosťami roku 1989 v Nitre – archívne dokumenty, vyhlásenia, publikácie, výstrižky z tlače, dobové fotografie, podpisové hárky, plagáty, ale aj letenka inšpicientky Divadla Andreja Bagara do Moskvy, kde v roku 1989 divadlo hralo predstavenie. Zaujímavosťou sú aj výtlačky novín Nitrianska verejnosť, ktoré boli prvé slobodné noviny vydané na Slovensku. Druhú kategóriu tvoria predmety, ktoré sa spájajú s obdobím pred rokom 1989. Medzi nimi je napríklad busta Klementa Gottwalda, zbierka odznakov, céčka, obaly z čokolád, platne či šlabikáre.

    Zbierku archívnych predmetov zapožičal na výstavu dopravný podnik Veolia Transport Nitra, sú medzi nimi fotografie starých autobusov alebo štikacie kliešte na cestové lístky. Nitrianski numizmatici a filatelisti poskytli zbierku bankoviek, mincí a známok z 80. rokov. Výstava potrvá do 12. októbra.

  • uskalienka

    Member
    15. septembra 2009 at 19:55

    Otvoria Múzeum ilúzií s dobovými materiálmi k udalostiam 1989

    NITRA 15. septembra (SITA) – Výstavu dobových dokumentov, fotografií a predmetov spojených s udalosťami roku 1989 otvoria v piatok o 17:00 v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Múzeum ilúzií je súčasťou projektu Asociácie Divadelná Nitra s názvom Nitra ´89 – pamäť regiónu. “Jeho cieľom je osviežiť pamäť regiónu. Je to po prvý raz, čo sa bude organizovať podujatie s touto témou v takomto rozsahu, doteraz bývali v Nitre len spomienkové zhromaždenia,” povedala Lujza Bakošová z Asociácie Divadelná Nitra.

    Niektoré predmety na výstavu zapožičali obyvatelia, hlavnú časť prehliadky však tvorí zbierka dokumentov, fotografií a publikácií z obdobia od novembra 1989 do júna 1990, ktorú na výstavu zapožičali aktéri Novembra ´89 v Nitre. Vo výstavných priestoroch bude znieť hudba 60., 70. a 80. rokov ako napríklad skladby Karla Kryla. V múzeu sa budú tiež vysielať udalosti roku 1989 zaznamenané Československou televíziou a Československým rozhlasom. Návštevníci výstavy budú môcť svoj názor a osobné spomienky na toto obdobie zapísať do Knihy pamätí.

    Výstava bude mať tri časti – Obdobie socializmu, Pred rokom 89 a Rok 89. V prvej skupine budú bežné veci, s ktorými sa ľudia žijúci v Československu stretávali denne, no dnes sú už skôr raritou. Platne, časopisy, noviny, odznaky, obaly z čokolád, bankovky, mince, tuzexové poukážky či sadrová busta Klementa Gottwalda K najvzácnejším exponátom patrí podomácky vyrobený stroj, na ktorom sa rozmnožovala zakázaná literatúra – samizdaty. Nechýbajú ani jednoduché symboly doby – “céčka“ alebo menej známa, ale vtipná spoločenská hra Staviame Stalinov pomník. Ako ďalej uviedla koordinátorka sprievodných podujatí festivalu Divadelná Nitra Slávka Civáňová, pikantnou ukážkou socialistického posudzovania pracovníkov je stranícky posudok a rovnako absurdne môže na dnešného slobodne cestujúceho človeka pôsobiť žiadosť o devízový prísľub dolárov alebo colné a devízové vyhlásenie.

    Časť výstavy, ktorá zachytáva obdobie pred novembrom 1989, prinesie okrem iného dokumenty ako Charta 77. Interaktívnym prvkom výstavy bude Slovník pojmov a javov, ktoré rokom 1989 zanikli: perestrojka, päťročnica, iskrička, zväzák, pioniersky sľub, disident či Berlínsky múr. Slovník možno nájsť aj na http://www.nitrafest.sk a počas výstavy ho návštevníci môžu priamo na mieste dopĺňať.

    Hlavnú časť výstavy tvoria materiály z obdobia od novembra 1989 až po november 1990. Zahŕňa dokumenty, ktoré dokladujú udalosti v Československu počnúc študentskou demonštráciou 17. novembra 1989 cez študentské výzvy a vyhlásenia k verejnosti, založenie hnutia Verejnosť proti násiliu v Bratislave a Nitre až po prvé slobodné voľby v júni 1990. Súčasťou výstavy budú aj všetky výtlačky Nitrianskej verejnosti, teda prvých slobodných novín na Slovensku. K ďalším vzácnym exponátom patrí originál ostnatého drôtu z československo-rakúskej hranice, ktorá sa otvorila na Deň ľudských práv 10. decembra 1989.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť