Archeológovia na Vydrici preskúmajú ešte slovanský objekt
Archeologický tím pod vedením Tatiany Štefanovičovej zo Slovenského archeologického a historického inštitútu (SAHI) na území Vydrice pod hradným vrchom v Bratislave ako posledný preskúma rozľahlý objekt pri Novom moste. Záchranný archeologický výskum sa tak po druhýkrát opäť predĺži, ukončený by mal byť koncom apríla. “Objekt sme našli neočakávane a je veľmi rozmerný,” povedala pre agentúru SITA Štefanovičová. Celý objekt je ohraničený žliabkom, ktorý je široký 20 až 30 centimetrov a vyplnený žltým ílom. “Vo vnútri sú, zdá sa, popadané spálené konštrukcie drevených domov. Dĺžka žliabku je asi šesť metrov a od neho šesť metrov je druhý žliabok, ktorý by mal danú plochu uzatvárať. Myslíme si, že ide o veľký objekt. Ale bez toho, aby sme ho odkryli celý, sa to nedá s určitosťou povedať,” vysvetlila archeologička.
Na poslednej otvorenej sonde sa tak odstraňujú bagrom vrchné vrstvy zeminy, nižšie sa už budú odkopávať ručne. Objekt sa nachádza v hĺbke 2,5 až 3 metre. V súčasnosti nie je známe, do ktorého obdobia sa dá spomínaný objekt datovať. “Máme vrstvu, kde boli kamenné piecky a drevené zrubové stavby. Na základe keramiky ju môžeme datovať asi do prvej polovice 10. storočia. Pod ňou je o dosť hlbšia ďalšia vrstva, kde boli železné sekerovité hrivny. Tie sú staršie, asi z prvej polovice 9. storočia. Tento objekt je pod vrstvou s hrivnami, možno bude z 8. storočia,” konštatovala Štefanovičová. Doplnila, že vrstva je slovanská, v hornej časti sú ešte pomiešaní aj Maďari, ktorí sem prišli v 10. storočí. Slovanské vrstvy sa končia na úrovni troch až štyroch metrov pod terénom, pod nimi sa ešte nachádza približne dvojmetrová silná vrstva Keltov. “Je to asi preto, že tam bol dunajský brod, ktorý pritiahol ľudí, pre ktorých bolo výhodné sa tam usadiť,” povedala Štefanovičová.
Dodala, že sa uvažuje o vybudovaní prípadného vlastného múzea pre SAHI, kde by inštitút mohol prezentovať nálezy zo svojich výskumov. Podľa Štefanovičovej to je zatiaľ “hudba budúcnosti.”