-
EHMK 2013 – Košice
Tím EHMK predstavil strategické línie kultúrneho programu
KOŠICE 14. decembra (SITA) – Program projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) na rok 2012 s presahom do roku 2013 tvorí dvadsaťpäť kľúčových podujatí, takmer 70 významných akcií a stovky sprievodných aktivít. „EHMK nie je len o kultúre a investíciách, ale pokrýva aj sféru ekonomiky a kreatívneho priemyslu, mobilitu umelcov – rezidenčné pobyty našich umelcov v zahraničí a zahraničných umelcov u nás ako aj rozvíjanie kultúry v sídliskových komunitách,“ uviedla dnes na tlačovej besede viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová. Programové línie a nosné body programu na rok 2012 predstavil výkonný riaditeľ tímu Košice EHMK 2013 Ján Sudzina a umelecký riaditeľ Vladimír Beskid, ktorý načrtol aj smerovanie programu na rok 2013. Ako uviedol Sudzina, v roku 2012 je na kultúrne programy vyčlenených 3,3 milióna eur a rovnaká suma aj na rok 2013.
Ako uviedol Beskid, program má päť strategických línií. Prvá je nazvaná Vpred k tradícii – vpred ku koreňom, do ktorého chce tím zapojiť etablované ansámble, pričom chce vyzdvihnúť tradičné zložky kultúry a konfrontovať ich so súčasnými trendmi. V línii Otvorený verejný priestor dostanú priestor umelci a umenie prezentované mimo kamenných kultúrnych inštitúcií. Cieľom je podporiť komunitné projekty v programe SPOT´s s cieľom zapojiť do diania sídliskové komunity. Podporu dostane aj umenie menšinových kultúr. Košické živly – svetlo, voda a zvuk je názov tretej programovej línie, v nej sa už realizoval napríklad projekt Biela noc, ktorá tohto roka prilákala do nočných ulíc mesta okolo 50 000 zvedavcov. V Laboratóriu živej kultúry budú umelci pracovať s miestnymi špecifikami, tvorivo využívajúc existujúce štruktúry s cieľom propagovať všetky druhy kultúry – súčasnej, ale aj experimentálnej. Podľa Sudzinu treba rozbehnúť transformáciu vnímania kultúry Košičanmi a ukázať im aj pre nás netradičné, no vo svete bežne prezentované formy umenia. O zviditeľnenie Košíc a projektu EHMK, i celého východného Slovenska sa postará projekt Putujúce mesto. Celoslovenský význam majú projekty Pentapolitana a Terra Incognita, na realizácii ktorých sa podieľajú samosprávy miest obcí Košického a Prešovského kraja.
Ako uviedol Beskid, program nie je dogma a nie je uzavretý. Program je otvorený aj pre verejnosť, občianske združenia a kultúrne inštitúcie, ktoré sa doň môžu zapojiť svojimi nápadmi. Na takéto projekty sa môžu uchádzať aj o nenávratný príspevok z eurofondov. Projekty musia doručiť na ministerstvo kultúry do 30 decembra tohto roka.
Log in to reply.