Archeológovia skúmali tento rok mnohé slovenské hrady

Obrázok k článku

Výskumy slovenských hradov pokračovali aj v roku 2015. Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre robil výskum na hradoch Gýmeš, Šášov, Modrý kameň, Zvolen, Muráň, Divín, Lietava, Kamenica či Vinné. Množstvo pozoruhodných nálezov našli archeológovia na Bratislavskom hrade. „Máme tam veľa zaujímavých výsledkov, o ktorých však môžeme informovať až vtedy, keď nám dá Národná rada SR súhlas, takú máme zmluvu,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.

 

Na Nitrianskom hrade archeológovia dokončovali výskum v priestoroch, kde stavia Nitrianske biskupstvo centrum pre návštevníkov. „Ukázalo sa, že v 11. – 12. storočí sa bývalé veľkomoravské hradisko ešte stále zväčšovalo na východnú stranu. Celý obrovský priestor hradu bol obohnaný románskou hradbou,“ hovorí Ruttkay. Románsku hradbu chce biskupstvo prezentovať verejnosti a bude zakomponovaná do novej budovy. Ide o najstaršiu kamennú stavbu nájdenú na Nitrianskom hrade. Múr bol v minulosti široký viac ako tri metre a zachoval sa vo veľmi dobrom stave. Nález takejto mohutnej stavby potvrdzuje význam Nitry, v ktorej sídlili následníci uhorského trónu v 11. – 12. storočí.

 

Niektoré hrady preskúmali archeológovia v spolupráci s ďalšími inštitúciami, napríklad hrad vo Fiľakove spolu s miestnym múzeom. Nové informácie o konštrukcii opevnenia zistili na hradisku Veľký vrch v Divinke pri Žiline, kde objavili aj nálezy z praveku. „Teší nás, že existuje štátny program, ktorý umožňuje zabezpečiť dotáciu aj pracovnú silu na výskumy hradov,“ podčiarkol Ruttkay. Vďaka tomuto programu sa podarilo zachrániť viaceré hrady pred hroziacim zánikom. „Chátrajúce ruiny sa dostávali do veľmi kritického stavu a hrozilo, že za pár rokov z hradov bude naozaj len hŕba kamenia a budeme sa pozerať len na obrázky a fotky hradov. V posledných zhruba siedmich rokoch nastal obrovský zlom,“ skonštatoval Ruttkay. Pri výskumoch archeológovia zisťujú nové informácie o vývoji a datovaní hradov, zároveň sa však pracuje aj na stabilizácii a konzervácii múrov, aby zostali zachované pre ďalšie generácie.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Archeológovia robia 3D rekonštrukcie zaniknutých hradov

Trojrozmerné modely hradov a hrádkov vedia vytvoriť slovenskí archeológovia. Doteraz ich majú zhruba 20, urobiť jednu rekonštrukciu trvá aj pol roka. V digitálnej podobe sa dajú nanovo postaviť ruiny i zaniknuté hrady. Archeológovia takto zrekonštruovali napríklad zaniknutý hrad v Topoľčiankach alebo Mačací zámok, ktorý stál v 13. storočí v priestoroch dnešného nitrianskeho sídliska Chrenová. Na svoju 3D podobu čaká napríklad aj hrádok severne od Branču pri Nitre. „Okolie Nitry bolo posiate takýmito lokalitami – hrádok bol napríklad aj v Hrnčiarovciach alebo pod hradom Jelenec v lokalite Studený vrch,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.