aktivita diskusia Všeobecné diskusie Návšteva tibetského dalajlámu

Tagged: 

  • Návšteva tibetského dalajlámu

    Posted by uskalienka on 9. septembra 2009 at 19:34

    Tibetský vodca priletel na Slovensko, strávi tu tri dni
    Dalajláma na poslednú chvíľu doplnil program, príde na zhromaždenie za ľudské práva v Číne, ktoré pôvodne slovenské úrady zakázali

    BRATISLAVA 8. septembra (SITA) – Tibetský dalajláma priletel dnes popoludní súkromným lietadlom Tchajwanu cez Mníchov na Slovensko. Do Bratislavy ho pozvala Nadácia Jána langoša, ktorá mu v stredu udelí cenu za jeho boj za demokraciu a ľudské práva. Na Slovensku bol po prvý raz pred deviatimi rokmi, keď ho prijal aj podpredseda vlády pre menšiny a ľudské práva Pál Csáky. Neformálne sa s ním stretol aj ďalší podpredseda Dzurindovho kabinetu Ivan Mikloš. Súčasná vládna koalícia pozvanie na odovzdávanie ceny ani na stretnutie s lídrami parlamentných strán s tibetským exilovým vodcom neprijala.

    Dalajláma po prílete poskytol rozhovor televízii. Ďalší program ho nečakal, pretože denne od 16:30 medituje. V stredu ráno vstane ako každý deň o štvrtej, o piatej bude raňajkovať. Potom sa stretne so zástupcami nadácie, prezrie si pripravovanú výstavu o Himalájach a Tibete v bratislavskej Starej tržnici, prijme ho primátor mesta Andrej Ďurkovský. Potom si v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava prevezme ocenenie, ktoré spolu s ním dostane za slovenských bojovníkov za demokraciu protagonista novembra Fedor Gál. Po jeden a polhodinovej pauze, určenej na oddych a modlitbu, sa dalajláma zíde s predsedami opozičných politických strán. O 14:00 bude mať prednášku pre verejnosť v športovej hale na Pasienkoch, cestou do hotela Crowne Plaza, kde bude ubytovaný, pozdraví zhromaždenie občianskych aktivistov za ľudské práva v Číne, ktoré pôvodne magistrát zakázal v čase návštevy čínskeho prezidenta. Vo štvrtok odletí do Prahy na Fórum 2000, konferenciu organizovanú jeho priateľom Václavom Havlom.

    uskalienka odpovedal 15 years, 3 months ago 1 Člen · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Moderator
    9. septembra 2009 at 19:37

    Tí, čo nedávno spievali internacionálu, dalajlámu nechápu
    Dalajláma reprezentuje univerzálne ľudské hodnoty, prijať ho na vládnej úrovni neznamená poškodiť vzťahy s Čínou, tvrdí Csáky, ktorý sa tibetským exilovým vodcom stretol pred deviatimi rokmi ako podpredseda vlády.

    BRATISLAVA 8. septembra (SITA) – Slovensko-čínske vzťahy by nepoškodilo, ak by predstavitelia štátu prijali tibetského dalajlámu, tvrdí predseda SMK Pál Csáky, ktorý sa s tibetským exilovým vodcom stretol ako podpredseda vlády pre menšiny a ľudské práva. Dalajláma je dosť rozvážny na to, aby tlačil partnerov do politicky delikátnej situácie. „Dalajláma nemá také požiadavky na nás, ktoré by mohli spôsobiť nejaké napätie medzi Slovenskom a Čínskou ľudovou republikou,“ povedal pre agentúru SITA. Čína vtedy povedala výhrady, rešpektovala však prijatie dalajlámu a nevyvodila z toho žiadne dôsledky.

    Csáky si ale nevie predstaviť, že by sa s tibetským duchovným vodcom stretol Ján Slota alebo Vladimír Mečiar. Ani jeden z nich neprijal pozvanie na ocenenie dalajlámu Cenou Jána Langoša rovnomennou nadáciou, ani sa stretnutie s predsedami parlamentných strán, kam v stredu prídu lídri opozície. „Tí, ktorí spievali internacionálu, ešte možno včera, pravdepodobne tomu nerozumejú, uviedol Csáky. „Dalajláma stelesňuje určité hodnoty a Slota, Mečiar, čiastočne aj Fico, sú iná krvná skupina…Verím na zázraky, ale len v limitovanom rozsahu,“ dodal.

    S dalajlámom pred deviatimi rokmi strávil v Miestodržiteľskom paláci, zariadení Úradu vlády (ÚV SR) v historickom centre Bratislavy, dve a pol hodiny. Rovnako ako teraz mal tibetský vodca štátnu ochranku z Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Csáky si predtým prečítal dve dalajlámove knihy, dostal od neho biely šál ako symbol mieru a priateľstva. On mu daroval drevorezbu. „Mám na to veľmi milú spomienku,“ povedal. Večerali spolu, dalajláma nemal žiadne požiadavky, hoci to predpokladali. Stretnutie pripravoval vládny protokol s dalajlámovým veľvyslancom.

    S tibetským vodcom sa obával stretnúť aj Dzurindova vláda. Prijal ho len vicepremiér Csáky, v hoteli sa s ním krátko stretol podpredseda vlády a SDKÚ-DS Ivan Mikloš. S verejnosťou sa vtedy stretol v športovej hale na pasienkoch, kde bude prednášať aj v stredu. Do Bratislavy príde dnes popoludní, poskytne rozhovor televízii a odíde do hotela Crown Plaza, kde bude ubytovaný.

    Dalajlámu pozvala Nadácia Jána Langoša, ktorá mu udelí cenu za boj za demokraciu a ľudské práva. Za Slovensko cenu prevezme protagonista nežnej revolúcie, publicista a vydavateľ Fedor Gál. Tibetský vodca sa zíde s primátorom Bratislavy. V stredu popoludní pozdraví zhromaždenie aktivistov za ľudské práva v Číne pred prezidentským palácom. Zhromaždenie je opakovanie protestu počas návštevy čínskeho prezidenta, keď voči demonštrantom zakročili čínski muži v čiernom.

  • uskalienka

    Moderator
    9. septembra 2009 at 19:54

    Dalajláma verí v slobodu Tibetu i demokraciu v Číne

    BRATISLAVA 9. septembra (SITA) – Tibetský duchovný a politický vodca, štrnásty dalajláma, verí v budúcu slobodu Tibetu. „Autoritárskych režimov je vo svete stále menej. Celkový trend je trend posilňovania demokracie. A to platí aj pre Čínu, kde je dnes komunistická strana bez komunistickej ideológie a socializmu, ktorý je vlastne kapitalizmom,“ povedal dnes v Bratislave po prevzatí Medzinárodnej ceny Jána Langoša za nenásilný boj za demokraciu a ľudské práva. Stále viac čínskych intelektuálov kritizuje režim a podporuje slobodný Tibet, stále viac mladých študuje v zahraničí a otvárajú sa im oči. „Keď budete myslieť zo širšej perspektívy, môžete nájsť nádej,“ odporučil dalajláma.

    „Naozaj sa na Slovensku dvadsať rokov po Novembri cítia všetci ľudia ako doma? Aj Rómovia a Maďari? Naozaj tu nie je nikto, koho valcuje štátna moc,“ spýtal sa po prevzatí Domácej ceny Jána Langoša protagonista novembrových udalostí, vydavateľ a publicista Fedor Gál. „Čo i len jediná Hedviga Malinová je naša spoločná zodpovednosť,” zdôraznil. Mať rád totiž podľa neho neznamená byť slepý. Je dôležité nezabúdať na minulosť, aby sa neopakovala. Stále sme sa nevyrovnali s nacistickým slovenským štátom, ani s komunizmom. Zabudli sme, čo bol fašizmus aj čo bol komunizmus, volíme ľudí s komunistickým zmýšľaním a krajných nacionalistov,” varoval Gál.

    Slobodu ako najdôležitejšiu podmienku rozvoja človeka podčiarkol tibetský dalajláma. V 20. storočí robili ľudia rôzne experimenty, medzi nimi aj fašizmus a komunizmus. Centralizované autoritárske riadenie myslenia a životov však nemôže fungovať, čo sa ukázalo v Európe a platí to aj pre Čínu. „Zvieratá si želajú iba slobodu. My, ľudia, potrebujeme tiež slobodu, aby sme rozvinuli svoje myslenie a individuálnu kreativitu.“ Nedôvera a podozrievanie ničí priateľstvo a vzťahy medzi ľuďmi. Ako dodal, vodcovia autoritárskych režimov neveria ani jeden druhému. „Všetko, čo ničí dôveru, ničí možnosť žiť šťastný život,“ pripomenul dalajláma.

    Za cenu Jána Langoša sa poďakoval v mene šiestich miliónov Tibeťanov, prechádzajúcich ťažkým obdobím permanentného strachu pod čínskou vládou. S Jánom Langošom sa dalajláma stretol, keď bol pred deviatimi rokmi na Slovensku „Naše životy netrvajú navždy, ale dôležitý je duch, s ktorým človek pracoval. Aj keď už nie je na Zemi, jeho duch a dobrá práca pokračujú ďalej často aj celé generácie,“ uviedol. Cena, ktorú prevzal, nesie podľa neho ducha a posolstvo zosnulého J. Langoša, niekdajšieho disidenta, zakladateľa Ústavu pamäti národa na zmapovanie zločinov nacizmu a komunizmu v SR

    „Spomedzi všetkých svojich cien, na túto môžete byť pokojne hrdí,“ odkázal dalajlámovi a F. Gálovi z obrazovky bývalý disident a neskôr prezident Václav Havel. „Ján Langoš mal rád pravdu, a preto nemal ľahký život.“ Ján Langoš na úvod z plátna definoval otázky, ktoré dali smer jeho životu – Čo chcel všemohúci povedať žijúcim, keď dopustil hrôzy, pre ktoré aj ortodoxní rabíni začali pochybovať o jeho existencii? Čo sa stalo s našimi národmi s judaisticko-kresťanskou tradíciou, že sme dopustili ateistické zločinecké režimy, ktoré nám zobrali majetok aj slobodu?

    Cenu Jána Langoša udelila dnes nadácia, založená jeho manželkou a dcérami, po tretí raz. Podľa Nadácie nie je náhoda, že cenu tento rok dostali F. Gál a tibetský dalajláma. Obaja stelesňujú tragédiu 20. storočia. Gál, ktorý sa narodil v koncentračnom tábore v Terezíne, dalajláma, ktorý musel utiecť z domova pred čínskym režimom. Obaja celý život nenásilne bojujú za slobodu a zastávajú sa obetí. Dcéra Jána Langoša zaspievala dalajlámovi pieseň svojho duchovného učiteľa. Violončelista Jozef Lupták venoval F. Gálovi židovskú modlitbu.

    Odovzdávanie cien v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava v Bratislave za účasti opozičných politikov, občianskych aktivistov, predstaviteľov kultúrneho a spoločenského života i bratislavského rabína či pražského primátora, ukončila skladba Mariána Vargu priateľa J. Langoša. Skladbu pre tri violončelá a klavír nazval Smútočná hudba in memoriam Ján Langoš.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť