Benedikt XVI. mení status Baziliky sv. Pavla za hradbami

Pápežským výnosom motu proprio obmedzil Svätý Otec tradičnú cirkevno-právnu samostatnosť rímskej Baziliky sv. Pavla za hradbami spojenej s benediktínskym opátstvom. Zároveň menoval jej prvého arcikňaza. Stal sa ním arcibiskup Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, býv. nuncius v Izraeli.Tým sa táto bazilika na juhu Ríma s bohatou tradíciou zrovnoprávňuje s ostatnými bazilikami a stráca mimoriadny štatus, ktorý mala po stáročia. Už Ján Pavol II. zrušil benediktínskemu opátstvu sv. Pavla titul teritoriálneho opátstva a pastoráciu rímskych predmestských farností, o ktoré sa starali benediktíni, podriadil rímskemu kardinálovi vikárovi. Benediktíni majú odteraz na starosť už iba svoj kláštor a spovedanie v bazilike.
„Mnísi by mali rozvinúť mimoriadnu aktivitu v oblasti ekumenizmu,“ píše sa ďalej v motu proprio „ a to od vedením arcikňaza a Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov.“ Bazilika sv. Pavla za hradbami bola v ostatných desaťročiach často dejiskom výnimočných ekumenických udalostí počínajúc od vyhlásenia Druhého vatikánskeho koncilu. Pozemky okolo baziliky sú výsostným územím Vatikánu. V druhej svetovej vojne bola útočiskom židovských občanov, antifašistov a iných prenasledovaných ľudí.
Táto patriarchálna bazilika bola podľa tradície vybudovaná nad hrobom sv. Pavla apoštola. Patrí k najväčším Božím domom sveta.

(TK KBS )

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Našli hrob apoštola Pavla

Vatikánski archeológovia našli sarkofág, v ktorom sú zrejme pozostatky apoštola Pavla. Sarkofág asi pochádza z obdobia okolo roku 390 a objavili ho po nieko?koro?ných vykopávkach v Bazilike sv. Pavla za hradbami.

Hrob Jána Pavla II.

(TKBS) Vatikán: Od 13. apríla je hrob Jána Pavla II. v krypte Baziliky svätého Petra prístupný verejnosti. Už v utorok večer po 5. zádušnej svätej omši za Jána Pavla II. ho navštívili mnohí kardináli.

Objavili najstaršie maľby znázorňujúce apoštolov

Archeológovia a reštaurátori umenia s použitím novej laserovej technológie objavili údajne najstaršie maľby tvárí apoštolov Ježiša Krista. Obrazy nachádzajúce sa v katakombách svätej Tekly neďaleko Baziliky sv. Pavla za hradbami starovekého Ríma, vytvorili koncom štvrtého alebo začiatkom piateho storočia. Podľa archeológov mohli tieto obrazy patriť k tým, ktoré najviac ovplyvnili neskoršie umelecké vyobrazenia tvárí Kristových nasledovníkov. O freskách sa vedelo, no detaily bolo možné vidieť až počas reštauračného projektu, ktorý sa začal pred dvoma rokmi. Jeho výsledky vedci oznámili na tlačovej konferencii dňa 22. júna 2010.