Archeológovia objavili pozostatky obranného zemného valu

Archeológovia zo spoločnosti Archeo Sever lokalizovali pri záchrannom archeologickom výskume v centre Žiliny teleso zemného valu, ktorý bol súčasťou mestského opevnenia. Výskum sa uskutočnil na základe rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu v Žiline po asanácii staršieho bytového domu, ktorý má nahradiť nová administratívna budova. Podľa vedúcej výskumu Barbary Zajacovej ide o neobyčajný a veľmi cenný objav, ktorý potvrdil existenciu zemného valu v južnej časti mestskej pamiatkovej rezervácie.

Dom na križovatke ulíc R. Zaymusa a Na priekope asanovali z dôvodu novej výstavby administratívnej budovy. “Na základe rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu Žilina sme vykonali záchranný archeologický výskum, pri ktorom bola objavená mestská obranná vodná priekopa široká 8 metrov. Objav je významný aj z toho dôvodu, že vôbec po prvýkrát bolo archeologicky identifikované samotné teleso zemného valu, ktorý bol súčasťou mestského opevnenia spomínaného už v 15. storočí,” uviedla Zajacová.

Objav potvrdil existenciu zemného valu v južnej časti žilinskej mestskej pamiatkovej rezervácie. “Dve vrstvy obsahujúce spráchnivené drevo na telese valu by mohli naznačovať dve etapy opevňovania valu drevenou palisádou. Vďaka mape Žiliny z roku 1747, ktorej autorom je Michal Ruttkay-Nedecký, sme poznali dispozičné usporiadanie historickej Žiliny. Na mape sú viditeľné dve hlavné mestské brány, priekopa a val. Súčasné názvy ulíc Na priekope, Horný a Dolný val jasne ohraničujú historické mesto Žilina,” priblížila nález vedúca archeologického výskumu.

Podľa Zajacovej nález s istotou pokračuje aj pod prístavbu budovy Tržnice, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou. “Podobný nález priekopy, avšak bez lokalizácie valu, bol nájdený žilinským archeológom Jozefom Moravčíkom v roku 1974 v mieste súčasnej budovy VÚB banky. V nedávnej dobe bola priekopa zachytená aj v severozápadnej časti historického centra mesta,” dodala Zajacová s tým, že v najbližšom období bude záchranný archeologický výskum ukončený a získané vzorky zanalyzujú a spracujú. Po ukončení výskumu bude môcť pokračovať výstavba novej budovy.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

B. Bystrica: Kalvária patrí do ochranného pásma pamiatkovej rezervácie

Banskobystrická kalvária na úpätí kopca Urpín, v ktorej areáli chcelo banskobystrické biskupstvo postaviť štyri bytové domy, vzdelávací inštitút a penzión pre seniorov, patrí do ochranného pásma mestskej Pamiatkovej rezervácie Banská Bystrica. Ochranné pásmo, ktoré zahŕňa aj kalváriu, vyhlásil Pamiatkový úrad Slovenskej republiky 19. marca na druhýkrát, keď prvé rozhodnutie z roku 2008 vrátil krajský súd na ďalšie konanie.

Rozprávkový nález v Hybe!

Viac ako 200 strieborných mincí zo 17. storočia predstavuje unikátny nález.

HYBE – Toľko obávaný piatok trinásteho nakoniec predsa len znamenal šťastie! Práve v tento magický deň našli v obci Hybe neďaleko Liptovského Mikuláša priam rozprávkový poklad! Robotník Peter Erhardt tu pri kopaní kanálu objavil pod základmi kostola hlinený krčah plný strieborných mincí. Archeológovia tvrdia, že ide o nález s nevyčísliteľnou historickou hodnotou.

Na unikátny poklad viac ako dvesto historických mincí narazil v piatok trinásteho robotník Peter, ktorý v okolí kostola kopal odvodňovací kanál! V jeho blízkosti sa pohyboval už približne mesiac…

„Nemohol som uveriť vlastným očiam! Hlinený krčah bol asi 30 centimetrov pod zemou. Bol rozbitý a zakrytý skalou. Mince boli vysypané okolo v hline. Jednu som očistil a vtedy som na nej uvidel dátum 1690,“ hovorí o rozprávkovom náleze Peter Erhardt. Ten vzápätí krčah s mincami odovzdal tamojšiemu kostolníkovi Danielovi Lofajovi, aby ho do príchodu pamiatkarov uschoval.

„Na väčšine grajciarov bol zobrazený kráľ Leopold a na druhej strane Madonna s Ježiškom. V roku 1700 bola búrlivá a nepokojná doba aj v Hybiach. Mince tam zrejme zakopal kňaz alebo zámožnejší človek, aby ich skryl pred zlodejmi. A neskôr sa mu ich už zrejme nepodarilo vykopať,“ dodáva kostolník, ktorý sa zaoberá históriou obce. Podľa neho je to prvý takýto vzácny poklad, aký v Hybiach našli.

Nálezom sú nadšení aj žilinskí pamiatkari. „Nedá sa povedať, akú hodnotu tie mince mali, no v tom čase to musel byť slušný peniaz,“ potvrdil Martin Furman z Krajského pamiatkového úradu v Žiline. Mince by sa po expertízach a čistení mali objaviť v slovenských múzeách.

Odpovede