aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo kúpeľňa v drevenici

  • kúpeľňa v drevenici

    Posted by palo777 on 31. januára 2017 at 14:05

    Zdravím,

    máme 100-ročnú drevenicu, ktorá posledné 4 desaťročia nebola obývaná. Je suchá, nepoškodená. V zadnej komore chceme urobiť kúpeľnu a wc, použiť čo najtradičnejšie materiály. Izolácia stropu a podlahy je samozrejmosť, skôr neviem ako zakryť nové rozvody vody a elektriny, plus nejaké zateplenie zvnútra. Zvonku neprichádza do úvahy, je to predsa drevenica. Je možné zatepliť zvnútra kúpeľňu ovčou vlnou, na ňu trstinovú rohož a hlinenú omietku? Alebo existuje aj iné riešenie? Ďakujem vopred za odpovede a nápady.

    palo777 odpovedal 1 year, 4 months ago 6 Členovia · 18 odpovede/odpovedí
  • 18 odpovede/odpovedí
  • rado-z-mt

    Member
    31. januára 2017 at 20:16

    Pozdravujem.

    Možné to je, skôr by som asi zvažoval použitie konopných panelov na izolovanie, pokiaľ na to chcete dávať hlinenú omietku. Každopádne bude potrebné detailne vyriešiť montáž a kotvenie ako tepelnej izolácie, tak aj nosiča omietky ( rákos.rohož, zajačie pletivo, alebo rabicové ). Okolo umývadla a vane, alebo sprchového kúta by som volil tadelakt. ( práve som sa ho naučil s parťákom aplikovať a hodne sa nám  to zapáčilo, tak preto wink ) 

  • palo777

    Member
    4. februára 2017 at 18:47

    Vďaka za odpoveď,

    skôr som myslel, že či týmto riešením neposuniem rosný bod do drevenej pôvodnej konštrukcie. Respektíve, či by toto riešenie mohlo pracovať ako difúzne otvorená stavba. Hrúbka pôvodných tesaných trámov je od cca 25- 35 cm v konkrétnej komore. Architektov, ktorých som oslovil, som týmto dosť prekvapil, vraj s tým ešte nestretli :)…

     

  • large20

    Member
    3. marca 2017 at 17:15

    Pekný deň prajem. Mám zrubovo murovaný domček. K domčeku by som chcel pristaviť kúpelňu so záchodom. Je to možné? Z exteriéru nebude poznať rozdiel lebo na mieste kde chcem pristaviť kúpelňu bola pôvodne izba.

    Ďakujem za odpoveď

  • augustin-ugroczy

    Member
    21. marca 2017 at 11:04

    Myslím že to môžte spraviť presne tak ako píšete a asi sú to aj najtradičnejšie materiály aké sa dajú použiť. Ovčia vlna je vhodná do vlhkého prostredia. Rákos by sa dal nahradiť už len modernými prírodnými materiálmi, ako je drevovlákno, korok… Alebo dať vlny viac -do roštu, ten zaklopiť doskami, na to nastrielať štukatérsky rákos a ten omietnuť.

    Prestupu vodných par by som sa nebál. Pary sa budú do značnej mniery vstrebávať do hlinenej omietky a potom do ovčej vlny. V príhodnom čase sa potom znovu uvolnia do vzduchu. Ak by chcelo ešte niečo emitovať smerom von, tak to pôjde cez spoje jednotlivých brvien zrubu -tam predpokladám že je výplň z niečoho vysoko paropriepustného -vlna, konope, slama mach…?

    Tak asi takto

     

  • harp

    Member
    13. apríla 2017 at 16:52

    Palo. Radi si pozrieme aj par fotografii.

  • palo777

    Member
    13. apríla 2017 at 22:04

    Harp, pár fotiek v prílohe…

    Augustín, vďaka za komentár. Podobne to chcem riešiť. Len drevený záklop bude iba okolo spchovacieho kútu a okolo umývadla. Všade bude ovčia vlna v drevenom rošte, na to rákos a hlinená omietka. Keďže sa jedná o 100- ročnú drevenicu, výplň tvorí mach, na pár metroch nobasil( ten pôjde von a ovčia vlna to nahradí), zvonku drevenica nepotrebuje žiadne iné zásahy.

  • augustin-ugroczy

    Member
    14. apríla 2017 at 15:40

    Nuž palo, vyzerá že to máš teda vymyslené :-)

  • palo777

    Member
    14. apríla 2017 at 21:28

    Zdravím, Augustín.

    Keďže sa často držím známej vety: “radšej byť 5 minút za hlupáka a opýtať sa ako potom 10 rokov ľutovať” niečo mi našepkáva, že ten smajlík na konci Tvojho komentára nebol samoúčelný :). Kde je chyba v mojom kvázi projektovaní?  :D. Dík dopredu za odpoveď.

  • augustin-ugroczy

    Member
    14. apríla 2017 at 21:35

    Tobol smajlik jako na povzbudenie, že si to ozaj dobre premyslel. Nič iné. Ideš na to dobreyes

  • palo777

    Member
    14. apríla 2017 at 21:54

    Augustín, tak vďaka :)

    Inak na foto je budúca kúpelňa, pôvodne komora.

    Ešte otázka, máš nejaké skúsenosti s rákosovou strechou?

     

  • augustin-ugroczy

    Member
    14. apríla 2017 at 22:42
  • palo777

    Member
    11. augusta 2017 at 23:26

    Zdravím, pár foto z realizácie kúpeľne.

  • harp

    Member
    30. augusta 2017 at 7:39

    Palo,

    ake folie si daval pred a za vatu?

  • palo777

    Member
    2. septembra 2017 at 19:31

    Harp,

    fólie som nedával žiadne. Celá konštrukcia by mala fungovať ako difúzne otvorená stavba, kde sa nadmerná vlhkosť absorbuje do použitých materiálov a v potom sa vráti späť do interiéru.

    Túto funkciu má ovčia vlna, ktorá je vidieť na foto a aj hlinená omietka, dosky sú tiež paropriepustné, okrem OSB, kde bude keramický obklad.

    Len pre info skladba steny: pôvodná drevenica, drevený rošt, ovčia vlna, Steico dosky, hlinená omietka

     

     

  • palo777

    Member
    26. septembra 2017 at 21:26

    Zdravím,

    toto som objavil pri rozoberaní stropu v hlavnej izbe, ten priestor vzadu za tou tmavou škárou je očmudený pôvodný strop kuchyne. Je to drevokaz slzivý- drevomorka?

    Harp, venujete sa tomu, čo s tým?

    Vďaka za odpoveď.

     

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť