BANSKÁ ŠTIAVNICA: V meste je najväčší slovenský betlehem
Vyrezávaný pohyblivý drevený betlehem v Banskej Štiavnici je skutočným unikátom. Zobrazuje vývoj, históriu a tradície jedného z najkrajších miest na Slovensku – Banskej Štiavnice v rezbárskej podobe. Svojimi rozmermi, výškou 3, šírkou 2,5 a dĺžkou 22 metrov, je najväčším na Slovensku a pravdepodobne aj v Európe. Jeho autorom je architekt Peter Polák, pochádzajúci z obce Dekýš neďaleko Banskej Štiavnice, ktorý za osem rokov vytvoril spolu s tromi spoločníkmi viac ako tisíc postavičiek, z tohto štyristo pohyblivých. Ročne si tento skvost prezrie okolo 13-tisíc návštevníkov. Počet postavičiek ani rozmery betlehemu nie sú ešte konečné, pretože autor ho stále rozširuje. Betlehem je umiestnený v prízemí domu na Radničnom námestí a záujem návštevníkov o jeho vzhliadnutie trvá v priebehu celého roku.
„Návštevníci, ktorí zavítajú do Banskej Štiavnice, väčšinou neobídu ani náš betlehem, ale veľa turistov prichádza do mesta len kvôli nemu. Ročne ich privítame okolo 13-tisíc. Okrem okolitých štátov, ako je Česko, Maďarsko, Poľsko alebo Rakúsko, nás navštevujú aj hostia z Anglicka, Írska, Japonska i Nového Zélandu. Dá sa povedať, že okrem Afriky, máme v návštevnej knihe zastúpené všetky kontinenty sveta,“ uviedla pre agentúru SITA prevádzkovateľka betlehemu Emília Babicová.
Základ drevorezby Banskoštiavnického betlehemu tvoria permoníci, ako vládcovia podzemia a historický erb mesta. Nad nimi sú zobrazené spôsoby stredovekého dobývania zlata a striebra podľa historických dokumentov od stredovekého učenca Agricolu. Je tu zachytená povrchová ťažba, ryžovanie zlata, premývanie rudy, vyvážanie rudy z bane, drvenie rudy, triedenie a nahrievanie. Nechýba hutnícka pec, výroba zlata a striebra, razenie mincí, banský gápeľ poháňaný konskou silou, banský rumpáľ i banské vetranie.
Nad jasličkami sa týči panoráma Banskej Štiavnice s jej dominantami a najznámejšími budovami. Čelný pohľad tvorí hlavná štiavnická ulica s Horným Trotuárom, po ktorom si vykračuje Salamandrový sprievod na čele s pastierom nesúcim jaštericu. V strede historického centra sa nachádza Námestie sv. Trojice s morovým stĺpom, budova Banskej akadémie, kostol sv. Kataríny, radnica, súsošie Panny Márie, Starý zámok a ďalšie skvosty.
Pravej strane betlehemu dominuje Kalvária s púťou veriacich, kostol Nanebovzatia Panny Márie, ale aj bývalé Cirkevné gymnázium, hotel Grand a krčmičky so študentskými tradíciami, ako je slávnostný banícky Šachtág – prijímanie nových členov do baníckeho cechu. Impozantný je aj rez baníckymi šachtami s odčerpávaním vody. Ľavú stranu tvorí Nový zámok, ktorý zohral svoju úlohu pri obliehaní Turkov, ktorým sa nikdy nepodarilo dostať za štiavnické hradby a dobyť mesto. V tejto časti nechýba ani povestný štiavnický rozprávač Nácko s kufrom.
V ľudovom betleheme je aj časť venovaná trhu a remeslám. Nachádzajú sa tu korytári, kolesári, tesári, peciari, kamenári, tehliari, pekári, cukrári, mäsiari, ale aj dielňa fajkárov, kde sa vyrábali známe fajky štiavničky. V spodnej časti premáva vláčik – Štiavnická Anča.
Mechanizmus pohybu v betleheme vymyslel Peter Chovan a najnáročnejšie bolo zosynchronizovať pohyb postáv. Raritou betlehemu je, že pohyb vychádza z jedného motora a ten je prenášaný ďalej prevodmi. Pri iných betlehemoch tento pohyb zabezpečuje niekoľko motorčekov.