aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › Postavenie domu z tehly z búračky
-
Postavenie domu z tehly z búračky
Posted by heretic on 12. januára 2010 at 10:33otázočka: kamarát plánuje stavbu domu, novostavbu.
– je možné pri nej použiť plné tehly z búračky?
– potrebuje zmenu projektu, prípadne iné papierové náležitosti?
– akých vecí sa vyvarovať a na čo si dať pozor?janci odpovedal 14 years, 11 months ago 5 Členovia · 4 odpovede/odpovedí -
4 odpovede/odpovedí
-
otázočka: kamarát plánuje stavbu domu, novostavbu.
– je možné pri nej použiť plné tehly z búračky?
– potrebuje zmenu projektu, prípadne iné papierové náležitosti?
– akých vecí sa vyvarovať a na čo si dať pozor?Tehla sa moze bez problemu pouzit. Treba si dat pozor najma na to, ze taketo murivo splna iba minimalne dnesne tepelono-izolacne poziadavky. Tiez je stavba z takejto tehly az 3-4x pomalsia ako z tehloblokov.
Ide mu o esteticku otazku ci je puritansky pamiatkar?
Nie je to Rado z MT?
http://www.obnova.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=40098 -
vdaka za odpoved, ten kamarat o ktorom Heretic pise, som ja.
Z Martina som, ale Rado nie som, volam sa Jozo.
Nejde mi ani tak o esteticku stranku, ani nie som puritansky pamiatkar. Ide skor o to, ze by som chcel vyuzit tepelnu kapacitu starych tehal, teda o dost vyssiu akumulacnu schopnost oproti modernym tehlam. Zatial je to
len myslienka, takze hladam plusy aj minusy jednotivych moznosti (stara tehla vs. nova). Taktiez mi Heretic tvrdi, ze stare tehly su z ovela kvalitnejsich ilov ako moderne a ze su velmi dobre. Priznam sa ze zatial som si neporovnal tepelno izolacne vlastnosti, takze neviem aka hrubka starej tehly by bola ekvivalnetom novej, resp. aky velky je v tom rozdiel.
Dlhsi cas stavby mi nevadi, v podstate cas je jedina vec ktoru mam moznost bez problemov do tej stavby investovat. Starsia tehla ma este ekonomicku vyhodu, naklady na hrubu stavbu su cca 60% oproti novej tehle. Ak mate niekto este nejake tipy alebo skusenosti, priapdne dalsie plusy/minusy, budem rad… -
ad Harp) nespĺňa ani minimálne, ale ostatné je v poriadku
ad Heretic) má pravdu, komunistické (sú červenšie) nebrať, prvá republika,
príp. staršie
Ktoré vlastnosti sú podstatné pre dobrý pocit z bývania a účtov za spotreby energií?Optimálny tepelný odpor a tepelná akumulácia muriva, difúzny odpor, objemová stálosť, odolnosť proti požiarom a, samozrejme, zdravotná neškodnosť – a to všetko by malo najlepšie fungovať v rámci jedného stavebného systému a teda aj ladiacich stavebných materiálov.
Čo hovorí normaTepelnotechnické vlastnosti obvodových múrov by sa mali vyznačovať tepelným odporom stavebnej konštrukcie R = 3,0 (m2 . K/W) alebo súčiniteľom prechodu tepla U = 0,32 (W/(m2 . K)). Čím je jeho hodnota R vyššia, tým má materiál lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.
Hodnotu tepelného odporu ovplyvňuje objemová hmotnosť a nasiakavosť hmoty.Napríklad murivo z plnej pálenej tehly hrúbky 45 cm, laikmi vzhľadom na svoju masívnosť často mylne považované za murivo s dostatočnými tepelnoizolačnými vlastnosťami, má v skutočnosti tepelný odpor iba cca R= 0,58 m²K/W. Pritom odporúčaná hodnota tepelného odporu obvodovej steny pre rekonštruované budovy je 2,0 m²K/W a pre novostavby dokonca R= 3,0 m²K/W.
Podľa STN 73 0540 sa tepelnoizolačný odpor steny “R” vyjadruje matematickým vzorcom, ktorý predstavuje podiel hrúbky konštrukcie d (m) a súčiniteľa tepelnej vodivosti λ (Wm-¹K-¹) konkrétneho materiálu R = d/λ (m²K/W).Hrúbka obvodových stien bola v minulosti realizovaná z plných tehál hrúbky 450 mm (λ= 0,84 Wm-¹K-¹) alebo tehál CDM hrúbky 375 mm (λ = 0,69 Wm-¹K-¹). V prípade použitia pórobetónových tvárnic hrúbky 400 mm (λ = 0,26 Wm-¹K-¹).
Keď si teda vydelíme najčastejšie používané hrúbky súčiniteľom tepelnej vodivosti, dostaneme veľmi nízke tepelné odpory. 45 cm steny z plnej tehly dosiahne R = 0,53 m²K/W. Pri tehle CDM 37,5 dosiahne R = 0,54; pórobetón hrúbky 40 cm dosiahne R = 1,53 m²K/W. Výsledný tepelný odpor zvislej konštrukcie musí byť podľa súčasne platnej normy R > 2,0 m²K/W pri rekonštrukcii a R > 3,0 m²K/W pri novostavbách. Je teda zrejmé, že tepelný odpor starších rodinných domov postavených z vyššie menovaných materiálov a hrúbok nespĺňa odporúčané požiadavky na tepelnoizolačnú kvalitu stien.Ale nič proti tvojmu nápadu nemám, istým veciam sa ale nevyhneš.
-
tehla ?
ešte ako priznaná a vyšpárovaná, pekná predstava
ale inak, nič moc akurát tá cena
už si sekal elektrinu do plnej tehly ?
alebo vŕtal dieru pre hmoždinku, ktorá Ti just vydá do špáry …možnoo ako vyšparovaná fasáda, za ktorou je izolácia a nosná stena, to už hej
Log in to reply.