aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Ako ošetriť predmety z celuloidu

  • Ako ošetriť predmety z celuloidu

    Posted by uskalienka on 19. apríla 2011 at 7:46

    [quote=zunagy v inej teme]

    Dobrý deň, zdravím všetkých prispievateľov a diskutérov.

    V poslednom čase sa mi dastali do rúk predmety z celuloidu, ktoré treba ošetriť. Bohužiaľ nezistila som, či niekto na Slovensku sa venuje predmetom z tohto materiálu. Ide hlavne o hrebene, okuliare, fólie.

    Vie niekto poradiť, ako zabrániť degradácii (lámaniu a drobeniu celuloidu), ak už proces začal? Budem vďačná aj za nasmerovanie na odborné články. [/quote]

    uskalienka odpovedal 13 years, 8 months ago 5 Členovia · 5 odpovede/odpovedí
  • 5 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    19. apríla 2011 at 9:15

    Ja Celuloid poznam hlavne ako material na vyrobu filmov. Urcite poznate vyrobu bomby z filmov vo filme Obecna skola. To bol tiez celuloid.

    Co hovori WIKIpedia?

    Ako celuloid sa označuje skupina termoplastov pripravených reakciou nitrocelulózy s gáfrom. Je pokladaný za prvý termoplast — pripravený bol prvýkrát roku 1856. Pre svoju taviteľnosť a tvárnosť sa prv používal na výrobu rôznych okrasných predmetov a predovšetkým ako lacná náhrada slonoviny, korytnačiny, ebenového dreva a perleti.

    Celuloid je vysoko horľavý a časom krehne, preto sa už nevyužíva vo veľkej miere ako v minulosti. Jeho dnes najznámejšou aplikáciou sú loptičky na stolný tenis. Zvetrávanie celuloidu je veľký problém pri archivácii starých fotografických filmov.

  • mazoslav

    Member
    19. apríla 2011 at 9:29

    Dobrá knižka od Yvonne Shashoua, Conservation of Plastics, zhŕňa poznatky za posledných 10 rokov. Ale žiadne praktické rady nečakajte, Z tej preventívnej stránky vydalo Národní muzeum, malý zborník okolo roku 2000 venujúc sa polymérom a ich uloženiu. Z toho čo viem ja, je všeobecne problém sanačne ošetriť degradujúci plast, vačšinou sa to rieši len zlepšením úložných podmienok. Degradácia sa dá len spomaliť a to znížením teploty, alebo mechanicky podporiť obalom atd.

    Pri nitrocelulóze hrozí pri degradácii samovznietenie, teda pozor pri ich nasvetlovaní napríklad. Taktiež by sa malo nato pametať pri ich uložení a venovať celuidovým predmetom zvýšenú pozornosť.

    ( Preto vyhorelo toľko kín začiatkom storočia :) 

    Na stránkach http://www.technicalmuseum.cz/content/view/521/316/lang,cz/, by sme mali zverejniť do konca roka jednoduché analytické postupy pre rozlíšenie jednotlivých plastov a kovov.

  • eo-ipso

    Member
    19. apríla 2011 at 10:58

    Odporúčam kontaktovať Slovenský filmový ústav  http://www.sfu.sk/home.php , ktorý zodpovedá aj za ochranu, správu a reštaurovanie Slovenského filmového archívu

     

  • docent

    Member
    20. apríla 2011 at 21:11

    Aj keď neviem či tú ohavnosť v prvom príspevku priložila zunagy alebo uskalienka, celuloid je jednou z mojich obľúbených umelých hmôt, o ktorých na webe zistíte iba suché a CHYBNÉ údaje.

    Celuloid je derivát celulózy, presnejšie mäkčený nitrát celulózy. Pripravil ho (a to je jediná pravda, ktorú wiki prináša o jeho vzniku) v roku 1865 John Wesley Hyatt. Bol to chlapec z chudobnej alabamskej rodiny, ktorý sa vyučil za kníhtlačiara. Remeslo ho ale nebavilo, a tak radšej skonštruoval prístroj na brúsenie nožov. Keď sa dočítal, že výrobca biliardových gulí vypísal 10 000 dolárov odmeny pre toho, kto vyrobí biliardovú guľu z niečoho iného ako slonoviny, rozhodol sa, že tie prachy musí dostať on. O tom AKO, nemal ani potuchy. Neštudoval chémiu, nepoznal jediný chemický vzorec a o makromolekulárnych látkach snáď nepočul nikdy v živote. Lééénže to ho neodradilo a začal pokusy so zmesou hoblín a gleja, kúskov papiera s lakom… Jedného dňa dvadsaťosemročný tlačiar dostal v roku 1865 samovražednú ideu skúsiť to s nitrocelulózou. K nitrocelulóze pridal trochu gáfru a alkohol. Túto zmes začal zahrievať a navyše ju podrobil tlaku. Dodnes sa nevie, prečo pri tomto experimete nevyletel do vzduchu. Faktom ostáva, že tento pokus sa stal historickým a svetové kultúrne dedičstvo bolo obohatené o prvú plastickú hmotu. V roku 1869 John so svojím bratom Isaiahom dostali na túto hmotu patent (No. 91,341), v roku 1870 založili v New Yorku továreň na výrobu hmoty, ktorá dostala v roku 1872 obchodné ozačenie celluloid.

  • uskalienka

    Member
    24. apríla 2011 at 14:10

    mily docent, tu hrozu – ilustracne foto som vlozila ja… ine okrem toho ohavneho + sucasnych hrebenov a filmov som na nete pod celuloidom nenasla… urcite ako ilustracia mohe byt… pripomina mi to vydarene cukrarske dielko ;)

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť