Ako prežiť na egyptských cestách

Návštevu Egypta odporúčam každému, kto nadáva na slovenské cesty, vodičov, autá a celú dopravu. Káhirské pamiatky vás očaria, ale neprekvapia, pretože ich krása je známa po celom svete. V Káhire vás najviac prekvapí doprava. Keď chce Egypťan získať vodičský preukaz, stačí mu potvrdenie od očného lekára, že vidí, a pred komisiou musí ukázať, že vie auto naštartovať, rozbehnúť a zastaviť. Podobne „nenútene“ vyzerá aj situácia na cestách.

Pravého egyptského vodiča spoznáte podľa auta, ktoré v noci nesvieti a stále trúbi. Egypťanom nerobí problém jazda v protismere a červenú na križovatkách zásadne ignorujú. Diaľkové svetlá používajú len vtedy, keď sa z opačného smeru blíži druhé auto. Ostré svetlo síce oslepí každého vodiča, znamená však pozdrav.

V doprave existuje len jeden jediný predpis – absolútnu prednosť majú autobusy s turistami, potom miestne autobusy a potom už platí len pravidlo silnejšieho. Vám sa v Egypte pravdepodobne nepodarí šoférovať osobný automobil, jazdu v autobuse si však určite užijete.


Zdroj: www.markiza.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

V Egypte objavili sarkofág s múmiou ženy

Egyptskí archeológovia objavili v oáze Baharíja nachádzajúcej sa približne 360 kilometrov juhozápadne od Káhiry sadrový sarkofág obsahujúci múmiu ženy alebo dievčaťa z obdobia pred približne 2300 rokmi. Informoval o tom generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass.

Ukradli nákladné auto plné drahých umeleckých diel

V Španielsku ukradli nákladné auto plné drahých umeleckých diel vrátane skice od Pabla Picassa. Madridská polícia vo štvrtok informovala, že v utorok prázdne auto, v ktorom si trojica zlodejov odviezla diela v odhadovanej hodnote 2,7 milióna eur, našla juhozápadne od hlavného mesta. Medzi prácami sa okrem kresby od Pabla Picassa nachádzali podľa denníka El Mundo napríklad práce baskického sochára Eduarda Chillidu, Kolumbijčana Fernanda Boteru, Španiela Antonia Sauru, katalánskeho maliara Antoniho Tapiesa, či slovinského umelca Cveta Marsica. Niektoré z nich neboli ani poistené.