Archeológovia skúmajú pevnosti z tureckého obdobia
Okolie Dunaja a Žitného ostrova skúmajú archeológovia v rámci rozsiahleho trojročného projektu financovaného Európskou úniou. Projekt je zameraný na spoznávanie minulosti tohto územia nedeštruktívnymi archeologickými metódami. V prvej etape vedci nafotili z lietadla rôzne zaujímavé objekty – pevnosti, neolitické domy, zaniknuté stredoveké dediny či pohrebiská. V druhej etape nasledovali povrchové prieskumy v týchto lokalitách a v tretej geofyzikálne merania. Časť projektu je venovaná tureckým a protitureckým pevnostiam, pretože v 16. a 17. bolo toto územie pod okupáciou Osmanskej ríše. Ako pre agentúru SITA povedal Mário Bielich z Archeologického ústavu SAV v Nitre, preskúmali habsburgské pevnosti pri Kolárove v okrese Komárno a v Janíkoch na Žitnom ostrove, kde sa našli cisárske mince zo 16. – 17. storočia.
Západne od Štúrova sa nachádzajú zvyšky tureckého opevnenia. Voľným okom už nie sú viditeľné, dajú sa rozoznať len z lietadla. „Identifikovali sme dve etapy vývoja tohto opevnenia. V prvej fáze bolo oveľa väčšie, potom sa už Turci nedokázali brániť tlaku habsburgských vojsk pri oslobodzovaní územia a pevnosť zredukovali,“ povedal Bielich. Keď cisár štúrovské opevnenie opäť dobyl, dal ho zrovnať so zemou, aby už viac nemohlo slúžiť na vojenské účely. Zaujímavým nálezom boli bronzové pečatidlá tureckých úradníkov a pozlátené časti konského postroja s rastlinnými motívmi orientálneho typu. Archeológovia ich našli v blízkosti Nových Zámkov. V okolí Sokoliec v okrese Komárno identifikovali kruhové útvary s priemerom 50 až 70 metrov s priekopami. Domnievajú sa, že by mohlo ísť o strážne veže z tohto obdobia. „Pri Hronskom Beňadiku a v Krupine takéto veže stoja, využívalo ich habsburgské impérium na monitorovanie pohybu tureckých vojsk,“ poznamenal Bielich.
Medzinárodný projekt ArcLand EC Culture 2000, na ktorom participuje množstvo krajín, sa začal v roku 2011 a skončí sa v roku 2013. Predbežné výsledky zhrnie publikácia, ktorú vydá v máji 2013 vo Viedni Medzinárodná organizácia pre archeologickú prospekciu (International Society for Archaeological Prospection – ISAP). Svoje kapitoly tam bude mať okrem Slovenska napríklad aj Anglicko, Nemecko, Irán, Rusko, Čile a mnohé ďalšie krajiny. Výsledky projektu priblíži taktiež medzinárodná konferencia a putovná výstava, ktorú otvoria na jar 2013 v írskom Dubline. Zastávky bude mať v jednotlivých štátoch, ktoré sa na projekte podieľajú.