-
Májový bozk pod čerešňou v Zozname UNESCO
Fidorka iniciuje zápis slovenskej tradície do Zoznamu UNESCO
BRATISLAVA 28. apríla – Tradícia prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou sa uchádza o zápis do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Iniciatívu v týchto dňoch spúšťa spoločnosť Kraft Foods.Slovenské tradície sa postupne vytrácajú z našich myslí. Bola by škoda, keby sa vytratili úplne a naveky zmizli. Spoločnosť Kraft Foods sa preto rozhodla zachovať tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou jej zapísaním do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. „K tejto iniciatíve nás inšpirovala naša Fidorka Májová s višňovou príchuťou. Chceli sme tento milý májový zvyk, sympatický najmä medzi mladými ľuďmi, podporiť tradičnou značkou, ktorá v limitovanej edícii vychádza v najzamilovanejšom mesiaci roka,“ vysvetľuje Petr Adamec, brand manažér obľúbenej značky Fidorka.
Za mimoriadne dôležité, aby súčasné mladé generácie poznali a pochopili svoje korene, považuje aj etnografka z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, PhDr. Zuzana Drugová. „Tieto tradície nie sú len zanikajúcimi prejavmi našich predkov – ale aj naše korene, ktoré nás môžu v mnohom inšpirovať aj v súčasnosti,“ tvrdí etnografka.
Konkrétne s bozkávaním to však nebolo vždy také jednoduché. Bozky boli kedysi prípustné jedine medzi rodinnými príslušníkmi – starými rodičmi, rodičmi, deťmi. Potom ešte existovali bozky, ktoré si ľudia venovali v obradových situáciách. Ak ste teda chceli bozk, museli ste sa vydať, oženiť alebo minimálne zasnúbiť. V opačnom prípade by ste konali proti vôli všeobecnej mienky.
Všetci však vieme, že práve zakazovaná láska býva najvrúcnejšia. Zamilované páry si cestu jej prejavenia našli, a aby prešli cez rozum všetkým mocnostiam, spravili z bozkávania sa pod čerešňou milú tradíciu. Aby malo dievča dostatok lásky po celý rok, v prvý májový deň by ju mal pod rozkvitnutou čerešňou pobozkať mladý muž.
Bozk pod rozkvitnutou čerešňou patrí na území Slovenska k novodobým tradíciám, napriek tomu sa aj v súčasnosti teší veľkej obľube. Ako ďalej hovorí PhDr. Drugová, „Každá tradícia stavia na starších prejavoch, ktoré si súčasná generácia prispôsobí svojmu vnímaniu a cíteniu. Bozk pod čerešňou tak môžeme označiť za mladší prejav v slovenskej tradícii, ktorý dáva starším koreňom novú podobu vyhovujúcu súčasnej generácii.“
Log in to reply.