aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo EHMK 2013 – Košice

  • EHMK 2013 – Košice

    Posted by uskalienka on 14. decembra 2011 at 15:18

    Tím EHMK predstavil strategické línie kultúrneho programu

    KOŠICE 14. decembra (SITA) – Program projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) na rok 2012 s presahom do roku 2013 tvorí dvadsaťpäť kľúčových podujatí, takmer 70 významných akcií a stovky sprievodných aktivít. „EHMK nie je len o kultúre a investíciách, ale pokrýva aj sféru ekonomiky a kreatívneho priemyslu, mobilitu umelcov – rezidenčné pobyty našich umelcov v zahraničí a zahraničných umelcov u nás ako aj rozvíjanie kultúry v sídliskových komunitách,“ uviedla dnes na tlačovej besede viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová. Programové línie a nosné body programu na rok 2012 predstavil výkonný riaditeľ tímu Košice EHMK 2013 Ján Sudzina a umelecký riaditeľ Vladimír Beskid, ktorý načrtol aj smerovanie programu na rok 2013. Ako uviedol Sudzina, v roku 2012 je na kultúrne programy vyčlenených 3,3 milióna eur a rovnaká suma aj na rok 2013.

    Ako uviedol Beskid, program má päť strategických línií. Prvá je nazvaná Vpred k tradícii – vpred ku koreňom, do ktorého chce tím zapojiť etablované ansámble, pričom chce vyzdvihnúť tradičné zložky kultúry a konfrontovať ich so súčasnými trendmi. V línii Otvorený verejný priestor dostanú priestor umelci a umenie prezentované mimo kamenných kultúrnych inštitúcií. Cieľom je podporiť komunitné projekty v programe SPOT´s s cieľom zapojiť do diania sídliskové komunity. Podporu dostane aj umenie menšinových kultúr. Košické živly – svetlo, voda a zvuk je názov tretej programovej línie, v nej sa už realizoval napríklad projekt Biela noc, ktorá tohto roka prilákala do nočných ulíc mesta okolo 50 000 zvedavcov. V Laboratóriu živej kultúry budú umelci pracovať s miestnymi špecifikami, tvorivo využívajúc existujúce štruktúry s cieľom propagovať všetky druhy kultúry – súčasnej, ale aj experimentálnej. Podľa Sudzinu treba rozbehnúť transformáciu vnímania kultúry Košičanmi a ukázať im aj pre nás netradičné, no vo svete bežne prezentované formy umenia. O zviditeľnenie Košíc a projektu EHMK, i celého východného Slovenska sa postará projekt Putujúce mesto. Celoslovenský význam majú projekty Pentapolitana a Terra Incognita, na realizácii ktorých sa podieľajú samosprávy miest obcí Košického a Prešovského kraja.

    Ako uviedol Beskid, program nie je dogma a nie je uzavretý. Program je otvorený aj pre verejnosť, občianske združenia a kultúrne inštitúcie, ktoré sa doň môžu zapojiť svojimi nápadmi. Na takéto projekty sa môžu uchádzať aj o nenávratný príspevok z eurofondov. Projekty musia doručiť na ministerstvo kultúry do 30 decembra tohto roka.  

    harp odpovedal 12 years, 3 months ago 2 Členovia · 2 odpovede/odpovedí
  • 2 odpovede/odpovedí
  • uskalienka

    Member
    18. decembra 2011 at 21:58

    Aj košická Ulička remesiel ožije vianočnou atmosférou

    KOŠICE 17. decembra (SITA) – Nezisková organizácia KRUK pripravila na 19. decembra popoludní Vianoce v Uličke remesiel, ktoré sa budú opäť konať pod záštitou neziskovej organizácie Košice Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013. „Motívom nášho druhého podujatia, je snaha opäť privolať do uličky život aj v zimných mesiacoch a propagovať ju. Cieľom podujatia je priniesť na Hrnčiarsku ulicu vianočnú výzdobu a atmosféru dávnych čias s pomocou žiakov základných škôl, centier voľného času a obchodníkov, ktorí na Hrnčiarskej obchodujú,“ hovorí Martin Jelínek z neziskovej organizácie KRUK.

    Vianoce sú časom pokoja, dobrého jedla, vôní, darčekov, snehových vločiek a tradícií plných spevu a lásky k blížnemu svojmu a organizátori by časť tejto symboliky chceli zhmotniť v spolupráci s umelcami z uličky, a tak vytvoriť a zároveň oživiť tradície, ktoré už dlhé roky sprevádzajú prípravy Vianoc. „Nezameniteľnú atmosféru uličke dodajú remeselníci, ktorí vystúpia z priestorov dielní a prinesú prácu a diela priamo na uličku, kde bude ich živé remeslo spojené s predajom i možnosťou vytvorenia si svojich vlastných vianočných ozdôb či darov pre najbližších,“ hovorí Jelínek. Vytváranie a dekorácia vianočných ozdôb u kováča či hrnčiara, zdobenie kožených výrobkov u brašnára alebo perníkov u pekára, kúpa zázračnej metly u stolára či magického kameňa alebo šperku u klenotníka, či dúšok elixíru u babky bylinkárky no predovšetkým ozdobovanie vianočných stromčekov prácami detí zo škôl a centra voľného času Domino budú spestrením prechádzky cez uličku remesiel.

    Návštevníci uličky budú môcť dekorácie uložené v košíkoch pod stromčekom zavesiť na stromčekovú aleju viac než dvadsiatich piatich stromčekov pripravených na ozdobenie. Majitelia reštaurácii budú ponúkať vianočné pochúťky ako kapustnicu, bobaľky či varené víno, medovinu i turecký med a uličkou sa budú niesť koledy a vianočné vinše spievané zborom mladých umelcov. Ako odmena sa malým záujemcom u babky bylinkárky a pekára pri krbe budú čítať rozprávky plné Vianoc, šťastia, lásky a dobrých koncov. Kolorit uličky budú dotvárať mešťania so živými zvieratkami a možnosťou prevezenia sa na poníkovi uličkou. 

  • harp

    Member
    7. augusta 2012 at 13:00

    Slovenskí umelci chodia v rámci EHMK na rezidenčné pobyty
    Záujem zahraničných umelcov o rezidenčné pobyty na Slovensku je väčší ako záujem slovenských umelcov o rezidenčné pobyty v zahraničí. Organizátori čakali viac záujemcov najmä študentov.
    KOŠICE 7. augusta (SITA) – V rámci Európskeho hlavného mesta kultúry a mimovládnej organizácie Košice 2013, n. o. sa uskutočňuje program K.A.I.R. pre rozvíjajúcich sa umelcov z celého sveta. Tento projekt podporuje mobilitu umelcov od mája 2011. Umelci sa zúčastňujú rezidenčných pobytov v rôznych krajinách a vyberajú sa na základe odporúčaní a výziev v spolupráci s európskymi partnermi.
    V rámci projektu je možné v Košiciach hostiť troch umelcov z iných krajín na podporu výmeny a spolupráce v realizácii umeleckých projektov v jednom turnuse. Celkovo ich môže byť dvanásť. Záujem o rezidenčný pobyt prejavilo zatiaľ približne 500 zahraničných umelcov.
    „Na zahraničné rezidenčné pobyty v rámci projektu chodia aj košickí umelci. Doteraz bolo na rezidenčné pobyty vyslaných deväť umelcov zo Slovenska,“ informoval Tomáš Čižmárik z tímu Košice – EHMK 2013. V Maribore (partner Perkárna 2012) pôsobila Svetlana Fialová. V nemeckom Leipzigu (partner Halle14) bola Eja Deveckova, Radovan Čerevka je tam v súčasnosti, Zuzana Žabková nastúpi na pobyt od septembra. Vo Wroclawi (partner Survival Festival Wroclaw 2010 ) bola Michaela Bottková. V Charkove (partner City Art Gallery Kharkiv, zameranie na výtvarné umenie) budú od septembra pôsobiť Miroslava Kardošová a Juraj Bartusz. V Kišineve (partner Oberliht Association, zameranie na verejný priestor) budú Michal Holý, Paula Ďurinová.
    V roku 2013 sú naplánované rezidencie pre slovenských umelcov do Japonska (partner Youkobo Art Space Tokyo), Marseille (partner Gare Franche), opäť do Lipska, Charkova a Kišineva.
    Okrem toho Košice – EHMK 2013, n. o. v spolupráci s Creative Faktory Rotterdam na základe spoločnej spolupráce v rámci medzinárodnej rezidenčnej siete European Creative Business Network (ECBN) vyhlásili pre rok 2012 výzvu pre subjekty z Košíc a Slovenska, ktoré pôsobia v oblasti mediálneho priemyslu. Tento program pre „neumelcov“ má na starosti Michal Hladký, ktorý sa v rámci rozvojových projektov a medzinárodnej spolupráce v Košice 2013, n. o. venuje kreatívnemu priemyslu. Subjekty, ktorých výzva zaujme, sa môžu uchádzať o rezidenčný pobyt v Media Evolution v Malmö v južnom Švédsku. Pobyt im umožní rozšíriť svoje pôsobenie v zahraničí, umožní im hľadať vhodných partnerov pre spoluprácu na vlastných projektoch, získať medzinárodné skúsenosti a spoznať oblasť kultúrneho a mediálneho priemyslu Švédska. Rezidencia je určená pre uchádzačov, ktorí preukážu svoj záujem, aktivitu a jasný cieľ, ktorý chcú v rámci rezidencie dosiahnuť.
    Ako uviedol Čižmárik, na tieto kreatívne rezidencie sa hlásia desiatky ľudí, ale nie je to až taká masová záležitosť ako program K.A.I.R. Príčinou môže byť aj to, že sa neposkytuje honorár.
    Hlavným cieľom je podpora domácich subjektov pri exporte ich tvorby do zahraničia, nadväzovaní zahraničných kontaktov a spoznávaní zahraničného prostredia, ako aj posilnenie kultúrnej spolupráce medzi regiónmi Malmö a Košice.
    V roku 2011 bolo cez program Creative Residencies vyslaných na rezidenčný pobyt do Rotterdam Creative Factory šesť ľudí. V roku 2012 sa predpokladá účasť siedmich až ôsmich ľudí na rezidencii Rotterdam, dvaja účastníci by sa mali zúčastniť rezidenčného pobytu v Malmö a momentálne sa pracuje ešte na spolupráci s partnermi v Grazi a Dortmunde, prípadne Essene. Tam by mali byť vyslaní tiež dvaja až traja záujemcovia. Dokopy tak môže dostať príležitosť 10 až 15 ľudí, záleží to od predložených projektov.
    Záujemcovia o rezidenčné pobyty získajú podrobnejšie informácie na internetovej stránke http://www.creativeindustry.sk

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť