Archeologický tím má dôkazy o masovom kanibalizme

Archeologický tím objavil dôkazy o masovom kanibalizme v 7000 rokov starom hrobe v Nemecku, informoval časopis Antiquity. Zhruba 500 ľudských ostatkov, ktoré vykopali neďaleko Herxheimu, nesú známky kanibalizmu. Medzi “zámerne zmrzačenými” telami boli aj nenarodené deti. Podľa členov a členiek tímu, nález poskytuje vzácny dôkaz o kanibalizme v Európe na začiatku neolitu.

Vykopávky sa začali už v roku 1996, nález opäť skúmali medzi rokmi 2005 až 2008. Vedúci tímu Bruno Boulestin z Univerzity Bordeaux vo Francúzsku, tvrdí, že ľudské kosti niekto naschvál zlomil a má dôkazy, že mnohé z nich sú ohryzené. “Na kostiach zvierat vidíme stopy toho, že boli opekané nad ohňom. Niektoré z týchto istých stôp vidíme na ľudských kostiach,” z tohto nálezu, uviedol. To, že tieto ľudské kosti skutočne niekto naschvál piekol, je ťažké dokázať, zdôraznil.


Niektorí odborníci a odborníčky teóriu o kanibalizme odmietajú a tvrdia, že mäso mohlo byť oddelené od kostí aj počas pohrebného rituálu.


Začiatkom neolitu sa strednou Európou začalo šíriť poľnohospodárstvo. Podľa historikov a historičiek, kanibalizmus bol zriedkavý, pravdepodobne sa vyskytoval počas hladomorov.


Informácia pochádza zo spravodajského portálu news.bbc.co.uk.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Tajný tunel v hrobke Setiho I. kompletne vykopali

V Egypte kompletne vykopali nedokončený tunel v 3300 rokov starom hrobe faraóna. Informovala o tom Najvyššia rada pre pamiatky Egypta. Zhruba 174 metrov dlhý tunel sa tiahne od hrobky faraóna Setiho I. Ako uviedol generálny tajomník Najvyššej rady pre pamiatky Egypta Zahi Hawass, nedokončený tunel mohol byť snahou faraóna postaviť tajnú hrobku v hrobke ešte predtým, než zomrel. Archeologický tím objavil figuríny, úlomky keramiky a písomné inštrukcie architekta stavbárom tunela. Tunel objavili síce už v roku 1960, no až teraz sa podarilo vykopať celú dĺžku.