Archeológovia robia 3D rekonštrukcie zaniknutých hradov

Trojrozmerné modely hradov a hrádkov vedia vytvoriť slovenskí archeológovia. Doteraz ich majú zhruba 20, urobiť jednu rekonštrukciu trvá aj pol roka. V digitálnej podobe sa dajú nanovo postaviť ruiny i zaniknuté hrady. Archeológovia takto zrekonštruovali napríklad zaniknutý hrad v Topoľčiankach alebo Mačací zámok, ktorý stál v 13. storočí v priestoroch dnešného nitrianskeho sídliska Chrenová. Na svoju 3D podobu čaká napríklad aj hrádok severne od Branču pri Nitre. „Okolie Nitry bolo posiate takýmito lokalitami – hrádok bol napríklad aj v Hrnčiarovciach alebo pod hradom Jelenec v lokalite Studený vrch,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.

O hrádkoch väčšinou nie sú žiadne písomné pramene, preto sa presne nevie, kto v nich sídlil, zväčša to však boli správcovia kráľovského majetku. Archeológovia by chceli postupne trojrozmerne zdokumentovať všetky takéto ruiny v Ponitrí a získať tým predstavu o vzhľade tohto územia v stredoveku. „Chceme zachytiť ich súčasný stav, aby naši potomkovia v budúcnosti vedeli povedať, že v roku 2011 tam boli tieto a tieto kamene, pretože to naozaj ide do takých detailov, že každý kameň je tam presne zdokumentovaný,“ podčiarkol Ruttkay.


V týchto dňoch začalo v rámci Archeologického ústavu SAV fungovať Centrum excelentnosti. Na trojročný projekt získali vedci takmer štyri milióny eur zo štrukturálnych fondov. Projekt je zameraný najmä na technické dovybavenie pracovísk informačno-komunikačnými technológiami a prístrojmi ako je magnetometer alebo SD skener.


Veľký 3D skener zakúpia archeológovia prostredníctvom verejného obstarávania niekedy v apríli alebo máji 2011, jeho cena je okolo 180 tisíc eur. „S menším skenerom už robíme dlhšiu dobu a máme veľmi pekné výsledky. Tam ide spravidla o skenovanie rôznych nádob, keramických výrobkov, kachlíc, nie je však vhodný napríklad na šperky,“ povedal Ruttkay a dodal, že dokumentácia formou 3D skenovania je oveľa presnejšia ako klasická, keď sa nálezy zakresľujú. Trojrozmerné vyobrazenia zaujímavých nálezov spolu s fotografiami plánujú archeológovia budúci rok zverejniť na svoje webovej stránke.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Archeológovia našli nádobku na šminky z doby rímskej

Kapsulu na šminky našli archeológovia na germánskom sídlisku z doby rímskej v Beladiciach pri Nitre. Nádobky sa nosili zavesené na retiazke na krku. Ženy ich mali aj niekoľko, každú na iný druh šminiek. Kapsule archeológovia v minulosti považovali za prívesky, v ktorých sa nosili napríklad relikvie svätých. Maďarskí vedci však analýzou prišli na to, že ich obsah ženy používali na svoje skrášľovanie. „Presne sa dali doložiť rôzne farby a vône. Týchto kapsúl nie je v Európe veľa a už sa tešíme na chemický rozbor,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.