aktivita diskusia Všeobecné diskusie Archimedov kódex

Tagged: 

  • Archimedov kódex

    Posted by stanislava on 29. januára 2010 at 11:46

    V roku 1998 dražili v Christie´s rukopis s kresťanskými modlidbami s 13. stor. Ide o palimpsest a pod textom z 13. stor. a aj pod falzifikátmi stredovekých kresieb (pochádzajúcich z 2. svet. vojny- svojho času zachránili život majiteľovi kódexu) sa nachádza najstarší dochovaný Archimedov rukopis. Nový majiteľ poskytol rukopis Williamovi Noelovi, kurátorovi Waltersovho múzea umenia v Baltimore, bol vypísaný konkurz na snímkovanie a práve tieto môžete nájsť na http://www.archimedespalimpsest.net/Data/. Nájdete tu detailné snímky za normálneho osvetlenia, kde je Archimedov text takmer neviditeľný a po úpravách v zobrazení v nepravých farbách kombináciou snímku urobeného v prirodzenom a ultrafialovom svetle. Po týchto úpravách sa text dá “čítať”.
    V roku 2001 sa podarilo dokončiť Metodu- 13 matematických viet uplatňuje zároveň fyziku a implicitný súčet nekonečného množstva útvarov. Veta 14 sa zakladá na pravidle nekonečných súčtov.
    V roku 2003 preložili Stomachion- na tejto vtedy populárnej hre použil Archimedes kombinátoriku.
    Rozlúštenie a postup v knihe Archimedov kódex, Reviel Netz, William Noel

    stanislava odpovedal 14 years, 9 months ago 1 Člen · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • stanislava

    Member
    31. januára 2010 at 22:22

    Tento manuscript nie je kompletný. Stratili sa 3 strany. Keď v roku 1906 študoval prof. Heiberg z Kodane tento rukopis, mal ešte všetých 177 strán a musel za ním vycestovať do kláštora Metochion v Konštantínopole. Predpokladá sa, že tieto foliá sú tiež maľované spomínaným falzifikátorom z 2. svet. vojny, čím sa doba zmiznutia ohraničuje. Podľa Williama Noela boli predané do súkromných zbierok ako stredoveké maľby. Dajú sa rozoznať, na zadnej strane sú dva texty, jeden omnoho vyblednutejší ako druhý, sú umiestnené kolmo na seba, čo bol bežný spôsob výroby palimpsestu.
    Tieto strany sa stále hľadajú, aby sa mohol rozlúštiť text. Kontaktovať možno hore spomínanú www stránku.

  • stanislava

    Member
    7. februára 2010 at 20:22

    Gene Hall, profesor chémie sa špecializuje na datovanie falzifikátov skúmaním ich chemic. zloženia použitím rentgenového žiarenia. (do vyhľadávačov zadajte Gene Hall, Rutgers). Bob Morton je výskumník ropnej spoločnosti (vyhľadávajte Bob Morton, Burgess Shale) používa tento postup pri fosíliach. Urobí dva rentgen. snímky tej istej fosílie pod trochu odlišným uhlom (7,5 stupňa), položí ich cez seba a na výsledok sa pozeráte 3- D okuliarmi. V roku 2006 spoločne použili svoj postup so SPEARom= stanfordský elektron- pozitronový urýchľovací prstenec (vyhľadávajte Stanford, SLAC, SSRL…).
    V skratke odhaľujú rentgenové fotóny ktoré vydáva železo v atramente palimpsestových textov. Týmto sa stal viditeľným aj text, ktorý bol pod falzifikátmi malieb.

    Dobré fotky zasa nájdete na spomínanej stránke pod názvom X- ray Fluorescence Imaging

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť