aktivita diskusia Pamiatky Medzev / Nižný Medzev

Tagged: 

  • Medzev / Nižný Medzev

    Posted by palo on 6. septembra 2010 at 21:40

    Do Medzeva historickým motoráčikom Magduška
    Po jazde vláčikom môžu účastníci vyskúšať prácu v starom hámri v Šugovskej doline, navštíviť kinematografické múzeum, ktoré zriadil exprezident Rudolf Schuster.

    2. augusta 2010 (SITA) – Klub historických koľajových vozidiel pre všetkých nadšencov a cestovateľov pripravil ďalšiu jazdu historickým motoráčikom Magduška po opustených tratiach. Historická súprava vyrazí na takmer zabudnutú, no o to krajšiu trať do Medzeva už 14. augusta ráno o 8:00 z Košíc.

    „Pre všetkých pasažierov, ktorých účasť je vlastne vyjadrením podpory a zmysluplnosti záchrany historických rušňov a opustených tratí, sme už tradične pripravili zaujímavý sprievodný program. Po príchode do Medzeva by nás na stanici mala privítať dychová hudba a predstavitelia tamojšej samosprávy. Celá skupina po krátkom programe odíde do „zakúreného“ funkčného hámru v Šugovskej doline,“ priblížil program člen klubu Ľubomír Lehotský.

    Po prehliadke a praktických ukážkach sa cestujúci presunú opäť do centra Medzeva. Jedna skupina bude mať možnosť vystúpiť na kostolnú vežu a druhá skupina odíde do kinematografického múzea Slovenského technického múzea (STM), ktoré vzniklo zo zbierok medzevského rodáka a exprezidenta SR Rudolfa Schustera. Kto bude mať chuť, môže si dať obed v miestnej reštaurácii, ďalší turisti môžu ísť do hvezdárne, alebo na miestne kúpalisko.

    „Vďaka partnerstvu a podpore mesta Medzev, ale aj Jasova, Moldavy nad Bodvou a Slovenského technického múzea sú v cene cestovného aj vstupy do hámru, kinematografického múzea a do kostolnej veže,“ hovorí Lehotský. Pre všetkých záujemcov, ale predovšetkým pre obyvateľov doliny, je pripravená kyvadlová jazda do Jasova a späť.

    vkotruszova odpovedal 14 years, 3 months ago 3 Členovia · 5 odpovede/odpovedí
  • 5 odpovede/odpovedí
  • palo

    Member
    6. septembra 2010 at 22:02

    Medzev založili nemeckí kolonisti, ktorých po tatárskych vpádoch (1241) do krajiny pozval vtedajší uhorský kráľ Belo IV. Údajne sa tam usadili remeselníci pôvodom z Flámska, z oblasti dnešných belgicko-holandsko-nemeckých hraníc.

    Prvá písomná zmienka o Medzeve je z roku 1359. Vtedy na požiadanie jasovských premonštrátov, ktorí mali spory o majetky s mestečkom Smolník, kráľ Ľudovít I. nariadil Spišskej Kapitule urobiť obchôdzku hraníc jasovského prepošstva a stanoviť jeho presné hranice. Podľa listiny vymedzujúcej tieto hranice Nižný Medzev (villa Mechenseuph) už existoval a patril do jasovského panstva.

    Dostatok železnej rudy, lesov a bohatých vodných zdrojov v okolí vytvárali priaznivé podmienky pre železiarsku výrobu. Z roku 1376 pochádza najstaršia listina, ktorá dokazuje existenciu hámrov v Nižnom Medzeve.

    Slovo „hámor” pochádza od nemeckého slova „Hammer”, čo znamená kladivo. Výraz „hámor” sa však používal aj na označenie dielne, v ktorej veľké kladivá na vodný pohon spracovávali železo, meď, cín alebo iný kov. V Medzeve to boli najčastejšie hámre na spracovanie železa.

    Rozvoj poľnohospodárstva, baníctva, spracovania kovov a remesiel mali priaznivý vplyv na demografický vývoj Medzeva v stredoveku. V portálnom súpise z roku 1427 už popri sebe vystupujú dve rozvinuté dediny – Nižný a Vyšný Medzev.

    Cech medzevských kováčov je známy v 17. až 19. storočí. V Slovenskom technickom múzeu sa nachádza cechová kniha hámorských kováčov, vedená od 1. 12. 1770 do 25. 12. 1817. Začína sa odpisom artikulov stanovených pre kováčsky cech v Nižnom Medzeve 12. 12. 1639. Podľa hlásenia Košickej obchodnej komory z roku 1896 tam bolo v činnosti 109 hámrov so 198 ohniskami.

    Hámre boli rozmiestnené v 11 údoliach a vznikli pri vodných zdrojoch, vhodných na pohon kolies, ktorými sa uvádzali do chodu hámornícke kladivá, mechy i brúsky. Medzevskí kováči vyrábali motyky, rýle, lopaty, sekery, kosy, klince a podkovy, ktorými zásobovali celé Uhorsko, ba i ďalšie krajiny. Boli uznávaní ako najlepší nástrojárski kováči v celom Uhorsku. Dodnes sa v Medzeve zachovalo niekoľko hámrov.

    (Spracované podľa rôznych internetových zdrojov.)

  • palo

    Member
    6. septembra 2010 at 22:27

    Fotografie z 28. augusta 2010:

    Pre mňa dosť tristný pohľad: “Archaický charakter hámra” odmocňuje (a nielen druhou odmocninou…) od omietky oholené murivo, preškárované “rýmařováckou” aktivovanou cementovou maltou, strojovo pílené stavebné rezivo, geometricky dokonalá strecha, vľavo v pozadí akýsi nedbalo zašalovaný a podomletý oporný múrik, “elementárny” plot a “dizajnové” mostové zábradlie, pustý pozemok zarastený burinou.

    Môže toto niekoho nadchýnať pre históriu? Je toto vizitka jednej z našich vrcholných inštitúcií v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva? Neviem… Som príliš náročný?

  • palo

    Member
    6. septembra 2010 at 22:31
  • evi

    Member
    8. septembra 2010 at 7:36

    Je toto vizitka jednej z našich vrcholných inštitúcií v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva? Neviem… Som príliš náročný?
    Na básnickú otázku sa nevyžaduje odpoveď, no nedá mi:
    Stav okolia objektu je aj vizitkou záujmu obyvateľov obce a ten je vo všeobecnosti ku všetkému “nevlastnému” mizerný. Ak by vrcholná inštitúcia v oblasti čohokoľvek dala upraviť okolie a osadila lavičky, smetiaky, chodníky, trávnik a zeleň (isto niečo typu “plazivé tujky”) po roku neúdržby bude stav rovnaký ako teraz. Kampaňovite by VPP maximálne pokosili trávnik. Mne tam chýbajú jasene, možno ovce, zložené drevo, lavičky… som prízemne bukolická.

  • vkotruszova

    Member
    8. septembra 2010 at 10:20

    … mne sa to “drevene torzo” velmi paci, vadi mi pri nom ovela viac ta sterilna dlazba … mrzi jeho po(s)tupne umieranie …

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť