Aktivisti požadujú odvolať riaditeľa pamiatkového úradu v B. Bystrici
Riaditeľ Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Miroslav Sura je podľa nich zodpovedný za viaceré rozhodnutia proti záujmom ochrany pamiatkového fondu
11. januára 2012 (SITA) – Občianski aktivisti z Banskej Štiavnice a Banskej Bystrice, venujúci sa obnove pamiatok, adresovali generálnej riaditeľke Pamiatkového úradu SR otvorenú výzvu na odvolanie riaditeľa Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Miroslava Suru. Dôvodom sú viaceré rozhodnutia úradu pod Surovým vedením, ktoré sú proti záujmom ochrany pamiatkového fondu. "Príkladov, keď Miroslav Sura a ním riadený pamiatkový úrad sa dopustil vážneho odborného zlyhania alebo konania, ktoré vyvoláva dojem uprednostnenia individuálneho záujmu pred verejným, je celý rad, pričom viaceré z nich v rámci preskúmavania opakujúcich sa podnetovkonštatoval samotný Pamiatkový úrad SR ako aj Pamiatková inšpekcia Ministerstva kultúry SR," uvádza sa vo výzve, pod ktorou je podpísaných 14 signatárov a na internete ju dosiaľ podporilo vyše 600 ľudí. Konkrétne príklady v nej však chýbajú.
Ako pre agentúru SITA uviedol jeden zo signatárov Martin Macharik, výzva je všeobecná zámerne, pamiatkovú inšpekciu, úrad aj ministerstvo kultúry už totiž v minulosti viackrát upozornili na zlé rozhodnutia banskobystrického pamiatkového úradu. Medzi najvypuklejšie príklady podľa neho patrí prebiehajúca rekonštrukcia zámku Vígľaš, príkladom je aj vlaňajšie zbúranie starého baníckeho domu v banskoštiavnickej pamiatkovej rezervácii. "Komunikovali sme s ministrom kultúry, ktorý sľúbil, že to bude riešiť. Čakali sme do konca roka, keď sa nič nedialo, zvolili sme formu verejnej výzvy," dodal Macharik.
Ako sa ďalej uvádza vo výzve, banskobystrický krajský pamiatkový úrad povoľuje v pamiatkovo chránených územiach také prestavby, dostavby a novostavby, ktoré sú v príkrom rozpore s platnými zásadami ochrany pamiatkových území ako aj s medzinárodným Dohovorom na ochranu kultúrneho dedičstva. "Máme vedomosti, že jednotlivé žiadosti investorov sú v prípade „nesprávneho uberania sa veci“ odnímané zamestnancom úradu, ktorým boli veci pridelené a následne sú ´vybavované´ poddajnejšími pracovníkmi," uvádzajú signatári. Podľa signatárov je dôvodom na odvolanie Suru aj jeho arogantné a povýšenecké správanie sa k účastníkom konaní.
Sura pochybenia odmieta. "Sú to všetko len kecy. Správam sa tak, ako sa riaditeľ pamiatkového úradu musí správať podľa zákona," povedal Sura pre agentúru SITA s tým, že je zrejme najviac kontrolovaný riaditeľ pamiatkového úradu na Slovensku, keďže aktivisti už päť rokov naňho posielajú pamiatkovej inšpekcii rôzne podania. Podľa Suru by sa však malo skôr skontrolovať občianske združenie Kalvársky fond s predsedom Macharikom, ktoré rekonštruuje banskoštiavnickú kalváriu. Vo svojom dnešnom príspevku v internetovej diskusii pod výzvou, ktorého autorstvo pre agentúru SITA potvrdil, poukazuje na neprofesionálny prístup a nekvalitu rekonštrukčných prác. Naznačuje aj možné zneužitie sponzorských i grantových prostriedkov na rekonštrukciu. "Pokúste sa vysvetliť klebety obyvateľov mesta o vašej ´kreditnej karte´ k bankomatu Ministerstva kultúry SR z grantu Obnovme si svoj dom, o ktorých spolurozhodovali signatári vašej výzvy," píše Sura v príspevku adresovanom Macharikovi.
Ako k tomu uviedol Macharik, Sura namiesto obrany skúša po komunisticky naštrbiť jeho kredibilitu. "Nemáme čo skrývať, kto chce vidieť našu prácu a doklady, je vítaný, osobne sa mu budem venovať," vyhlásil Macharik. Spomenul tiež, že Suru ako jediné, keď mu pred štyrmi predstavili plán záchrany banskoštiavnickej kalvárie, zaujímalo, kto to bude realizovať. "Tým je povedané všetko. Toto nie je otázka hodná štátneho zamestnanca, je to otázka, ktorá jednoznačne znamenala, že ak to budú robiť tí, čo to majú, tak bude pokoj, ak to nebudú robiť tí, čo to majú, nebude pokoj. No tak nie je pokoj," uviedol pre agentúru SITA Macharik.