aktivita diskusia Všeobecné diskusie Svätý Valentín

Tagged: 

  • Svätý Valentín

    Posted by uskalienka on 13. februára 2010 at 23:48

    V nedeľu si svet pripomína sviatok zaľúbencov
    Deň svätého Valentína 14. február sa slávi na počesť umučeného svätca, ktorého vyhlásili za patróna zaľúbených, snúbencov a mladomanželov.

    BRATISLAVA 12. februára (SITA) – Deň svätého Valentína v dnešnej spoločnosti znamená obdarovanie milovaných pohľadnicou, čokoládou a inými darčekmi či trávenie romantických chvíľ vo dvojici. Vývoj tohto sviatku ovplyvnila tradícia antického Ríma i kresťanstva. O svätom Valentínovi kolujú storočia rôzne legendy. Katolícka cirkev pozná najmenej troch rôznych svätcov menom Valentín či Valentinus, pričom všetci boli umučení.

    Podľa jednej z legiend bol Valentín kňaz, ktorý žil v treťom storočí v Ríme. Keď sa cisár Klaudius II. rozhodol, že slobodní muži sú lepšími vojakmi, než tí s manželkami a rodinami, zakázal mladým mužom ženiť sa. Valentín si uvedomoval nespravodlivosť tohto nariadenia, a tak zaľúbencov oddával tajne. Keď sa o sobášení dozvedel Klaudius, rozhodol sa kňaza usmrtiť. Ďalšie príbehy hovoria, že Valentína dali zabiť po tom, ako sa pokúšal pomôcť kresťanom utiecť z krutého rímskeho väzenia.

    Zachovala sa aj legenda, podľa ktorej Valentín poslal prvú valentínku. V čase jeho väznenia ho navštevovala mladá dcéra žalárnika, do ktorej sa údajne zamiloval. Pred smrťou jej mal napísať list končiaci sa slovami “Od tvojho Valentína” – formulka používajúca sa dodnes. Hoci je skutočný príbeh o Valentínovi zahalený tajomstvom, všetky legendy sa zhodujú v tom, že išlo o súcitnú, hrdinskú a romantickú postavu. Preto nie je prekvapujúce, že v stredoveku to bol najpopulárnejší svätec v Anglicku a Francúzsku. Valentín mal vraj rád ruže a iné voňavé kvety, ktorými obdarúval snúbencov a prial im šťastný život, a preto sa považuje za patróna snúbencov a mladomanželov.

    Ďalším svätcom menom Valentín bol podľa zachovaných prameňov biskup v meste Terni od roku 197. Za čias cisára Aureliána ho uväznili a sťali. Údajne sa to stalo 14. februára roku 273 v Ríme. Traja učeníci – Prokulus, Efebus a Apolónius previezli jeho telo do Terni, a preto zabili aj ich. Niektorí tvrdia, že cirkev sa rozhodla oslavovať Deň svätého Valentína ako sviatok zaľúbených, aby pokresťančila pohanský sviatok luperkálie, ktorý sa konal 15. februára.

    Vo Veľkej Británii sa stal deň zaľúbených populárnym v sedemnástom storočí. V polovici osemnásteho storočia si vymieňali priatelia a páry všetkých sociálnych vrstiev malé darčeky a písané odkazy ako prejav náklonnosti. Ku koncu storočia vďaka zdokonaleniu tlačiarenských technológií nahradili ručne písané listy tlačené karty. V USA sa začalo s vymieňaním valentínok začiatkom 18. storočia. V roku 1840 začala Esther A. Howland predávať prvé masovo vyrábané valentínske pozdravy.

    Podľa americkej organizácie združujúcej výrobcov pohľadníc Greeting Card Association sa ročne predá asi miliarda valentínok. Tento sviatok prekonajú každoročne len Vianoce, počas ktorých ľudia pošlú každoročne okolo 2,6 miliardy pohľadníc. Až 85 percent valentínok kupujú ženy.

    palo odpovedal 12 years, 10 months ago 3 Členovia · 3 odpovede/odpovedí
  • 3 odpovede/odpovedí
  • pstrosek

    Member
    14. februára 2010 at 13:00

    Krátke zamyslenie nad podstatou sviatku sv. Valentína

    Dnešná skomercionalizovaná postmoderná doba prináša do nášho života množstvo liberálnych nezmyslov, ktorých podstatou je naháňanie ziskov obchodníkom a obchodným spoločnostiam. Vákuum v tržbách medzi Vianocami a Veľkou nocou sa snaží nahradiť zvýšenými tržbami skomercionalizovaný sviatok sv. Valentína, ktorý nemá žiadnu kresťanskú podstatu. Zneužitie legendy o svätom Valentínovi – starokresťanskom mučeníkovi z antických dôb panovania cisára Claudia II. patrí medzi to najohavnejšie, čo dokázali určité protikresťanské sily vo svoj prospech využiť. Katolícka a ani pravoslávna cirkev nevenovali a ani nevenujú pamiatke tohto svätca veľkú pozornosť. Ani kresťanská cirkev po milánskom edikte si na svätého Valentína nejako osobitne nespomínali. Určite všetci si vážime jeho odvahu vyznávať kresťanské náboženstvo v čase prenasledovania kresťanov v starom Ríme, ako aj silu tajne sobášiť mladých ľudí v čase, keď to cisár Claudius II. z pragmatických potrieb zakázal. Skôr by si zo svätého Valentína mali brať príklad tí, ktorí sa zdráhajú vstúpiť do manželského stavu, žijú v hriechu a nechcú mať deti. Tí, ktorí uprednostňujú život v hriešnom predmanželskom sexe a miesto príchodu dieťaťa na svet volia interrupciu. Práve v čase, keď Slovensko a celá Európa vymiera a zaplavujú nás moslimskí imigranti z Ázie a Afriky, ktorí svojou natalitou menia obraz kresťanskej Európy !
    Sviatok sv. Valentína vychádza z deformovanej a upravenej legendy o sv. Valentínovi a má anglosaské pozadie vzniku. Až niekoľko storočí po smrti starokresťanského mučeníka sa táto legenda v modifikovanej podobe vynorila na svetlo. Prešlo pár storočí ďalej a ziskuchtiví obchodníci v USA a v krajinách západnej Európy z nej urobili možnosť, ako sa dobre nabaliť a zneužiť určite úprimné city zaľúbených ľudí. O to alarmujúcejšie je to, že k týmto odporným praktikám bola zneužitá osobnosť svätého Valentína. Pritom svätého Valentína považujeme za orodovníka v čase morových epidémií, pri bolestiach brucha a hlavy. Takže ide o situácie, ktoré s nasladkastou atmosférou a plytkým sentimentalizmom, ktoré dodáva tomuto pseudosviatku bulvár, nemajú nič spoločné. Ide aj o biznis obchodných spoločností, ktoré sa zaoberajú pastovaním a predajom kvetov v čase, keď ich ceny na trhoch v zimnom čase sú pomerne vysoké. Po ústupe osláv Medzinárodného dňa žien, ktorý sa masovo oslavoval najmä v minulosti, je to dôvod na lepšie zárobky z predaja kvetov. Prečo sa takýto sviatok neoslavuje napríklad v máji, keď by na to bolo podstatne viac dôvodov ? ale v máji sú ceny kvetov nižšie a okrem toho je to obdobie, keď kvitnú jarné kvety aj krajinách mierneho podnebného pásma.
    Asi najdôležitejším faktom zostáva, že sviatok svätého Valentína v jeho nekresťanskej a skomercionalizovanej podobe je prejavom masovej amerikanizácie a najmä globalizácie sveta. Ako nákazlivá choroba sa tlačí tento pseudosviatok do všetkých krajín sveta. Viac ako kresťanské korene sa spája s pohanskými bôžikmi, ktorých podoby sa nachádzajú na fotografiách a dekoráciách, ktoré sú spojené s týmto sviatkom. Veď práve pohanký bôžik amor ( Eros ) bol spojený s pohanským cisárom Claudiom II., ktorý poslal sv. Valentína pod katovu sekeru ! Je to všetko akési pomýlené, ale účelovo. Oslavám tohto sviatku robia reklamu aj médiá. V nemenovanom týždenníku boli dokonca tí, ktorí odmietajú oslavovať sviatok sv. Valentína označení za ľudí z vidieka, so základným vzdelaním, atď. Nepripomína nám táto selekcia ľudí aj kastovanie voličov v predvolebných prieskumoch. Tí, ktorí nevolia tie správne kozmopolitné a proeurópske strany musia a priori pochádzať z vidieka a musia mať nižšie vzdelanie ?
    Preto za jediný správny postoj možno označiť len ten, že oslavy tohto skomercionalizovaného sviatku budeme ignorovať. Ak mám niekoho úprimne rád, mám ho rád iba 14. februára ? Lásku k milovanej osobe môžeme prejaviť počas celého roka a nepotrebujeme k tomu umelo implementovaný pseudosviatok z USA. A ak si chceme uctiť pamiatku starokresťanského mučeníka svätého Valentína, môžeme sa k nemu v tento deň pomodliť počas návštevy kostola. Ak však nedáme prednosť smilstvu, ktoré práve v tento deň dostáva zelenú !

  • uskalienka

    Moderator
    13. februára 2011 at 22:08

    Patrón zaľúbených zomrel pre tajné sobáše

    BRATISLAVA 13. februára (SITA) – Slávenie sviatku zaľúbených siaha do antického Ríma, kde bol 14. február zasvätený bohyni Juno, Jupiterovej manželke, kráľovnej všetkých bohov, ochrankyni žien a svadieb. Nasledujúci deň slávili starí Rimania festival Lupercalie. Počas neho behali okolo rímskeho pahorku Palatina dvaja luperkovia, čiže ochrancovia stáda pred vlkmi a švihali okolo seba bičom. Ak zasiahli ženu, verilo sa, že sa stala čistou a plodnou. Festival zároveň patril k jednej z mála výnimiek, keď prísne mravy dovoľovali stretnutia chlapcov a dievčat. Dievčatá písali svoje mená na lístočky, ktoré z krčahu vyťahovali chlapci. Svoje družky potom sprevádzali počas celého festivalu a festivalové známosti často viedli k manželstvu.

    V počiatkoch kresťanstva nahradila pohanský rozmer sviatku spomienka na svätého Valentína, “mučeníka lásky”. Kňaz umučený 14. februára 269 na príkaz cisára Claudia II., nezomrel totiž len pre vieru. Jeho hlavným “zločinom” bolo sobášenie mladých párov napriek cisárovmu zákazu. Claudius Gótsky nariadením sledoval posilnenie rímskej armády, čoraz viac oslabovanej vpádmi polobarbarských germánskych kmeňov. Všimol si, že slobodní regrúti bojujú statočnejšie a tak povolil len sobáše mužov nevhodných na vojenské remeslo alebo vojenských vyslúžilcov.

    Tradíciu zaľúbených valentínskych lístočkov založil francúzsky vojvoda Karol Orleánsky. Po prehratej bitke pri Azincourte v roku 1415 sa dostal do britského zajatia a z londýnskeho Toweru poslal svojej žene do Francúzska prvú “valentínku”.

    Komercionalizácia zasiahla sviatok svätého Valentína až v 19. storočí vďaka masovokomunikačným prostriedkom. Zaľúbení podpisujú svoje listy “od Tvojho Valentína” aj v krajoch, kde kresťanstvo nestihlo zapustiť hlbšie korene. Zisky z predaja pohľadníc, kvetov, plyšových srdiečok či plastových cupidov prevyšuje v západných krajinách iba predvianočná nákupná horúčka.

    Cirkev však aj dnes bojuje proti splošťovaniu posolstva svätého Valentína o vernosti a vzájomnom poznávaní na redukovanie partnerských vzťahov na telesnú rovinu a pripomína, že aj pre sviatosť manželstva hodno položiť život.

  • palo

    Moderator
    13. februára 2012 at 21:39

    [quote]Iba málo Košičanov vie o tom, že v meste sú uložené ostatky patróna zaľúbených svätého Valentína mučeníka, ktorý žil v treťom storočí a podľa rímskeho martyrológia pripadá jeho sviatok na 14. februára. Ostatky svätca boli uložené v schránke – relikviári a tú zamurovali do základného kameňa súsošia Immaculaty na Hlavnej ulici.[/quote] Čítajte viac v článku Miroslav Sambora "Ostatky sv. Valentína sú uložené v Immaculate na Hlavnej" zo 14. 2. 2005 na korzar.sme.sk.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť