aktivita diskusia Všeobecné diskusie Oslavy Nežnej revolúcie: akcie, výstavy

Tagged: 

  • Oslavy Nežnej revolúcie: akcie, výstavy

    Posted by uskalienka on 13. novembra 2009 at 9:46

    Mesto k výročiu Nežnej chystá pätdňové oslavy
    Odhalenie pamätníka obetiam komunizmu, vystúpenie Marty Kubišovej, či kapely Michala Kaščáka. Aj takto si Trenčín pripomenie dvadsať rokov slobody.

    TRENČÍN 7. novembra (SITA) – Na konci budúceho týždňa v Trenčíne začnú oslavovať dvadsať rokov slobody. Výročie nežnej revolúcie si Trenčania pripomenú počas piatich dní. Súčasťou osláv bude aj odhalenie pamätníka obetiam komunizmu na Námestí sv. Anny. Námestie v súčasnosti rekonštruujú za štvrť milióna eur, samotný pamätník mestskú kasu podľa Jany Markovej z kancelárie trenčianskeho primátora stojí 20 tisíc €. Oslavy pádu komunizmu organizuje miestne občianske združenie LampART. Od mesta na to dostalo 3 500 €.

    Oslavy s názvom 20 rokov slobody sa začnú 15. novembra, vtedy v meste vystúpi česká speváčka Marta Kubišová, ktorej totalitný režim na 20 rokov zakázal verejne vystupovať. Pri príležitosti jubilea sa dá dokopy legendárna trenčianska kapela Bez ladu a skladu na čele s organizátorom festivalu Pohoda Michalom Kaščákom. Kapela sa predstaví v pondelok na Mierovom námestí spolu s miestnym Chórom vážskych muzikantov a so spevákom Davidom Kollerom. Po koncerte v ArtKine Metro uvedú filmovú snímku Občan Havel přikuluje.

    V utorok odhalia pamätník na Námestí sv. Anny. “Vyjadrenie slobody, ktorá je hlavným motívom pamätníka, budú zdôrazňovať štyri voľne stojace piliere spravodlivosti. Ďalším výrazným prvkom bude fontána vo forme prameňa, ktorý vyviera z jadra kamenného bloku a symbolicky vyjadruje nový začiatok. Voda bude stekať po kamenných plochách na všetky štyri strany, pričom intenzita prúdenia vody bude nastavená na dotyk ľudskej ruky,“ doplnila Marková.

    V stredu v ArtKine bude verejná debata s aktérmi nežnej revolúcie spojená z premietaním dokumentárnych filmov. Niektoré z nich budú v Trenčíne premietnuté po prvý raz. “V nasledujúci deň Milan Lasica, Marián Labuda a Milan Kňažko spoločne odohrajú v divadelnej sále Domu armády hru Kumšt z dielne Štúdia L+S, ktorá bude zároveň symbolickou bodkou za celým podujatím,” dodal organizátor osláv Branislav Hollý.

    uskalienka odpovedal 15 years ago 1 Člen · 9 odpovede/odpovedí
  • 9 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Moderator
    13. novembra 2009 at 10:01

    Hlavné mesto si pripomenie 20. výročie Nežnej revolúcie
    V utorok 17. novembra odhalia na Hviezdoslavovom námestí pamätník s názvom Srdce Európy. Ide o zväčšenú repliku pôvodného diela výtvarníka Daniela Brunovského, pričom srdce je dar všetkým Bratislavčanom.

    BRATISLAVA 6. novembra (SITA) – Hlavné mesto Bratislava si dôstojne pripomenie 20. výročie novembrových udalostí z roku 1989. Pri tejto príležitosti sú naplánované viaceré podujatia, ktoré sa uskutočnia od 16. do 18. novembra. Ako agentúru SITA dnes informovala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová, oslavy pripravujú v spolupráci so Stredoeurópskym fórom. Súčasťou bude aj dvojdňová konferencia Stredoeurópskeho fóra v budove Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava, 16. novembra jej bude predchádzať slávnostná recepcia v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca pod záštitou primátora mesta Andreja Ďurkovského. Konferencia bude pokračovať aj v stredu 18. novembra, zúčastniť na nej by sa mal aj Václav Havel ako jeden z najvýznamnejších protagonistov novembrových udalostí roku 1989.

    Najväčšie podujatie pre verejnosť sa uskutoční v utorok 17. novembra o 17:00 na Hviezdoslavovom námestí, pripravený je aj hudobný program. “Na námestí bude slávnostne odhalený pamätník s názvom Srdce Európy. Ide o zväčšenú repliku pôvodného diela výtvarníka Daniela Brunovského, pričom srdce je dar všetkým Bratislavčanom,” spresnila Chudinová. Prvotné autorské dielo bolo nainštalované 10. decembra 1989 na Devíne, na mieste, kde sa symbolicky pred 20 rokmi začal strihať drôtený plot, ktorý oddeľoval vtedajšie Československo od krajín vyspelej západnej Európy. “Pred 20 rokmi sa vydali tisícky Slovákov v rámci podujatia Ahoj, Európa na pochod po oboch brehoch Dunaja – z Bratislavy do Devína a Hainburgu. Buranovského dielo sa po čase stratilo. Nové Srdce Európy, zhotovené z drôtu a po 20-tich rokoch, bude 10. decembra opäť slávnostne inštalované na Devíne,” doplnila hovorkyňa.

    V stredu 18. novembra o 13:00 sa v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca uskutoční slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva, na ktorom udelia Václavovi Havlovi, kardinálovi Jozefovi Tomkovi a Maximilianovi Pammerovi čestné občianstvo. Poslanci o tom rozhodli na rokovaní 22. októbra, pričom občianstvo im udelili za mimoriadny prínos a zásluhy v oblasti boja za slobodu, rozvoj demokracie a pomoc pri zapájaní Slovenska do Európy. Všetci traja sa následne zapíšu do Zlatej knihy Bratislavy. Večer o 19:30 sa v historickej budove opery Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí stretne Václav Havel s občanmi Bratislavy.

  • uskalienka

    Moderator
    13. novembra 2009 at 10:15

    „Nádych“ v SND pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie

    BRATISLAVA 11. novembra – Pri príležitosti 20. výročia novembrovej revolúcie sa v piatok 6. novembra 2009 uskutočnil spomienkový gala večer, ktorého súčasťou bolo odhalenie umeleckého diela pripomínajúceho Nežnú revolúciu a premiéra baletného predstavenia Everest.

    Počas slávnostného večera sa stretli významné osobnosti spoločenského a občianskeho života, umelci, politici, diplomati a akademici, aby spoločne oslávili dve desaťročia slobody, demokracie a rešpektovania občianskych práv. Ako zdôraznil Pavol Smolík, generálny riaditeľ Slovenského národného divadla, miesto konania osláv zároveň pripomenulo mieru zaangažovanosti a významnú úlohu umelcov, ktorí tvorili pevné jadro revolučných hnutí.

    Budovou Slovenského národného divadla zazneli melódie piesní Karla Kryla, ktoré oživili spomienky na režim spred novembrových udalostí. Premiéra baletnej inscenácie Everest nadviazala zobrazením životného putovania človeka, pádov a vzostupov, no najmä odvahy, vnútornej sily a viery v ľudskom živote. Symbolicky tak pripomenula November ’89 ako jeden z Everestov našej spoločnosti v novodobých dejinách Slovenska.

    Spomienkovú atmosféru dotvárali príhovory popredných osobností kultúrneho, spoločenského a občianskeho života, ktorými si pripomenuli nádych slobody a demokracie z Novembra 89. Obrazne tak predstavili umelecké dielo „Nádych“, ktoré pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie zhotovili umeleckí sklári Slavomír Bachorik a Oliver Leššo. Umelecké dielo bolo následne k trvalej expozícii v novej budove SND národnému divadlu darované Euroatlantickým centrom a Zastúpením Európskej komisie v SR.

    Ako zdôraznil Martin Bútora, čestný prezident Inštitútu pre verejné otázky a bývalý veľvyslanec SR v USA, revolúciu vyvolala práve verejnosť, ktorá vyšla do ulíc a odmietnutím totality, neslobody a strachu sa dožiadala zmeny. Peter Zsapka zo Zastúpenia Európskej komisie v SR však poukázal i na rýchle vytriezvenie do šedej reality vznikajúceho Slovenského štátu a na výzvy, ktoré si začala slovenská spoločnosť postupne uvedomovať. Ján Kubiš, výkonný tajomník Európskej hospodárskej komisie OSN a zároveň čestný člen Euroatlantického centra, sa taktiež podelil o svoje živé spomienky a osobné skúsenosti z porevolučného obdobia. Kubiš tak pripomenul zložitú cestu, ktorá pred Slovenskou republikou stála na začiatku 90tych rokov, a zdôraznil, že revolúcia neznamenala koniec nášho úsilia, ale práve naopak, znamenala návrat Slovenska späť do Európy a začiatok dlhej cesty integrácie do Euroatlantických štruktúr. Michal Kovács, exviceprezident a čestný člen Euroatlantického centra, záverom poďakoval partnerom, ktorí stáli pri Slovensku na jeho ceste demokratizácie a liberalizácie a zároveň poukázal na morálny záväzok pre Slovenskú republiku, aby „požičané vrátila“ a aby aj naďalej aktívne stála po boku krajín, ktoré spoločenskou a politickou transformáciou prechádzajú v týchto časoch.

    Slávnostné podujatie bolo zorganizované Euroatlantickým centrom, ktoré si zároveň pripomenulo 10 rokov svojej existencie, Slovenským národným divadlom a Zastúpením Európskej komisie v SR.

    Informácie poskytla Lucia Weinbergerová z Euroatlantického centra.
    PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

  • uskalienka

    Moderator
    13. novembra 2009 at 10:31

    Kosák a kladivo nahradí symbol Novembra ´89, môže to byť kľúč

    ŽILINA 11. novembra (SITA) – Plechový kosák s kladivom, ktorý kedysi zdobil vstup do Žiliny, nahradí teraz symbol Novembra 89. Na mieste, kde v minulosti stál najväčší komunistický pamätník na Slovensku, plánuje mesto vybudovať Park 17. novembra. Primátor Žiliny Ivan Harman dnes na tlačovej besede naznačil, že novým pamätníkom pripomínajúcim novembrové udalosti, by mohol byť veľký kľúč vyrobený aj z 2 120 kľúčov, ktoré sa tento rok vyzbierali na žilinských Staromestských slávnostiach. Hlavný architekt mesta Martin Pavelek dodal, že na tento účel vypíšu súťaž pre výtvarníkov, bližšie špecifiká budú však známe až koncom roka po dokončení celej štúdie.

    Park 17. novembra pri vstupe do Žiliny v smere z Martina by sa mal postupne rozšíriť až k vyhliadke na neďaleké Vodné dielo Žilina. Súčasťou osvetleného parku budú aj lavičky, chodníky a parkovisko. Mesto spoločne s krajskou samosprávou uvažuje v tejto lokalite aj o vytvorení centra cyklistiky s cyklotrasami, ubytovaním a cykloservisom. „Novembrový Park“ v Žiline by podľa primátora Harmana mohli otvoriť už budúci rok.

  • uskalienka

    Moderator
    13. novembra 2009 at 11:28

    17. novembra odhalia dve pamätné tabule na revolúciu
    Jednu tabuľu odhalia predstavitelia mesta na Župnom dome na Námestí osloboditeľov a o dve hodiny neskôr v tesnej blízkosti aj Mikulášski demokrati

    LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 11. novembra (SITA) – V Liptovskom Mikuláši budú 17. novembra na Námestí osloboditeľov takmer v rovnakom čase odhalené dve pamätné tabule pripomínajúce nežnú revolúciu. Jednu dalo urobiť mesto, druhú neformálny spolok Mikulášski demokrati.

    „Ľudia, ktorí boli v novembri 1989 od prvého dňa v centre diania revolúcie, sa rozhodli osadiť na budove bývalého Župného domu, ktorý je majetkom mesta, pamätnú tabuľu na počesť všetkých, ktorí na námestí protestovali proti režimu. Primátor Ján Blcháč sa pôvodne vyjadril, že nevidí problém. Neskôr na písomnú žiadosť o inštaláciu tabule odpovedal neurčito. V súčasnosti je situácia taká, že na mieste, ktoré sme si na osadenie tabule vybrali, bude visieť tabuľa z iniciatívy mesta. Považujeme to za nedôstojné a smiešne, keď sa v rovnaký deň na takmer totožnom mieste a v približne rovnakom čase budú odhaľovať dve tabule,“ povedal hovorca demokratov Peter Lehotský. Dodal, že tabuľu inštalujú na inom mieste na námestí. „Mesto sa snaží presvedčiť ľudí, že ono prišlo s myšlienkou tabule prvé a my sme tí, ktorí mestu myšlienku ukradli. Sme stále otvorení a pripravení podieľať sa na spomienke spoločne,“ dodal.

    Primátor L. Mikuláša pre agentúru SITA uviedol, že s myšlienkou osadenia tabule v L. Mikuláši prišiel František Mikloško 31. októbra najskôr za ním. „Nejde teda o originálnu myšlienku demokratov. My sme boli pri nej skôr. Na klamstvá a nehoráznosti z ich strany nebudem reagovať. Takáto iniciatíva je ich problém, nie mesta. Mrzí ma, že sa v L. Mikuláši objavili snahy o privlastnenie si tohto významného sviatku.“

    Podľa slov J. Blcháča má mesto svoj program slávnostného zhromaždenia, ktorý pripravuje dlhodobo. „Ide o tradičné podujatie, ktoré organizujeme už tretíkrát. Všetkých obyvateľov srdečne pozývam na pripomenutie si významnej udalosti v dejinách nášho národa,“ povedal primátor. Súčasťou spomienkovej slávnosti organizovanej mestom 17. novembra o 15:00 bude odhalenie pamätnej tabule na Župnom dome, koncert mestského dychového orchestra a položenie vencov k pamätnej tabuli bývalým príslušníkom pomocných technických práporov. Mikulášski demokrati odhalia tabuľu a pripravia spomienku o 17:00.

  • uskalienka

    Moderator
    23. novembra 2009 at 10:12

    Pozvánka na putovnú výstavu fotografií o páde železnej opony

    Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku
    Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
    Národné osvetové centrum
    Agentúra SITA
    Vás srdečne pozývajú na putovnú výstavu fotografií
    20. VÝROČIE PÁDU ŽELEZNEJ OPONY
    Miesto konania: DVORANA MK SR, Nám. SNP 33, Bratislava
    Otvorené denne od 10,00 hod. do 18,00 hod. okrem pondelka
    Slávnostné otvorenie výstavy – 18. novembra o 16,00 hod.
    Výstava potrvá do 25. novembra 2009

    Oslava dvadsiateho výročia pádu železnej opony znamená predovšetkým oslavu Európy, ktorá je po prvýkrát “jednotná a slobodná”. Nemôžeme zabudnúť, že pred dvadsiatimi rokmi sme nemali jednu, ale dve Európy oddelené betónom a ostnatým drôtom. Oslava tohto výročia tiež znamená oslavu obrovskej transformácie Európy rozdelenej vojnou, konfliktami a nepriateľstvom do zjednotenej Európy mieru a prosperity.

    Zozbierané fotografie, ktoré môžete vidieť, sú svedkami tejto premeny. Cez objektív novinárov z renomovanej fotografickej agentúry “Magnum Photos” vidíme príbeh vzbury v uliciach Budapešti a Prahy, hnutie “Solidarność” v Poľsku a prvé protesty v Pobaltských štátoch – kľúčové momenty našej spoločnej minulosti. Tieto fotografie nám však hovoria aj niečo o našej spoločnej budúcnosti: transformácia nášho kontinentu by sa nemohla uskutočniť bez pevnej vôle obyvateľov Európy ukončiť konflikty minulosti a spoločne pracovať na mieri a stabilite, demokracii a dodržiavaní ľudských práv, solidarite medzi krajinami a kultúrnej rozmanitosti. A to celé je iba o ochote spolupracovať a o hodnotách, ktoré budú formovať našu spoločnú budúcnosť.

    Kontaktné osoby:
    Andrea Buschova – buschova@nocka.sk
    Mariana Dobrotová – dobrotova@nocka.sk
    http://www.nocka.sk

    PR Servis je komerčný informačný servis určený na publikovanie tlačových správ, informácií, vyhlásení a oznamov určených médiám a verejnosti. Texty sú vysielané v znení, dodanom klientom, bez redakčnej úpravy. Agentúra SITA je distribútorom týchto informácií a za ich obsahovú a štylistickú úroveň nezodpovedá. E-mail: prservis@sita.sk .

  • uskalienka

    Moderator
    24. novembra 2009 at 17:51

    V múzeu otvorili výstavu k 20. výročiu Nežnej revolúcie
    Fotografie a dokumenty zachytávajú posledné dni Novembra ´89, ale aj prvé slobodné voľby

    TRNAVA 17. novembra (SITA) – V pivničných priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave dnes sprístupnili dokumentárnu výstavu venovanú 20. výročiu Nežnej revolúcie. Fotografie, dokumenty a dobová tlač na 22 paneloch zachytávajú predovšetkým priebeh posledných dní novembra 1989. Výstavu je rozdelená do dvoch blokov. „Prvá časť dokumentuje novembrové a decembrové dni až po zvolenie Václava Havla za prezidenta a vyhlásenie vlády národného porozumenia. Druhá časť sa nesie v znamení prvých slobodných volieb a prvej volebnej kampane,“ informovala historička múzea Lucia Duchoňová. Vystavené fotografie, plagáty a ďalšie predmety a dokumenty pochádzajú z vlastného archívu múzea. Samostatný blok výstavy tvoria fotografie trnavského fotografa Petra Babku, ktoré dokumentujú revolúciu na námestí v Trnave.
    Výstava v múzeu potrvá do konca decembra.

  • uskalienka

    Moderator
    24. novembra 2009 at 19:18

    V USA otvoria na Veľvyslanectve SR výstavu obrazov

    BRATISLAVA 16. novembra (SITA) – Na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v hlavnom meste USA vo Washingtone bude presne v deň 20. výročia Nežnej revolúcie vernisáž Spomienky na Slovensko. Výstavu kolekcie obrazov významných slovenských autorov zo súkromných zbierok Slovákov a Američanov žijúcich v USA otvorí minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.
    Vyše 30 diel rôznych štýlov a z rôznych období bude vystavených v priestoroch Veľvyslanectva SR do polovice januára

    Agentúru SITA informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

  • uskalienka

    Moderator
    24. novembra 2009 at 19:20

    Na námestí odhalili tabuľu k výročiu nežnej revolúcie
    Myšlienka vyšla z iniciatívy občianskeho združenia Trnavské fórum, ich predstavy však boli odlišné

    TRNAVA 16. novembra (SITA) – Na Trojičnom námestí v Trnave dnes predstavitelia mestskej a krajskej samosprávy odhalili tabuľu k výročiu nežnej revolúcie. Tabuľa z liateho bronzu je umiestnená na fasáde Divadla Jána Palárika. Na objednávku mesta Trnava ju vyhotovil akademický sochár Pavol Čambál. Dominuje na nej reliéfny nápis Trnavčania, v novembri 1989 sme na tomto mieste zdvihli svoj hlas proti totalitnému režimu. Nezabudnime. Ako informoval hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič, mesto za jej vyhotovenie zaplatilo 1 904 eur. Myšlienka pripomenúť si výročie novembra ’89 tabuľou vyšla z iniciatívy občianskeho združenia Trnavské fórum. Ako však uviedol predseda združenia Bohumil Chmelík, ich nápad nedopadol podľa očakávaní. „Naša predstava bola, že takáto tabuľa patrí do zeme. Pôvodne mala byť zhotovená z kovu, z akého sú vyrobené kanály, aby po nej ľudia chodili a pripomínali si tieto udalosti. Ďalšia alternatíva bola vyhotoviť sklenenú dosku, ktorá by bola zospodu nasvietená, čo by dalo námestiu nový rozmer,“ skonštatoval. Tabuľa však podľa neho v zemi aj tak nakoniec skončí, fasáda divadla sa totiž bude rekonštruovať a tabuľu budú musieť demontovať.

    Na dnešnom podujatí sa zúčastnili aj viacerí účastníci novembrových mítingov v Trnave, ktoré z balkóna divadla moderoval herec Vladimír Oktavec. „Trnavské divadlo vstúpilo do štrajku ako prvé mimobratislavské divadlo v pondelok 20. novembra. O dva dni neskôr sme usporiadali prvý míting so študentmi na námestí,“ zaspomínal si. Dodal, že hoci v prvý deň sa účasť na mítingu počítala na stovky, neskôr to boli tisícky a 27. novembra počas generálneho štrajku mohlo byť na námestí a v priľahlých uliciach 10-tisíc až 20-tisíc ľudí. Po 20. rokoch hovorí, že očakávania sa nenaplnili. „Nehovorím to však ako kritiku. Ideál je preto ideál, lebo neexistuje, ale myslím si, že to hlavné sa naplnilo. Je tu demokracia, sme slobodní ľudia, ktorí si môžu zvoliť koho chcú. Koho si zvolíme, je už na nás,“ uzavrel.

    Spomienka na november ´89 dnes pokračuje premiérou divadelného predstavenia Nežnosti po dvadsiatich rokoch v Zrkadlovej sieni trnavského divadla. Autorom scenára a režisérom programu, v ktorom sa stretnú priami účastníci udalostí s generáciou bez osobnej skúsenosti s totalitným režimom, je Jakub Nvota.

  • uskalienka

    Moderator
    24. novembra 2009 at 19:22

    Výročie revolúcie na Hlavnej pripomínajú dve tabule
    Jednu tabuľu dalo zhotoviť a osadiť mesto, druhú bývalí členovia koordinačného centra VPN. Vzdali hold pamiatke košických protagonistov Novembra Marcelovi Strýkovi, Slavomírovi Stračárovi a Petrovi Raševovi.

    KOŠICE 16. novembra (SITA) – Nežnú revolúciu budú na košickej Hlavnej ulici pripomínať dve pamätné tabule. Jednu dalo zhotoviť mesto a osadili ju na budove Štátnej vedeckej knižnice. Druhú dali vyrobiť a osadiť zakladajúci členovia VPN, pretože podľa nich tabuľa má byť osadená na budove, v ktorej zasadalo koordinačné centrum VPN.

    Tabuľu na budove Štátnej vedeckej knižnice slávnostne odhalil košický primátor František Knapík. Povedal, že tabuľa má Košičanom pripomínať, kde sa v meste pred dvadsiatimi rokmi konali zhromaždenia, kde sa odohrával zápas za slobodu a demokraciu, ktorý vyvrcholil pádom totalitného komunistického režimu. Na zhromaždení sa zúčastnili predstavitelia mesta, z bývalých členov VPN sa tu ukázala herečka Ľuba Blaškovičová.

    Neďaleko od tabule sa postavila Andrea Ščerbanovská s transparentom, na ktorom bol nápis “Naplňme ideály. Ideály novembra rovná sa Vaše plné vrecká.” A pod tým červeným bolo dopísané Poslanci KDH.
    „Pred dvadsiatimi rokmi som bola študentka a demonštrovala som na Národnej triede v Prahe. Nepáči sa mi, čo sa v Košiciach deje,“ povedala Ščerbanovská.

    Niekdajší vépeenkári sa zišli o hodinu neskôr a pár desiatok metrov vyššie – na rohu Alžbetinej a Hlavnej ulice pri budove, kde kedysi sídlilo koordinačné centrum VPN. Zatiaľ provizórne tu osadili tabuľu pripomínajúcu novembrové udalosti spred dvadsiatich rokov. Moderátor Jozef Horváth po krátkom príhovore, v ktorom privítal účastníkov, zvlášť Vladimíra Komára, signatára Charty 77, Daniela Pastirčáka, Petra Neuwirtha a ďalších, vyzval prítomných, aby minútou ticha vzdali hold tým členom a zakladateľom koordinačného centra VPN, ktorí sa 20. výročia nedožili – Marcelovi Strýkovi, Slavomírovi Stračárovi a Petrovi Raševovi.

    Vladimír Komár v prejave povedal, že po dvadsiatich rokoch tu nie je nežnosť, ale zhovädilosť. Povedal, že urobili chybu počas Nežnej revolúcie a po nej, keď chceli budovať právny štát s komunistickými sudcami, a preto ho dodnes nemáme.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť