Archeologické nálezy spod diaľnic v Ponitrianskom múzeu
Nálezy z archeologických výskumov súvisiacich s výstavbou diaľnic na Slovensku je možné v týchto dňoch obdivovať v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Ťažisko výstavy tvorí časť pokladu z doby bronzovej, ktorý našli archeológovia v obci Figa pri Rimavskej Sobote. Niekoľko stoviek bronzových predmetov bolo uschovaných v jednej veľkej nádobe. V múzeu možno vidieť najmä zatočené ženské ozdoby ako náramky a náhrdelníky. Ako povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay, vo Fige preskúmali rozsiahle sídlisko z doby bronzovej a veľkú časť zaniknutej stredovekej dediny. Unikátnym nálezom bolo aj stredoveké panské sídlo zo 16. až 17. storočia. Bol to jeden z najväčších výskumov v histórii slovenskej archeológie.
Ďalšie exponáty na výstave pochádzajú z Paty v Nitrianskom kraji, kde archeológovia preskúmali priamo pod diaľnicou pohrebisko zo staršej doby bronzovej s približne dvoma stovkami hrobov. Boli v nich rôzne zlaté aj bronzové šperky, k najvzácnejším patria kniežacie bronzové čelenky. Okrem toho sa možno v Ponitrianskom múzeu dozvedieť o rôznych výskumoch od Bratislavy až po Košice a Prešov. Výstava potrvá do konca septembra 2008, potom zrejme poputuje do iných miest, keďže o ňu prejavili záujem aj ďalšie múzeá.
V súvislosti s plánovanou výstavbou diaľnic na Slovensku čaká archeológov veľa práce. Zaujímavé nálezy predpokladajú v okolí Nitry, okrem iného pri Tesárskych Mlyňanoch. “Máme tam na malom úseku koncentráciu niekoľkých pohrebísk, taktiež germánske a stredoveké osady a osady z doby kamennej,“ uviedol Ruttkay. Ďalší veľký výskum predpokladá pri Čiernych Kľačanoch, kde bude diaľnica prechádzať miestom, kde sa v roku 1974 našla vzácna pyxida, teda škatuľka s vekom zo slonovinovej kosti. Je na nej rovnoramenný kríž a podľa niektorých bádateľov ju k nám priniesli Cyril a Metod.