Benediktínsky kláštor v zúfalom stave

“Fasády na čelnej strane tejto národnej kultúrnej pamiatky rekonštruovali ešte v 80. rokoch. Na renesanciu veží a portálu pošli milióny. Kláštor sv. Benedikta a Panny Márie je však celý v zúfalom stave. Komplexná oprava je nevyhnutná. Musím veriť, že sa toho ešte dožijem, aj keď tomu zatiaľ nič nenasvedčuje…” Tridsiatnik Adam Luba, príslušník poľského rádu katolíckych palotínov, opísal rukou veľký oblúk. Symbolicky chcel obsiahnuť vyvýšeninu nad Hronským Beňadikom zastavanú ešte v polovici 11. storočia prvým románskym kostolom. Poľskí šíritelia kresťanskej viery usporadúvajú v známom kláštore už dva roky misijné duchovné cvičenia. Sakrálny skvost s množstvom vzácnych artefaktov denne obdivujú skupiny turistov. Nájdu v ňom krstiteľnicu a kríž ešte z čias vysviacky chrámu v roku 1075, ale aj Boží hrob s drevenou sochou Krista Pána z 15. storočia, keď na troskách pôvodného kostola vznikol gotický chrám a kláštor. Celé dejiny Hronského Beňadika sú previazané s benediktínskym opátstvom a saleziánmi, ktorí prišli po nich. Tí kláštor opustili pred dvoma rokmi.
“Jediný benediktínsky chrám na Slovensku, ak nerátame ruiny v Nitre, nám priamo pred očami odchádza do histórie rovnako ako celý tento katolícky rád,” poznamenal Luba. Momentálne podľa neho šíria ideu pracovitosti na Slovensku prví dvaja putujúci benediktíni novej generácie. Na podporu rekonštrukcie kláštora založili veriaci národnú zbierku, stav jej konta je však biedny. Vlani štát vložil do opravy krížovej cesty 700-tisíc korún, tento rok má pribudnúť 400-tisíc. Pre sakrálne monštrum je to iba kvapka v mori.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nový cyklochodník spojí dve kultúrne pamiatky

Slovenskú obec Červený Kláštor a poľskú obec Śromowce Niźne spojí cykloturistický chodník. „Prešiel nám projekt v rámci slovensko-poľskej spolupráce, ktorý spojí dve kultúrne ustanovizne, a to drevený kostolík v Śromowciach Niźnych a Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore,“ povedal pre SITA starosta obce Červený Kláštor Štefan Džurný.

V Zemplínskom múzeu vystavujú evanjeliár z 15. storočia

1. decembra 2008 – V Zemplínskom múzeu v Michalovciach je po prvý krát na východnom Slovensku vystavený rukou písaný iluminovaný Baškovský evanjeliár z 15. storočia. Evanjeliár patrí medzi najstaršie vystavované pamiatky na výstave vzácnych liturgických kníh a predmetov, ktorú pripravil Spolok sv. Cyrila a Metoda.

Kláštor kartuziánov čaká komplexná rekonštrukcia

Najneskôr do troch rokov by mal Kláštor kartuziánov v Červenom Kláštore prejsť komplexnou generálnou opravou. Nezisková organizácia Cyprián, ktorá kláštor spravuje, pripravuje veľký projekt zásadnej rekonštrukcie objektu po viac ako 60 rokoch. „Chceme sa uchádzať o maximálny objem finančných prostriedkov z Regionálneho operačného programu vo výške takmer 2,5 milióna eur,“ povedal pre SITA riaditeľ n.o. Cyprián Milan Gacík. Rekonštrukčné práce v Kláštore kartuziánov by sa mali robiť v rokoch 2011 a 2012.

Odpovede

  1. Býv. benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku
    Kláštornú pevnosť budú dobýjať stredoškoláci

    O symbolické kľúče od pevnosti bude vo štvrtok a v piatok 5. a 6. júna 2008 v kláštore v Hronskom Beňadiku v okrese Žarnovica bojovať sedem družstiev stredoškolákov z Banskobystrického kraja v prvom ročníku športovo-vedomostnej súťaže Kľúč od zelenej pevnosti. Akciu organizuje občianske združenie Mladí zelení pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia. Kľúč od pevnosti získa tím, ktorý dokáže najlepšie a najrýchlejšie splniť zadané úlohy. Medzi súťažnými disciplínami je napríklad streľba z luku, zliezanie hradieb, prechod katakombami, logické hádanky či prechod cez “pavučinu”. Na ich zvládnutie bude treba kolektívneho ducha, postreh, kondíciu a dobrú pamäť.

    Ako ďalej informovala členka Mladých zelených Jana Budáčová, celá akcia sa bude niesť v historickom duchu, charakteristickom pre obec Hronský Beňadik. Okrem súťažiacich očakávajú na podujatí aj iných návštevníkov. “Atmosféru bude dotvárať skupina lukostrelcov v dobových kostýmoch. Návštevníci sa budú môcť pozrieť do bežne neprístupných častí kláštorného komplexu, vyskúšať si súťažné disciplíny, zahrať volejbal, stolný tenis a iné hry a pochutnať si na guláši. Životné prostredie sme spojili s históriou, aby sme prilákali viac ľudí,” uviedla Budáčová s tým, že hlavná súťaž a tiež program pre návštevníkov bude prebiehať v piatok 6. júna, na štvrtok je pripravený program len pre súťažiacich.

    Občianske združenie Mladí zelení je orientované na ochranu prírody, na formovanie názorov mladých ľudí a zvyšovanie občianskeho povedomia. Poskytuje informácie o ochrane prírody a trvalo udržateľnom rozvoji a podporuje vzdelávacie, športové, výskumné a zábavné environmentálne zamerané aktivity pre cieľovú skupinu 15- až 35-ročných.

    Benediktínsky kláštor v Hronskom Beňadiku je národnou kultúrnou pamiatkou. Je to druhý najstarší kláštor na území Slovenka, prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1075. Protitureckému opevneniu a súboru kláštorných budov dominuje gotický kostol Panny Márie a svätého Benedikta.

  2. Re: Benediktínsky kláštor v zúfalom stave
    25. 1. 2010 – Obnova Mýtneho námestia bude tento rok najväčšou investíciou v obci Hronský Beňadik v okrese Žarnovica. Dedina, známa významným stredovekým kláštorom, získala na projekt rekonštrukcie námestia 370 000 eur z eurofondov. “Celková investícia je ešte o približne 20 000 eur vyššia. Táto suma totiž tvorí povinnú spoluúčasť obce,” povedala TASR starostka Terézia Budáčová.

    Na pomerne veľkom námestí sa majú zrekonštruovať autobusové zastávky, vynoviť a usporiadať parkovacie miesta, postaviť verejné WC, ale aj obnoviť drevená lávka cez Inovecký potok, ktorá kedysi spájala námestie s chodníkom ku kláštoru. Vynovené námestie by malo zlepšiť pohľad turistov na dedinu. Tých sem totiž prichádza ročne kvôli návšteve kláštora niekoľko tisíc. Vynovené námestie by malo byť k dispozícii obyvateľom a návštevníkom obce koncom budúceho roku.

    Čítajte viac: TU.

Comments are closed.