aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › trstinova strecha
-
trstinova strecha
Posted by igi on 13. augusta 2009 at 22:15ahoj, surne hladam niekoho, kto mi este tohto roku vyhotovi trstinovu strechu. Ak mate kontakt, budem velmi povdacny, uplne super by bolo aj s referenciou..
eliss odpovedal 12 years, 2 months ago 12 Členovia · 38 odpovede/odpovedí -
38 odpovede/odpovedí
-
zatial som vygooglil toto:
http://nadteto.lap.hu/je tam zoznam firiem co to robia, madari su v tomto spica, trstiny maju dostatok, len problem je ze by to chcelo osobnu skusenost, najde sa niekto?
-
Ak mas na mysli slamenu strechu, tak taku som videla presne tuto
Mozes sa informovat.
Dalsimi prebornikmi v slamenych strecha su Holandania.Tam su taketo strechy velmi oblubene a vraj su velmi teple, trvanlive a nehorlave. -
Ak mas na mysli slamenu strechu, tak taku som videla presne tuto
Mozes sa informovat.
Dalsimi prebornikmi v slamenych strecha su Holandania.Tam su taketo strechy velmi oblubene a vraj su velmi teple, trvanlive a nehorlave.nie, nemam na mysli slamenu, ale trstinovu strechu, slamenu uz si mozes urobit len svojpomocne, aj to len ak mas svoju vlastnu rolu a sama si ju rucne zoznes a slamu spracujes..
pre inspiraciu dalsia linka:
-
Trstinová strecha, z trsti obyčajnej, bežnej pri močiaroch, jazerách, na podmoknutých lúkach a nevyužitých poliach :
http://fotky.sme.sk/fotka/54887/trstina
Hej, Maďari majú trstinové strechy dobre zmáknuté , používajú trstinu aj na pokrytie “bežných” (myslím tým nepamiatkových, nie tradičných) domov. Tradičné trstinové strechy vidno napr. v skanzene v Nyiregyhaze.
Jeden známy pokrýval trstinou svoju chyžu, ale mal s tým nejaké problémy (prefukovanie, odhnívanie), ktoré riešil v procese, resp. korigoval problémy rok po pokrytí. Totiž vraj by bolo potrebné, aby materiál pochádzal z jedného roka a jednej žatvy – čo vyžaduje veľké “ložisko” kvalitnej silnej trstiny…
K slame – určite sa používa/la všade, kde rastie obilie, a okrem Holandska viem o “bežnom” použití napr. v Dánsku, Anglicku. Konkrétne v tom Dánsku to zverujú do rúk firmám (teda nie svojpomocne), a vraj je taká strecha aj celkom drahá…
-
Jeden známy pokrýval trstinou svoju chyžu, ale mal s tým nejaké problémy (prefukovanie, odhnívanie), ktoré riešil v procese, resp. korigoval problémy rok po pokrytí. Totiž vraj by bolo potrebné, aby materiál pochádzal z jedného roka a jednej žatvy – čo vyžaduje veľké “ložisko” kvalitnej silnej trstiny…
ten znamy si to robil sam alebo mal na to firmu? len aby som vedel koho nevolat ;)
-
Komplet sám. Čiže nemám ne/odporúčanie na konkrétnu firmu. -)
-
a mas na toho znameho nejaky kontakt (mail, tel.)? mozno by sa rad podelil o know-how.. ak ano posli mi to prosim cez PM
-
aj ja som chcel taku. aj som oslovil zopar firiem v cz, pl a hu a okrem http://www.prirodni-izolace.cz sa mi nikto neozval. v gbelcoch na juhu slovenska su v tom majstri. kontakt nemam asi bude treba tam vybehnut a popytat sa v krcme. na koniec som od toho kvoli financiam a castej udrzbe upustil. vela stastia.
-
skus zavolat p.Profant od gabcikova, trstinu vozia z madarska a ma aj partiu chlapov co to robia, ja som od neho bral trstinove panely na vnutorne zateplenie drevenice a spolupracuje s firmou hlinenydum kde dodava trstinu, chcel som aj ja taku strechu ale nejak to financne nevydalo, ale bola by to parada, mal by som tym padom aj zateplenu strechu
-
ahoj, surne hladam niekoho, kto mi este tohto roku vyhotovi trstinovu strechu. Ak mate kontakt, budem velmi povdacny, uplne super by bolo aj s referenciou..
bdkon@seznam.cz Ale v Prešove. Našiel si niekoho?
môžem len poradiť. -
moderne vypestovaná slama už moc nevydrží, kedze je vypestovana na chemickych hnojivach a prešlachtená. za polovicny cas zhnije nez kedysi stare slamene strechy.
-
Prislo emailom:
Teraz robím prístrešok ale som ho nedokončil pre nedostatkom materiálu a času. Na jar začnem. Niečo musím dať aj dole lebo to tam je len dočasne cez zimu.
Trstinu viažem poz. drôtom. uložím ju do radu a pritlačím ju drevenou latou. Nad latou sa umiestni min. 6mm drôt a ten sa prišíva na krov.Potom sa prišíva postupne hore a nabíja sa nabijakom (hrebeňom) Náradie na prácu s trstinou som si vyrobil sám. Ihly hrebeň kosák a iné. Po prichytení trstiny sa pomerne dlho nabíja a vyrovnáva aby strecha bola rovná a pekná.
Robí sa aj iným spôsobom tak ako niekedy slamená strecha tzv stupňovitá.
Na celú vec by bolo treba podstatne viac popisu ale na to nieje toľko miesta a času. Ak by ste chceli viac vedieť tak ma navštívte a zavolajte mi skypom. blascakelias, večer alebo ráno do 9,00 hod. Teraz sa pokúsim Vám poslať pár foto a uvidíme či niečo prejde.
Ešte jednú vec. Já som si sam vyrobil stav a tkám na tom oplotky z trstiny. To na foto je moja výroba.
Vyrábam ručný lis na nepálenú tehlu. Mám ho hotoví tak na 85%. Na jar bude tiež hotový.
Log in to reply.