Archeológovia zostavujú katalóg včasnokresťanských cintorínov

KP / TK KBS 200108 – Nemeckí archeológovia skúmajú v súčasnosti pohrebiská obdobia včasného kresťanstva v bývalej Rímskej ríši. Pod vedením Prof. Reinera Sörriesa z Katedry kresťanskej archeológie na univerzite v Erlangene-Norimbergu chcú archeológovia vydať obsiahle štandardné dielo.
Doteraz existuje iba zoznam z roku 1893, ktorého autorom je Mariano Armellini. Obsahuje však výlučne katakomby v Taliansku. V novom diele majú byť zahrnuté všetky miesta v celej oblasti ovládanej Rimanmi. Projekt financuje norimberská banka.

http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2001/tlac-2001-06-20-c.htm

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vatikánsky archív: Nález udania Galileia pre teóriu o atómoch

KP / TK KBS, marec 2001 – Senzáciu vzbudil v Taliansku nález spisu vo vatikánskom tajnom archíve, ktorý priniesol nové poznatky o odsúdení talianskeho prírodovedca Galilea Galileiho (15. 2. 1564 – 8. 1. 1642). Objavené udanie podporuje z historického výskumu už dlhšie známu tézu, že Galileia odsúdila inkvizícia menej pre jeho prírodovedecké pozorovania a skôr pre filozoficko-teologické odchýlky.

Opevnené mesto budú skúmať aj nemeckí archeológovia

Opevnené mesto zo staršej doby bronzovej pri Vrábľoch bližšie preskúmajú archeológovia zo Slovenska a Nemecka. Osada je unikátna svojou vyspelou ulicovou zástavbou. Takmer celý medzinárodný projekt bude financovať nemecká strana. Jeho výsledky majú byť prínosom nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európu. Posunúť má ďalej poznatky o fungovaní spoločnosti v dobe bronzovej.

Pri výstavbe R1 našli archeológovia 300 hrobov

Vyše 300 hrobov dávnych obyvateľov okolia Nitry už našli archeológovia pri výskumoch súvisiacich s výstavbou rýchlostnej cesty R1 v úseku Nitra – Tekovské Nemce. Najväčšie je v Čiernych Kľačanoch a pochádza z 11. storočia. Z rovnakého obdobia pochádzajú aj hroby v Tesárskych Mlyňanoch, kde je okrem toho aj pohrebisko z doby sťahovania národov. Menšie pohrebisko najnovšie archeológovia objavili v Selenci. Okrem toho nachádzajú po celom úseku budúcej cesty roztrúsené hroby z rôznych dôb.

Objavili najstarší zachovaný text v Jeruzaleme

Izraelskí archeológovia z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme objavili úlomok hlinenej dosky, ktorá obsahuje nápis pochádzajúci zo 14. storočia pred naším letopočtom. Ide o vôbec najstarší zachovaný nápis nájdený na území Jeruzalema. Doteraz najstarší nález obsahujúci text je až o 600 rokov mladší.