Pri Arcibiskupskom paláci v Trnave sa zrútil múr

Zrútenie značnej časti múra je podľa primátora Petra Bročku príležitosťou na obnovu jednej z najvzácnejších archeologických lokalít v Trnave.

Tehlový múr pri Arcibskupskom paláci v historickej časti Trnavy sa v noci nadnes zrútil na frekventovaný chodník, ktorý spája centrum mesta so sídliskom Družba. Bývalé sídlo ostrihomských arcibiskupov aj s múrom je majetkom Trnavskej arcidiecézy. Palác dal postaviť ako svoju rezidenciu v 16. storočí arcibiskup Mikuláš Oláh.

Mesto Trnava už celé roky pripravuje dôstojnú prezentáciu celého priestoru s Bazilikou sv. Mikuláša, románskym karnerom, zaniknutým cintorínom a rovnako zaniknutým Kostolom sv. Michala aj s neskoršími prístavbami. Zrútenie značnej časti múra je podľa primátora Petra Bročku príležitosťou na obnovu jednej z najvzácnejších archeologických lokalít v Trnave. Radnica podľa neho oslovila s návrhom na spoluprácu pri príprave projektu obnovy lokality pred dvoma rokmi aj cirkev. Primátor Bročka už pred štyrmi rokmi hovoril o zámere modernou formou priblížiť minulosť mesta pri „hrubom kostole“ Trnavčanom aj návštevníkom mesta.

Súčasťou lokality je aj karner, ktorý objavili pri archeologickom výskume najbližšieho okolia baziliky v roku 2008. Odborníci nálezu prisúdili celoslovenský význam a označili ho za najstaršiu známu murovanú stavbu v Trnave. Napriek tomu je vzácna stavba len provizórne zastrešená a príležitostne otvorená pre verejnosť. Nájdené ľudské kosti uložené v kostnici pochádzajú podľa analýzy uhlíkovou metódou z rokov 1150 až 1280, karner mohol byť podľa odborníkov postavený okolo roku 1240.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede