aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Postup práce pri drevenej podlahe
-
Postup práce pri drevenej podlahe
Posted by beo_lysa on 29. septembra 2009 at 20:36ahojte.
chcem vo svojom dome robiť drevenú podlahu z paluboviek. teraz som vo fáze príprav na poter. murár ma nahovoril, aby som podstrholce (dosky, na ktoré sa bude dlážkovica pribíjať), uložil už teraz, potom sa zalejú poterom.
má to jednu nevýhodu – vyššiu pracnosť pri poteroch.
sú aj nejaké iné, štandardné riešenia? alebo toto riešenie je dobré?
ďakujem.
benesso odpovedal 10 years, 3 months ago 12 Členovia · 48 odpovede/odpovedí -
48 odpovede/odpovedí
-
No, máš viac možností.
Napríklad, ja by som urobil podkladový betón, hydroizoláciu, naň dal hranolky, a medzi hranolky termoizoláciu. -
Styk dreva s betónom absolútne vylúč. Platí druhá veta Kapa s tým, či nie sú iné možnosti ako betón.
-
a čo poter? ten nemám dať?
ako potom vyrovnám podlahu? a ako zabezpečím, že sa nebudú podstrholce zabárať do podlahového polystyrénu?
-
Prepáč, nechce sa mi vysvetľovať, v podstate ani neviem do akej chalupy to chceš dať, ani zloženie už jestvujúcej, podlahy, iba som Ťa chcel upozorniť, že priamy styk dreva s poterom, betónom by určite nemal byť, totižto ťahá do seba vlhkosť, ktorá by sa prenášala do dreva a určite tušíš, čo by to urobilo. Čiže pod drevo izoláciu proti vlhkosti, nemusí byť po celej ploche, stačila by pod, ak chceš tak postrholce. Ale opakujem, Tvoju situáciu, nepoznám, tak iba toľko.
-
ďakujem za info.
skladba mojej podlahy je:
betónový základ
hydroizolácia
podlahový polystyrénno a teraz by na to mal ísť poter a do neho postrholce.
teraz je otázka, či mám dať poter a na to rošť na pripevnenie podlahy. to by mi však zobralo z hrúbky polystyrénu, keďže podlahu už nemôžem zvyšovať
alebo existuje nejaká iná alternatíva? namiesto poteru..
-
Na takúto skladbu podlahy, keďže sa podlaha tiež už zvyšovať nedala a základová doska s nalepenou hydroizoláciou bola krivá, som postrholce, v mojom prípade fošne 150 mm vysoké, keďže tam šlo 150mm polystyrénu, podkladal na viacerých miestach na 6000 mm vzdialenosť lišty rôznej hrúbky, (koľko bolo treba), samozrejme nie po celej dĺžke, ale aby neboli širšie a netrčali (aj keď je to jedno). Ak to použiješ nezabudni ich prilepiť, aby Ti neodišli.
Už sa zasa vyjadrujem ako mongol, dúfam, že rozumieš. -
ďakujem za info.
skladba mojej podlahy je:
betónový základ
hydroizolácia
podlahový polystyrén…No, hranolky polož na tú hydroizoláciu /len pozor, aby si ju z hranolkom neprederavil/ , medzeru medzi vyplň termoizoláciou a natlč palubovku.
Načo by si dával polystyrén pod hranoly? A načo poter? škoda penez…. :wink:
———————-
Iná vec by bola. keby si chcel dávať velkoplošné parkety. To by potom bolo treba na podlahový polystyrén urobiť hrubší poter.
-
Zdravym
Mam otázky.
Aka stavba je to? (palena tehla, hlina, drevo )
Posadenie domu? (kopec a podobne)No je viecero veci čo možu poskodit palubovku. Pri starych domoch je najlepsie ponechta sposob vystavby aky bol predtym. Teda ak pod palubovkou bola hlina a nič viac nechal by som ju tam. Ak nie menil by som ju iba za hrby štrk teda skor kamene. Kedže stare domy boli stavane len na hrubych , muroch momentalne sa ti može stat že beton ktory mas v podlahe ti zabrani prietoku spodnej vody ktora tadial už išla a bude sa ti to dostavat nielen do podlahy ale aj do murov. Pokial ti predosla palubovka hnila boloto len s dovodu nepravidelneho byvania a vlastne nekurenia. Tepli vzduch v izbach zatlačal vhkost na nižšie ako je podlaha. Toto iste sia dial u mna ked som nevitvoril vikurovaci sistem jakmile sa kurilo voda prestala viražat do palubovky.
Pokial si už betonova trebalo pod betonovu platnu dat štrk a drenažne trupki a odvies vodu mimo dom. -
hm, zaujímavé tipy.
pre mňa je novinka, že by som nemusel dávať poter.
ešte doplním informácie ku otázkam:
jedná sa o novostavbu, je tehlová.
hydroizoláciu práve robím z dvoch vrstiev hydrobitu
drevená podlaha z paluboviek bude v celom dome mimo kúpeľne a WC. môžem teda aj tak použiť tento spôsob ukladania? (bez poteru)vlcik, priznám sa, že som porozumel po tie fošne 15 cm vysoké (keďže aj izolácie išlo 15 cm). na čo mali slúžiť tie lišty? vyrovnával si nimi tie fošne, aby boli v rovnakej výške? prečo vzdialenosť 6 m? inak, tie fošne si dával 50cm (alebo 60 cm) od seba?
nebude problém s vŕzganím podlahy?
-
vlcik, priznám sa, že som porozumel po tie fošne 15 cm vysoké (keďže aj izolácie išlo 15 cm). na čo mali slúžiť tie lišty? vyrovnával si nimi tie fošne, aby boli v rovnakej výške? prečo vzdialenosť 6 m?
tak, ako hovoríš, vyrobil som si ich v rôznych hrúbkach zo zbytku fošne a lepil vzhľadom na 50 mm šírku fošne, aby neodišla.
6m šírka miestnosti, dĺžka fošne, pre Teba nepodstatná veličina
Celé to bolo komplikované, napr. vo výške im to lietalo až 8cm. to som nepodkladal, to som riešil inak
inak, tie fošne si dával 50cm (alebo 60 cm) od seba?
50 cm na šírku polystyrénu
nebude problém s vŕzganím podlahy?
Tiež som mal obavy, ale ku podivu to nevŕzga, ale tam šli vrstvy na prízemí, fošňa, na ňu 5mm hrubá 100 mm široká nášľapná fólia (dáva sa pod plávajúcu podlahu), záklop z cólových dosiek, na to po celej ploche tiež tá fólia, na to dlážka.
V podkroví podlahu tvorili stropné trámy nad prízemím, na tie som pribil opačne dlážku, takťe tvorila podhľad nad prízemím, fólia, záklop, fólia, dlážka, vôbec nevŕzga, iba keď tam s obľubou behajú decká, tak duní, ale to je normálne.
Odporučil by som aj Tebe, na postrholce a medzi nimi uložený polystyrén položiť po celej ploche 2 mm ná3ľapnú fóliu, ani nie kvôli vŕzganiu, ale trochu izolovať polystyrén a hydribit. Veľa zdaru. -
Potery si neni potrebne pokial mas dobru podlahu teda ak je dobe vispadovana teda vlastne je rovine Pokial nemas v rovine davas poter pokial chces sa dostat na ine varianty v poslednej dobe som namiesto poterov videl davat OSB dosky Minymalne 18 mm h
-
vďaka.
len jednu otázku ešte mám – nebál si sa tepelného mosta (fošňa priamo na betón, resp. hydroizoláciu)? ten si neriešil?
-
Dobrá otázka, na toto 100% odpoveď nepoznám, je to už 5 rokov, vyzerá to byť v poriadku, ale na tomto dome sú odizolované aj základy do 80 cm hĺbky 15 cm tvrdeným polystyrénom.
Ale doma mám niečo, o čom hovorí Shamman, nad hydroizol. bet poter, 5 mm spomínanú nášľapnú izoláciu, nejakú hrubú, tuším 22 mm drevotrieskovú platňu, (OSB vtedy ešte neboli) , na nej nalepené buk. parkety, tu by aj most mohol byť, ale je to v poriadku. -
no a hranoli vyskusaj napenetrovat ja som skamaratom použival stary motorovy olej alebo asfaltovy penetrat super vec uzavru sa pory a nedicha vobec podobne veci robili pri kolajovich pražcoch.
-
tož, fuj, motorový olej do miestnosti, kde sa býva…. :D
Mne sa podarilo takú hlúposť urobiť. Natrel som zvrchu dosky položené na trámoch/priznaný strop…/ a ten sa mi na miestach presiakol, a teraz mám škaredý strop v obývačke. :(
Tak odvtedy už také nechcem vidieť…..
Log in to reply.