aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Glanzenberg – Staré mesto

Tagged: 

  • Glanzenberg – Staré mesto

    Posted by vlcik-tlcik on 1. septembra 2009 at 22:04

    Zhodou okolností som sa ocitol v Banskej Štiavnici a inšpirovaný Hereticom som sa vydal po stopách hradu na vrchole tohto kopca.
    Naďabil som na náučný chodník, ktorý sa chystali vynoviť už v roku 2005, tak neviem. Našiel som ho iba náhodou, miestami som mal problém nájsť pokračovanie, ale po dvoch dňoch, každý deň asi 3 hodiny sa mi ho podarilo vypátrať asi celý.

    Zastavenie 1. Skaly so starou štôlňou


    Zastavenie 2. Na tomto mieste sa nachádzali objekty taviacej, resp. pražiacej pece, skúšobňa výdatnosti rúd

    harp odpovedal 9 years, 7 months ago 4 Členovia · 7 odpovede/odpovedí
  • 7 odpovede/odpovedí
  • vlcik-tlcik

    Member
    1. septembra 2009 at 22:50

    Zastavenie 3. Kostolisko, alebo Akropola II. Odkryl ho už v roku 1956 Belo Polla, datovaný je pred 1 polovinu 13. stor.? (tomu nerozumiem)

    časť múru medzi kostolom a hradom

    Zastavenie 3. Hrad Glanzenberg
    Hneď na začiatok niečo nové, odkrytá časť objektu polygonálneho, (hexagon.) pôdorysu

    Známe dve veže, odkryl Dr. J. Labuda, datované do 13. až 15. storočia, prvá na najvyšom bode, pohľad z prvej na druhú

    z druhej na prvú

    kuk do známej šachty

    Potom som trochu odbočil, mysliac, že kráčam po lesnej ceste, neskôr mi došlo, že to asi cesta nebude, prišiel som k ďalšej tabuli, kde bolo toto

    kráčal som po zbytkoch starého valu. Túto tabuľu som našiel aj na stránke http://www.zamky.sk pre porovnanie to isté miesto, iba ja som nestál pred, ale za tabuľou, bližšie k odbočke, foto vtedy (cca juhov. cíp opevnenia)

    dnes

    Ešte nový výkop, zrejme na múre opevnenia, západne od hradu

    Na jednej tabuli bolo napísané, že les na celpm kopci bol vysadený v roku 1910. Dnes po lese niet ani stopy, všade je to dosť zarastené, vykosený bol len asi hlavný chodník. Nerozumiem ani tomu, podľa mňa chaotickému archeologickému výskumu, ale nie som archeológ, asi sa tomu nerozumiem. Dúfam, že sa s tým hexagónom nič cez zimu nestane, bola by ho škoda, ja by som ho radšej prisypal.

  • zavinac

    Member
    5. septembra 2009 at 22:26

    Suhlasim s Vlcikom-tlcikom, vacsina trasy naucnejho chodnika na Glanzenbergu je silne zarastena, neprehladna, malo co z objektov vidno bez predierania sa mladym krovim, niektore tabule su uz zial tazko citatelne. Stiavnica ma na to, aby zila z cestovneho ruchu, ale tuto atrakciu postupne straca…. skoda

  • bacil

    Member
    7. septembra 2009 at 11:22

    Kedysi dávno som po chodníku kráčal – cca 1995 (6?) – vtedy to bolo ešte ok. Žiaľ, niekedy dobrý nápad stroskotá práve na následnej údržbe.
    …ale Vĺčik…mohol si zablúdiť trošičku severnejšie a zastaviť sa na čaj(kávu, pivo, vínko, malinovicu…nehodiace šktnúť) – tak na to pamätaj nabudúce. :wink:

  • vlcik-tlcik

    Member
    12. januára 2012 at 23:30

    Pre vyznavačov holých hradných kopcov.

    Naozaj odstrašujúci príklad priamo nad turisticky vyhľadávanou? Štiavnicou. Chodím tam pravidelne už tretí rok, teraz bude štvrtý. To, čo bolo zarastené, je ešte zarastenejšie, chodník bol ešte v rokoch 2009-10 ako tak vykosený, posledný ani to, pritom, keby to bolo v Čechách, alebo v Maďarsku, tak tam vedie vyšľapaná autostráda.

    Koľko Štiavničanov si bolo pozrieť tieto vzácne pozostatky kostolíka?

    Toto bude jeho tretia zima, čo je odkrytý a nezakonzervovaný. V meste, kde existuje škola taká aká existuje, pre mňa nepochopiteľné. Pritom by naozaj stačilo pár peňazí a poprosiť kompetentných o spoluprácu. To by však musel asi niekto otvoriť ústa.

  • harp

    Member
    13. januára 2012 at 7:33

    Servus Vlcok,

    bol som tam pred par tyzdnami. Cesticiek je mnoho, niektore menej ine viac  vyslapane. Ja som isiel od Sobova. Ale o inom som chcel.

    V minulych dvoch rokoch prebiehal archeologicky vyskum pod vdenim Dr. Labudu. V oboch rokoch doslo ku postupnemu zamerani kaplnky. Tusim pred rokom tam realizoval vyskum Miso Simkovic. Tiez doslo k inventarizacii a ciastocnemu odvozu kamennych prvkov a prekrytiu korun murov. Prvy krat celtovinou, tu vsak ukradli, druhy krat lepenkou. Ta by tam mal byt doteraz.

    Ku konzervacii muriva: V minulom roku sa na tuto lokalitu podaval projekt na granty MKSR podprogram 1.4. Ak vsetko bude ako ma (co si nemyslim) budu aj na tejto lokalit erobit nezamestnany a kaplnka by sa mala konzervovat dodavatelsky.

    Vlcko, ak sa ti chce vytvor prosim k tejto pamiatke heslo v databaze http://www.obnova.sk/pridat/pamiatka

    Vdaka.

  • vlcik-tlcik

    Member
    12. septembra 2013 at 15:24

    Evanjelium podľa Matúša, kapitola 5.

    Kázeň na vrchu.

    Blahoslavení chudobní duchom, lebo ich je kráľovstvo nebeské.

     

  • harp

    Member
    17. apríla 2015 at 11:21

    Milí priatelia,
    pozývame Vás na otvorenie náučného chodníka Glanzenberg (Staré mesto) na Deň Zeme – 22. apríla 2015. Začiatok o 13:00 na Červenej studni.
    Tešíme sa ba Vašu účasť.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť