BRATISLAVA: V centre mesta zrejme opäť vyrastie židovská synagóga
V centre Bratislavy zrejme opäť vyrastie židovská neologická synagóga. Tú pred desaťročiami zbúrali pre výstavbu dnešného Mosta SNP. Občianske združenie Vráťme Bratislave Synagógu (VBS) plánuje túto pamiatku na Rudnayovom námestí opäť obnoviť, jej presná replika by mala stáť približne v tých miestach ako pôvodne. Synagóga už síce nebude židovským liturgickým miestom, ale jej priestory budú slúžiť ako divadlo či koncertná sála. O plánoch opätovne vybudovať židovskú synagógu na tlačovej konferencii informoval jeden z iniciátorov, slovenský herec Andy Hryc.
Pôvodná židovská synagóga bola veľká 20×20 metrov a jej veže vysoké 24 metrov. Občianske združenie Vráťme Bratislave Synagógu by chcelo vytvoriť jej presnú repliku. Podľa Hryca by mala synagóga stáť o niekoľko metrov ďalej, ako stála pôvodná stavba. “V Archíve mesta Bratislavy sme našli pôvodné plány, podľa ktorých urobíme projektovú dokumentáciu,” priblížil Hryc. Obnovená židovská synagóga by sa podľa iniciátorov projektu mala stať aj pamätníkom holokaustu. Na jej stene totiž budú vyryté mená 7 000 bratislavských Židov, ktorí boli deportovaní do koncentračných táborov. Podľa odhadov občianskeho združenia by mohla výstavba synagógy stáť približne päť miliónov eur. Peniaze by chceli zohnať do dvoch rokov. Na obnovu synagógy môžu prispieť ľudia SMS správou na číslo 875, každá správa má hodnotu 1 euro alebo prispieť na účet 294 100 8652/1100. Na synagógu by chcelo združenie získať peniaze aj zo zahraničných zdrojov.
Spoluprácu pri výstavbe synagógy prisľúbila aj bratislavská radnica. Pozemok, kde chce združenie synagógu postaviť, je totiž z časti mestský, súhlasiť preto budú musieť bratislavskí mestskí poslanci. Časť pozemku patrí Židovskej náboženskej obci, aj s nimi už združenie rokuje. Podľa Hryca by chceli peniaze na výstavbu synagógy vyzbierať do dvoch rokov, ďalšie dva roky predpokladajú, že bude trvať výstavba.
Neologická synagóga v Bratislave bola postavená v roku 1893, architektom je Dezso Milcha. Ako priblížil Hryc, pri Dóme sv. Martina nechala synagógu postaviť skupina Židov nazvaní neologovia, ktorí sa oddelili od ortodoxných Židov. Synagóga slúžila len niečo vyše 70 rokov. Koncom 60. rokov 20. storočia bola totiž vyradená zo štátneho zoznamu pamiatok a následne padla spolu s ďalšími vyše 350 domami v podhradí za obeť výstavbe dnešného Mosta SNP. Združenie Vráťme Bratislave Synagógu, ktoré sa chystá túto zbúranú pamiatku obnoviť, vzniklo len v júli tohto roka. Za projektom okrem herca Andyho Hryca stojí aj architekt Karol Kallay, akademický sochár Juraj Čutek či profesori Juraj Stern a Pavol Traubner.