Pri Arcibiskupskom paláci v Trnave sa zrútil múr
Zrútenie značnej časti múra je podľa primátora Petra Bročku príležitosťou na obnovu jednej z najvzácnejších archeologických lokalít v Trnave.
Tehlový múr pri Arcibskupskom paláci v historickej časti Trnavy sa v noci nadnes zrútil na frekventovaný chodník, ktorý spája centrum mesta so sídliskom Družba. Bývalé sídlo ostrihomských arcibiskupov aj s múrom je majetkom Trnavskej arcidiecézy. Palác dal postaviť ako svoju rezidenciu v 16. storočí arcibiskup Mikuláš Oláh.
Mesto Trnava už celé roky pripravuje dôstojnú prezentáciu celého priestoru s Bazilikou sv. Mikuláša, románskym karnerom, zaniknutým cintorínom a rovnako zaniknutým Kostolom sv. Michala aj s neskoršími prístavbami. Zrútenie značnej časti múra je podľa primátora Petra Bročku príležitosťou na obnovu jednej z najvzácnejších archeologických lokalít v Trnave. Radnica podľa neho oslovila s návrhom na spoluprácu pri príprave projektu obnovy lokality pred dvoma rokmi aj cirkev. Primátor Bročka už pred štyrmi rokmi hovoril o zámere modernou formou priblížiť minulosť mesta pri „hrubom kostole“ Trnavčanom aj návštevníkom mesta.
Súčasťou lokality je aj karner, ktorý objavili pri archeologickom výskume najbližšieho okolia baziliky v roku 2008. Odborníci nálezu prisúdili celoslovenský význam a označili ho za najstaršiu známu murovanú stavbu v Trnave. Napriek tomu je vzácna stavba len provizórne zastrešená a príležitostne otvorená pre verejnosť. Nájdené ľudské kosti uložené v kostnici pochádzajú podľa analýzy uhlíkovou metódou z rokov 1150 až 1280, karner mohol byť podľa odborníkov postavený okolo roku 1240.
Odpovede