Architektovi “Paríža východu” odhalili pamätnú tabuľu
Pri príležitosti 119.výročia narodenia architekta Ladislava Eduarda Hudeca (1883 – 1958), banskobystrického rodáka a autora desiatok objektov v čínskom Šanghaji, odhalili predstavitelia mesta Banská Bystrica pamätnú tabuľu na jeho rodnom dome – Kúrii na Bakossovej ulici. Autormi tabule sú banskobystrickí architekti – manželia Teplanovci. Návrh a výrobu diela financovalo mesto sumou takmer tisíc eur. Ako zdôraznila historička architektúry Klára Kubičková, odhalenie pamätnej tabule je ďalším z krokov smerujúcich k oživeniu pamiatky slávneho architekta.
Donedávna zabudnutú slávu tejto osobnosti začal odkrývať architekt Štefan Šlachta, vďaka ktorému sa v máji 2008 uskutočnila v Banskej Bystrici o Hudcovom živote a diele konferencia a výstava fotografií. Spoluorganizátormi boli Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici a Spolok architektov Slovenska. „Prisvojujú si ho Maďari, hoci v Budapešti iba študoval a len počas štúdií si písal meno v tvare Hugyecz, prisvojujú si ho Nemci, lebo mal ženu Nemku, z neznámych dôvodov si ho prisvojujú aj Česi, len my ho nepoznáme, hoci bol banskobystrický rodák a kresliť sa učil u maliara Dominika Skuteckého,“ uviedol vtedy Šlachta. Pripomenul, že Hudec svojou architektúrou v období medzi svetovými vojnami významne ovplyvnil podobu Šanghaja ako „Paríža východu“ a na jeho dielo sú tam dodnes hrdí. Je autorom zhruba 60 budov v tomto meste, okrem obytných aj divadiel, kostolov, nemocníc, bánk, škôl či hotelov. „Je označovaný za najvýznamnejšieho zahraničného architekta v Číne v tom čase. Jeho 22-poschodový Park hotel bol do roku 1963 najvyššou budovou v Ázii a do roku 1983 najvyššou budovou v Šangaji. Grand Theatre je dodnes v zozname najkrajších divadiel na svete,“ povedal Šlachta.
Vo vlaňajšej mestskej ankete zaradili Banskobystričania Ladislava Hudca medzi svojich 20 najvýznamnejších osobností svojho mesta. "Som hrdý, že Banská Bystrica má slávneho rodáka, ktorého talent a majstrovstvo ocenili aj v ďalekom zahraničí. Ladislav Hudec vytvoril v Šanghaji desiatky dôležitých stavieb, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva. Je našou povinnosťou ctiť si jeho odkaz a pamiatku," povedal krátko po odhalení pamätnej tabule primátor Peter Gogola.
Ladislav Hudec sa narodil 8. januára 1893. Jeho otec Juraj Hudec (1851 – 1920) bol architektom, staviteľom a podnikateľom, podieľal sa na výstavbe niekoľkých banskobystrických budov, ale aj metra v Budapešti. Jeho matka Paula Škultétyová bola dcérou kňaza z Košíc. V rokoch 1911 až 1914 študoval architektúru a strojárstvo na Kráľovskej univerzite v Budapešti. Počas 1. svetovej vojny ho ako poručíka rakúsko-uhorskej armády zajali Rusi a poslali do zajateckého tábora na Sibíri. V roku 1918 sa mu podarilo ujsť do Číny, koncom toho istého roka sa usadil v Šanghaji. Zamestnal sa v americkej architektonickej firme Rowland A. Curry, v roku 1925 si založil svoju vlastnú kanceláriu.
V roku 1922 sa oženil s Gisellou Meyer, dcérou švajčiarskeho podnikateľa. Doma hovorili po anglicky, niekedy po nemecky. Mali spolu tri deti: najstarší Martin žije v Monaku, Theodore vo Vancouveri, najmladšia Alessa de Wet v Arizone. Po vypuknutí občianskej vojny zo Šanghaja odišiel v januári 1947 do Talianska a v roku 1950 sa usadil v Kalifornii. Zomrel v Berkeley 26. októbra 1958. V roku 1970 jeho pozostatky pochovali na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici, ako si to sám želal v testamente.
S menom Ladislava Hudeca bola doteraz v Banskej Bystrici spájaná najmä rodinná vila na Skuteckého ulici. Až podrobné skúmanie cirkevných matričných zápisov potvrdilo, že slávny architekt sa narodil v dome na súčasnej Bakossovej ulici.
Koľko významných Slovákov
Koľko významných Slovákov odišlo do zahraničia a to si ich prisvojilo ako svojich umelcov… a my o nich vieme málo, v tom lepšom prípade, alebo nič , v tom horšom prípade….na zamyslenie