Aukce galerie Dorotheum nabídne na 500 položek
PRAHA 7. března (ČTK) – Galerie Dorotheum nabídne na sobotní
aukci v pražském hotelu Renaissance zhruba 500 položek z oblasti
výtvarného umění a starožitností. Nabízená díla si zájemci mohou
ještě v pátek prohlédnout v prostorách galerie na Ovocném trhu.
Mezi výtvarnými díly jsou například práce českých krajinářů
Františka Kavána, Aloise Kalvody, Josefa Ullmana, Jana Honsy a
Oty Bubeníčka. Tvorbu 19. století reprezentuje drobný olej
zobrazující krajinu se zámkem od Antonína Chittussiho s
vyvolávací cenou 120.000 korun. K výjimečným dílům v nabízené kolekci patří podle galerie
Dorotheum olej Otakara Kubína Krajina s vesnicí. Z kreseb a
grafiky budou draženy i dřevoryty Emila Filly a Bohumila Kubišty,
akvarely a kresby Václava Špály, Williho Novaka, Františka
Tichého, Josefa Lady, Alfréda Justitze, Pravoslava Kotíka, Jana
Trampoty a dalších autorů.
Mezi fotografiemi převažují snímky Saudkovy, ale v nabídce
bude i akt ze 40. let od jediného fotografa Skupiny 42 Miroslava
Háka. V oddělení nábytku je barokní řezaný rám zrcadla z 18.
století a psací stůl zdobený slonovinou a želvovinou v
historizujícím slohu z druhé poloviny 19. století. Na dražitele
čekají za vyvolávací ceny 60.000 a 350.000 korun.
Jiří Borovička vb