aktivita diskusia Pamiatky Bratislavské pamiatky nemá kto chrániť?

  • Bratislavské pamiatky nemá kto chrániť?

    Posted by palo on 5. novembra 2010 at 23:44

    (5. 8. 2010, 15:15) Po niekoľkoročnom zápase staromestskej samosprávy s čiernou stavbou na Hviezdoslavovom námestí č. 25 prišiel nečakaný úder pod pás a s ním zrejme aj záverečný gong. Po sérii pokút, ktoré udelil staromestský stavebný úrad a krajský stavebný úrad zrušil, zmenili krajskí pamiatkari svoje pôvodné stanovisko a de facto odobrili túto nelegálnu nadstavbu. Pôvodne dvojpodlažný dom na Hviezdoslavovom námestí dovolili pamiatkari nadstavať o ďalšie poschodia. Od investora žiadali, aby fasáda nadstavby bola presne v štruktúre pôvodnej zástavby. Na nadstavenom dome navyše povolili ustúpenú fasádu so šikmou strechou. Tá sa však nikdy nerealizovala – namiesto nej tam investor postavil sklenenú nadstavbu, ktorá lícuje s fasádou a pôsobí na dome ako päť na oko. Tak vznikla čierna stavba, ktorej nedokázal zabrániť starosta mestskej časti ani jeho stavebný úrad. Už niekoľko dní však táto stavba podľa všetkého čiernou nie je, pamiatkari totiž zmenili názor a súhlasili s preskleným čudom, ktoré je vytiahnuté až na fasádu domu. Staromestská pamiatková rezervácia však vzápätí dostala ďalšie rany – na Baštovej ulici začal majiteľ búrať bývalý meštiansky dom, v Paláci Motešických nahradil majiteľ drevené výklady do Laurinskej ulice kovovými, na rohu Klobúčnickej ulice v dome nad Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom zmizla strecha a začala rásť čudná nadstavba. To všetko za bieleho dňa a pred zrakmi verejnosti, stavebného úradu a bratislavských pamiatkarov. Ak pamiatkari pomáhajú v tomto meste legalizovať čierne stavby, je najvyšší čas prestať sa hrať na pamiatkovú starostlivosť a konečne sa o pamiatky starať. Je zrejme ťažké diktovať bohatým investorom, ako majú svoje pamiatkovo chránené domy obnovovať. Ak však nechcú rešpektovať zásady pamiatkovej starostlivosti, nech si radšej domy v pamiatkovej rezervácii nekupujú. A pamiatkari, ak nechcú pamiatky chrániť a obnovovať, nech idú radšej podávať na stavbu tehly. Radoslav Števčík Zdroj: Bratislavské noviny
    (5. 8. 2010, 15:15)

    Po niekoľkoročnom zápase staromestskej samosprávy s čiernou stavbou na Hviezdoslavovom námestí č. 25 prišiel nečakaný úder pod pás a s ním zrejme aj záverečný gong. Po sérii pokút, ktoré udelil staromestský stavebný úrad a krajský stavebný úrad zrušil, zmenili krajskí pamiatkari svoje pôvodné stanovisko a de facto odobrili túto nelegálnu nadstavbu.

    Pôvodne dvojpodlažný dom na Hviezdoslavovom námestí dovolili pamiatkari nadstavať o ďalšie poschodia. Od investora žiadali, aby fasáda nadstavby bola presne v štruktúre pôvodnej zástavby. Na nadstavenom dome navyše povolili ustúpenú fasádu so šikmou strechou. Tá sa však nikdy nerealizovala – namiesto nej tam investor postavil sklenenú nadstavbu, ktorá lícuje s fasádou a pôsobí na dome ako päť na oko. Tak vznikla čierna stavba, ktorej nedokázal zabrániť starosta mestskej časti ani jeho stavebný úrad. Už niekoľko dní však táto stavba podľa všetkého čiernou nie je, pamiatkari totiž zmenili názor a súhlasili s preskleným čudom, ktoré je vytiahnuté až na fasádu domu.

    Staromestská pamiatková rezervácia však vzápätí dostala ďalšie rany – na Baštovej ulici začal majiteľ búrať bývalý meštiansky dom, v Paláci Motešických nahradil majiteľ drevené výklady do Laurinskej ulice kovovými, na rohu Klobúčnickej ulice v dome nad Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom zmizla strecha a začala rásť čudná nadstavba. To všetko za bieleho dňa a pred zrakmi verejnosti, stavebného úradu a bratislavských pamiatkarov.

    Ak pamiatkari pomáhajú v tomto meste legalizovať čierne stavby, je najvyšší čas prestať sa hrať na pamiatkovú starostlivosť a konečne sa o pamiatky starať. Je zrejme ťažké diktovať bohatým investorom, ako majú svoje pamiatkovo chránené domy obnovovať. Ak však nechcú rešpektovať zásady pamiatkovej starostlivosti, nech si radšej domy v pamiatkovej rezervácii nekupujú. A pamiatkari, ak nechcú pamiatky chrániť a obnovovať, nech idú radšej podávať na stavbu tehly.

    Radoslav Števčík
    Zdroj: Bratislavské noviny

    antik odpovedal 11 years, 8 months ago 4 Členovia · 7 odpovede/odpovedí
  • 7 odpovede/odpovedí
  • palo

    Member
    8. novembra 2010 at 19:36
  • vlcik-tlcik

    Member
    17. júna 2012 at 0:00

    Bratislavské pamiatky nemá kto chrániť? Nemá, iba neviem načo máme štátne inštitúcie. Vlastne viem, na hovno.

    Zastavte búranie Cvernovky

    Podľa stavebného úradu pri búraní Cvernovky nedodržali viaceré podmienky.

    Čítajte viac: http://bratislava.sme.sk/c/6420970/starosta-zastavte-buranie-cvernovky.html#ixzz1xzkr9xxQ

  • palo

    Member
    18. júna 2012 at 0:52
  • palo

    Member
    19. júna 2012 at 23:40

    Zdroj: Facebook

  • harp

    Member
    20. júna 2012 at 8:37

    O cvernovke na Obnova.sk:

    http://www.obnova.sk/stitky/cvernovka

  • harp

    Member
    21. júna 2012 at 9:51

    Starosta Ružinova chce hovoriť o Cvernovke s Kaliňákom
    Mestská časť zvolala poradu so štátnymi a mestskými policajtmi aj prednostom obvodného úradu životného prostredia, aby našli spoločné možnosti ako dosiahnuť to, aby stavebník rešpektoval nariadenie štátneho stavebného dohľadu
     

    BRATISLAVA 20. júna (SITA) – Starosta bratislavského Ružinova Dušan Pekár požiadal o stretnutie ministra vnútra, aby pomohol riešiť vzniknutú situáciu v areáli Cvernovky na Páričkovej ulici v Bratislave. Dôvodom je, že stavebník nerešpektuje nariadenie štátneho stavebného dohľadu o zastavení búracích prác. Informovala o tom ružinovská hovorkyňa Miroslava Štrosová. Ako dodala, mestská časť zvolala poradu so štátnymi aj mestskými policajtmi a prednostom obvodného úradu životného prostredia, aby našli spoločné možnosti ako dosiahnuť to, aby stavebník rešpektoval nariadenie štátneho stavebného dohľadu.
    Spoločnosť Hamilton Group v pondelok informovala, že búranie v areáli Cvernovky na odporúčanie stavebného úradu pozastavila. Chceli totiž vytvoriť priestor na pokojné preverenie všetkých dokumentov a povolení. V utorok večer sa však podľa iniciatívy Bratislava otvorene opäť búralo. Hamilton Group trvá na tom, že má k dispozícii všetky potrebné dokumenty a povolenia. „Spoločnosť Hamilton Group disponuje dokumentáciou a povoleniami, ktoré ju oprávňujú búrať tie objekty, na ktoré má povolenie. Spoločnosť postupuje zákonne a na základe dôsledných interných analýz. Uvedomujeme si totiž citlivosť témy a aj preto nie je v našom záujme vyhrocovať danú situáciu,” zareagovala firma.
    Ako uviedla Ľubica Trubíniová z iniciatívy Bratislava otvorene, spoločnosť v utorok najprv úplne dokončila demoláciu kotolne – nazývanej aj zámočnícka dielňa a ešte v neskorých večerných hodinách vykonávala búracie práce na budove farbiarne. “Ľudia v blízkosti to zistili podľa veľkého množstva prachu v ovzduší. Obe budovy mali na strechách nebezpečný eternit s obsahom azbestu, ktorého použitie je dnes už prísne zakázané,” informovala Trubíniová.
    Regionálny hygienik vydal v utorok predbežné opatrenie na zamedzenie šírenia azbestovocementových vlákien do životného prostredia. Úrad vyzval spoločnosť I.Z.K.- plus, ktorá v areáli búrala, aby sa zdržala akejkoľvek manipulácie so stavebným materiálom obsahujúcim azbest na stavbe. Odstránený azbestovocementový materiál pri búraní bol sčasti zabalený do PE vriec, ktoré boli uložené na streche búraného objektu a časť tohto materiálu sa nachádzala voľne v okolí objektu. Polícia pritom v pondelok informovala, že podľa vyjadrenia zodpovedného pracovníka sa už nebezpečný materiál v búranom objekte nenachádza a mal byť v zmysle platnej legislatívy odstránený. “Voči účastníkovi konania bolo začaté správne konanie vo veci vydania pokynu za účelom zabezpečenia odstránenia stavebného odpadu s obsahom azbestu prostredníctvom oprávnenej firmy,” informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Katarína Nosálová.
    Spoločnosť Hamilton Group, ktorá areál Cvernovky vlastní, priznala, že azbest sa v areáli nachádza. Azbest, ktorý bol odstránený z jednej strechy, je podľa nich uložený vo vakoch tak, ako predpisuje zákon. “Ten, ktorý pochádza zo zbúranej strechy, je vo vakoch a ten, ktorý je na ešte nezbúraných strechách je na strechách. A pri búraní skončí tiež vo vakoch,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Jeremy Cristau. Cvernovkou sa pre nebezpečný odpad už zaoberá aj polícia, v sobotu prijali dve trestné oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia a jedno oznámenie pre podozrenie zo spáchania priestupku.
    V sobotu začali s búraním niektorých objektov v areáli na Páričkovej ulici, investor chce vybudovať novú Cvernovku. Proti tomu sa postavila iniciatíva Bratislava otvorene aj občianske združenie Klub ochrany technických pamiatok, ktorí sa domnievajú, že ide o nezákonné búranie s neplatným povolením. “Všetky dokumenty z našej strany sú v poriadku a nemáme sa čoho báť,“ dodal Jeremy Cristau. Hovorkyňa bratislavského Ružinova Miroslava Štrosová informovala, že majú k dispozícii usmernenie z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré hovorí o tom, že búracie povolenie je platné. Ružinov požiadal príslušnú okresnú prokuratúru o preskúmanie predĺženia platnosti búracieho povolenia z roku 2008, následne predĺženého v roku 2010. Od prokuratúry zatiaľ stanovisko nemá.

  • antik

    Member
    3. apríla 2013 at 12:30

    Aristokrat v konkurze: Majiteľ Cvernovky je chronický neplatič faktúr

    čítajte viac…

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť