aktivita › diskusia › Architektúra a stavitelstvo › sneh pod strechou
Tagged: cat_stavitelstvo_tradicne, staviteľstvo, tradície, tradicne, tradicne postupy, tradičné remeslá, tradičné technológie
-
sneh pod strechou
Posted by karasisi on 15. januára 2013 at 19:47neviete mi prosim poradit ako na sneh pod strechou, ten drobný nafúkany… rozmyslam ci to na jar proste nevysparujem maltou? alebo inak?
dakujem
vlcik-tlcik odpovedal 11 years, 11 months ago 5 Členovia · 16 odpovede/odpovedí -
16 odpovede/odpovedí
-
V prvom rade by to chcelo foto miesta, kadiaľ ten sniežik zafúkáva pod strechu. Keď sa topí, zamokáva tým dakde aj stena? Aké množstvo snehu sa pod strechu dostáva? Je to častý jav ( skoro pri každom snežení ), alebo je to skôr výnimočné ( keď je sneženie spojené so silným vetrom, alebo je prachový sneh napadaný a dodatočne ho tam silný vietor zafúka ) ?? Chce to viac info a aspoň 2-3 fotky.
-
Stena by nemala zamokávať, keď mi ho tam nafúka, tak sa roztopil a odparil na podlahe, len minuli rok som dával na čast podlahy pod strechou izolaciu a tak mi to zacina vadit. Sneh tam ide, ked je snezenie spojene so silným vetrom, najmä prachový sneh. Často to nieje, závisí to od smeru vetra, z jednej strany nafuka cca 5cm, zo záveternej nieje nič, ani nejde o súvislú vrstvu. Zajtra pofotím a zavesím
-
pridavam tie fotky:
kadial fuka je pekne vidiet
podla rady pána šubrta z i-ekis som tam dal vlnitu lepenku, ktora ale od velkej vahy padla dole – vytrhla sa zo sponiek, pripadne to dako vylepsim, hadam intezivne snezenie s vetrom nebude casto
povodne som rozmyslal nad tymto riešením s difúznou fóliou proti snehu:
ale problem mam s vyvedením fólie spod strechy do odkvapu:
tak som to skusil s tou lepenkou
a teraz zvazujem nad tym na jar to vysparovat maltov a hadam to zopar sezon vydrzí, či?
dakujem za ochotu
-
Niesom síce strechár ani klampiar ani nič podobné…né mám silný pocit, že hlavný problém je v položení samotnej krytiny. Laťovanie, ktoré drží jednotlivé tašky malo byť o pár cm hustejšie, dosť málo sa tie tašky prekrývajú. či mýlim sa? Ak sa však nemýlim, tak v lete pekne zhodiť krytinu a prerobiť laťovanie. Žiadna malta, ani fugovačka (okrem montážnej peny :-) ) sa ti tam i tak neudrží. Keby sa jednalo o jednu-dve medzery, riešenie by bolo asi aj iné, ale vypadá to tak, že problémom je celá strecha, resp. pokládka krytiny.
-
Súhlas s kolegom vyššie, pretože holland, inak moja obľúbená, za normálnych okolností by mala byť v pohode.
Dôležité, latovanie cca 35.5 cm, ale pre istotu skontrolovať, či do seba zapadajú, pri tomto je dôležitý aj sklon strechy. Ďalšia dôležitá vec je to pre 13-ku, neviem aké veľkosti sa vyrábajú, možno iba táto jedna.
Škridla Holland 13 Nová [26,5 x 43]
Hlboké dvojité hlavové a bočné drážkovanie škridly Holland 13 je odolné voči dažďovej vode, poletujúcemu snehu a prachu. Známy zaoblený tvar, moderná technológia, tvarová a rozmerová presnosť sú vlastnosti, ktoré oslovia zákazníkov, ktorí majú záujem o “holandku”.Farebnosť: prírodná tehlová, engoba – červená, tmavohnedá.
Škridla Holland 13 Nová
Technické údaje:
Celková dĺžka cca 43,0 cm
Celková šírka cca 26,5 cm
Krycia dĺžka 35,5 cm
Krycia šírka 21,4 cmHmotnosť cca 2,8 kg/ks
Spotreba cca 13,2 ks/m2
Odporúčané latovanie cca 35,5 cm
Minimálny sklon strechy 20° -
Zo všetkým súhlasím z Radom z MT. Z obrázkov to vyzerá tak, že stará strecha bola dosť neodborne opravovaná. Prekrytie škridiel by malo byť asi jednu tretinu. Pokiaľ je to bobrovka tak duplovane. Ale aj tak Ti bude prašan zafukávať. Stará strecha nikdy nie je ideálne rovná. Podľa tých fúg Ti to môže pri vetre a daždi aj zamákať. Pomôže iba fólia z vonkajšej strany pod škridlu. Fóliu pribiť kontralatami na krokvy, potom laty a tak škridlu. Návody máš v každej predajni so škridlami aj v diskusiách na internete. Má to ale aj nevýhodu. Prasknutú škridlu z povaly (pôjda) nevymeníš.
Bez fólie: vždy keď sneží prašan a fúka, skontroluješ či ho nafúkalo veľa, odokryješ dve tri škridly a lopatou to vyhádžeš von zo strechy. Ak je ho málo a máš na povale hlinenú mazaninu tak to nevadí.
-
Je tu ešte jedna možnosť : pôvodne bola daná iná škrydľa a bolo to v poriadku, neskôr bola menená za súčasnú, ale latovanie nik neprerobil z dôvodu…? Ale podľa tých škár je evidentné nedostatočné prekrytie jednotlivých tašiek.
-
Krov je starý, ale vidieť, že pri výmene krytiny sa menilo aj latovanie.
Neviem, kde sa stala chyba, ale ak si pozrieš piaty obrázok a 07. jpg – sú rovnaké, chýbajú mi tam cca 2 centíky, tak ako Radovi. Mám skúsenosti s krovmi a krytinou, v podstate okrem prejzy s každou, aj starou, ale takéto fugy som naozaj nevidel.
-
hm, no na tondacu ponukaju aj bezplatnu obhliadku stavu, tak som o to poziadal…
neviem, prave ten co mi robil strechu, bol skusený , ludia u nás sú s ním spokojný
-
To je rozumné, už som Ťa nechcel zaťažovať, ale pomohol by aj pohľad na uloženie škridle zhora, najlepšie čo najkolmejší.
Nechcem spochybňovať tvojho majstra, ale hollandka je dosť špecifická, nie je kolmá, vyžaduje presné ukladanie, (už len tým že má zámky), a rovnú strechu.
-
pohlad z hora by mohol byť, len musím počkať až zlezie sneh… nad tymto som tiež premýšlal, keď mam latovanie na 35 a odporučané je 35,5 že by to hadam nemalo ísť ešte bližšie, ale skôr že bude problém v uložení…
keď mi zlezie sneh tak to odfotím a zavesím, aj tak chcem vyhodiť tie vetracie škridle, lebo tadial mi toho lieta najviac
-
no dake fotky už mám, dúfam že sa z toho bude dať dačo vidieť
https://plus.google.com/photos/107776627274009676919/albums/5835844891911034145?banner=pwa
-
tiez myslím, ze by to bolo dobré riesenie, ale uz mi zopár ludí vravelo, ze sa to tam neudrzi a odpadne, ked strecha pracuje…. hoci co som uz pred rokmi kusok zacal, tak este pekne tam je a drzí
Log in to reply.