Bratislavský Dóm sv. Martina bude mať nový orgán
Nový organ v Dóme postaví nemecký majster Do dvoch rokov by sa mal Dóm sv. Martina pýšiť novým organom. Podľa projektového koordinátora Stanislava Šurinu by mal spĺňať všetky kritériá na to, aby sa na ňom mohli hrať Bachove diela na najvyššej úrovni. Zatiaľ totiž nijaký organ na Slovensku nemá taký zvuk, aký si Bachove skladby zasluhujú a pre aký boli vytvorené.
Súčasný organ v Dóme pochádza z roku 1880 a je zapísaný ako hnuteľná kultúrna pamiatka. “Má však viaceré nedostatky,” hovorí Šurina.
On sám na ňom dennodenne hrával dlhé roky. “Je zle umiestnený, píšťaly znejú do stratena, je orientovaný sám do seba. Hráč je izolovaný, nepočuje, čo sa deje dole, pri liturgii je preto veľmi ťažké na ňom hrať,” povedal.
Organ bude stavať organársky majster Gerald Woehl z Nemecka. Má skúsenosti s reštaurovaním viacerých historických nástrojov po celom Nemecku, učňovské roky strávil v renomovanej francúzskej firme, organ by tak mal byť schopný reprodukovať aj francúzske organové diela 19. a 20. storočia v najvyššej kvalite.
“Podstatná časť organu bude klasická so zásuvkovými vzdušnicami a mechanickou traktúrou, v podveží budú registre, pod gotickým oblúkom podvežia bude hlavný stroj,” povedal organársky majster.
Nástroj bude mať tri manuály, vyše 60 registrov a 3806 píšťal. Rozdelenie budúceho organu do dvoch skríň umožní dobré šírenie zvuku, organ však bude mať v sebe zakomponovanú aj najmodernejšiu počítačovú techniku. Tá bude umožňovať ukladanie rôznych zvukových kombinácií.
Konečné výtvarné riešenie ešte podľa Woehla nie je uzavreté, chce však doň s určitosťou premietnuť špecifikum chrámového priestoru.
Život v kostole by stavba nemala ovplyvniť, podľa Woehla počas bohoslužieb sa stavať nebude a nehluční turisti by si tu dokonca mohli vypočuť aj zvukové skúšky budúceho nástroja.
Starý organ by podľa arcibiskupa Jána Sokola mohol poputovať do jedného z nových kostolov, plánovaných na území mesta, napríklad do budúcej modernej petržalskej katedrály.
Stavba nového organu bude stáť takmer milión eur, uhradená bude prostriedkov rímskokatolíckej cirkvi.
Zdroj: TKKBS, SME, DOROTA KRÁKOVÁ
————————————-
Nový organ má vážiť deväť ton
BRATISLAVA – Nový veľký organ, ktorý by sa do dvoch rokov mal rozozvučať v Dóme svätého Martina, bude mať hodnotu takmer milióna eur. “Nikde inde na Slovensku, ani vo filharmónii, taký nenájdete,” vyzdvihol včera arcibiskup
– metropolita Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Ján Sokol, z ktorého iniciatívy sa tento hudobný nástroj postaví. Financovať ho budú zo zdrojov Rímskokatolíckej cirkvi aj sponzorských darov prostredníctvom nadácie Laudate Dominum, zriadenej na tento účel. Organ ručne vyrobí majster Gerald Woehl z nemeckého Marburgu. Jeho firmu vybrali spomedzi piatich ďalších špičkových zahraničných spoločností, ktoré pri zadávaní tejto významnej zákazky prichádzali do úvahy. Woehl, ktorý je v týchto dňoch v Bratislave, osobne porozprával, že nástroj bude mať tri manuály, vyše 60 registrov, 3 806 píšťal a celý by mal vážiť vyše deväť ton. “Jeho výstavba však nijako neovplyvní bohoslužby a nemala by nepriaznivo ovplyvniť ani pohyb turistov,” ubezpečil zároveň. “Nový nástroj bude konkurovať všetkým významným katedrálnym organom v Európe,” zdôraznil diecézny hudobník a koordinátor projektu Stanislav Šurin. Spresnil, že úlohou zhotoviteľa je predovšetkým zabezpečiť, aby sa na organe dali dobre zahrať jednak barokové skladby Johanna Sebastiana Bacha z 18. storočia a jednak francúzske romantické skladby z 19. a 20. storočia. Práve Woehl je podľa neho ideálne pripravený vyhovieť tejto požiadavke – vyučil sa u renomovaných organárskych majstrov vo Francúzsku a okrem iných organov vo významných európskych chrámoch postavil tiež tento nástroj pre katedrálu svätého Tomáša v Lipsku, teda v meste, kde je pochovaný Bach.
Keď martinskú konkatedrálu nedávno zrekonštruovali, otázka organu zostala nevyriešená. Doterajší veľký organ, dielo slovenského majstra Vincenta Možného z roku 1880, má totiž isté nedostatky a navyše je veľmi zle umiestnené v podveží chrámu. “Neznie preto do priestoru, ale asi tak, ako keby ste dvoch spevákov postavili oproti sebe do skrine a nechali na nej pootvorené dvere,” priblížil aj laikom problém nástroja, na ktorom hrával v rokoch 1991 až 1995 denne.
Nový organ plánujú využívať nielen pre cirkevné účely, ale aj na koncertoch pre širšiu verejnosť. Arcibiskup Sokol sa domnieva, že doterajší organ by sa mohol premiestniť do novej modernej katedrály v Petržalke, s ktorej výstavbou sa počíta, prípadne do iného nového chrámu.
Postup prác na novom organe Dómu sv. Martina
– začiatok prác na projekte august 2006
– prvé drobné mechanické práce september 2006
– premiestnenie starého organu máj 2007
– začiatok prác v konkatedrále september 2007
– ladenie organu od apríla 2008
– posviacka október 2008
ZDROJ: TKKBS, PRAVDA, Soňa Pacherová
Bratislavský Dóm sv. Martina bude mať nový orgán
Bratislavský Dóm sv. Martina bude mať nový orgán. Na jeho výstavbe už pracuje známy organársky majster z Nemecka, Gerald Vehm. Stavba unikátneho organu nadväzuje na celkovú rekonštrukciu bratislavského dómu. Použijú na ňu prostriedky Rímskokatolíckej cirkvi, nadácie Laudeat Dominum, zriadenej na tento účel a sponzorov. Projekt sa realizuje vďaka osobnej iniciatíve arcibiskupa Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Jána Sokola. Ten dnes prezradil aj to, že Dóm sv. Martina v Bratislave bude už čoskoro vyhlásený za katedrálu.
Z výberového konania, do ktorého sa zapojilo päť prominentných zahraničných organárskych firiem vyšla víťazne firma Geralda Vehma z Marburgu. Táto realizovala stavby mnohých veľkých organov vo významných európskych chrámov. Termín posviacky nového organa je už naplánovaný na november 2008, ale arcibiskup Ján Sokol verí, že sa tak stane možno podstatne skôr. Cena organa je 993 tisíc eur bez DPH. A v čom vidí prínos nového organa nielen pre Bratislavu a pre Dóm sv. Martina samotný otec arcibiskup Ján Sokol? Pre Rádio Lumen prezradil.
Monsignor Ján Sokol, Bratislavsko-trnavský arcibiskup: “Pre samotný chrám bude mať veľký prínos. Bude ho počuť priestorovo, čo starý organ nemôže, lebo je postavený pod veži a proti sebe. Čiže tým vlastne aj ľudí povznesie bližšie k Bohu, zapojí do bližšieho spevu a lepšieho zapájania sa aktivít do slávenia eucharistie. To je pre cirkev. Pre umeleckú obec to bude skvostom v skvoste, architektonicky umiestnený, ktorý rozhodne bude každý obdivovať. A nielen zo Slovenska. Bude to mať meno aj v zahraničí. Pre mesto bude to mať to, že ľudia budú vedieť, že nielen auparky, ale dá sa mať kultúru aj v oblasti cirkvi.”
Nový organ by mal konkurovať všetkých významným katedrálnym organom v Európe. A čo so starým organom, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou? Ten by mal byť podľa plánov otca arcibiskupa Jána Sokola umiestnený v novej, modernej katedrále, ktorej výstavba je naplánovaná v Bratislave. Z Bratislavy, Andrea Eliášová, rádio Lumen.
Zdroj: Rádio Lumen, TKKBS
————————————–
Dóm sv. Martina v Bratislave bude mať čoskoro nový organ
Architektonický skvost Bratislavy, Dóm sv. Martina, bude mať čoskoro nový organ. Konkrétne kroky podnikol arcibiskup, metropolita Mons. Ján Sokol vlani v novembri. Po ukončení reštaurovania interiéru katedrály. Rozhodovalo sa medzi umeleckými návrhmi z dielní dvoch nemeckých, švajčiarskych a jednej rakúskej spoločnosti. Domácich a zahraničných expertov, ako aj zástupcov diecézy presvedčil vo výberovom konaní projekt rakúskej firmy z Marhburgu. Dnes o tom informovali predstavitelia Rímskokatolíckej cirkvi v Bratislave.
Ján Sokol, arcibiskup, metropolita: “Dóm sv. Martina nemá na úrovni organ. Druhý dôvod bol oživiť Dóm sv. Martina, pretože tu už nebýva veľa ľudí, skôr sú tu úradnícke priestory okolo neho a keď tam bude tento skvost, som presvedčený, že bude mať svoje pozitíva po tej náboženskej, umeleckej, ale aj ekonomickej stránke.”
Zástupcovia diecézy si od nového organa veľa sľubujú. Mal by sa stať novou dominantou tohto kedysi korunovačného sídla niekdajšieho Rakúsko-Uhorska. Pod hudobný sprievod dnešných bohoslužieb sa podpisuje diecézny hudobník Stanislav Šurín, ktorý o nedostatkoch martinského organu vie najviac.
Stanislav Šurín, diecézny hudobník: “Jeho hlavným problémom je, že kvôli symfonickej tradícii je zastrčenú úplne v podveží a nemá možnosť sa zvukovo šíriť do priestoru a má aj také zvukové nedostatky, napríklad mixtúry tak by som povedal škaredé. Na sprievod liturgického zhromaždenia a spevu robí problémy ten nástroj, nakoľko je úplne vzadu organista je pred tým, nepočuje čo sa deje dolu, lebo pred organistom je 6-metrová empora. O koncertoch už ani nehovoriac. Hrať na takomto organe koncerty by bolo možno takým faux paus.”
Je potrebné povedať, že podľa predstaviteľov diecézy výstavba nového organa neovplyvní ani plán, ani priebeh bohoslužieb v Dóme sv. Martina. A teraz k číslam. Stáť by mal vyše 990 000 eúr a jeho tóny by tam mali po prvý raz zaznieť koncom roka 2008. Aký osud ale čaká starý organ, ktorý v roku 1880 vymajstroval Vincent Možný z Nitry? A aké meno dostane jeho nástupca? O tom si povieme v sobotu predpoludním v relácii Bratislavská panoráma.
Zdroj: TKKBS, Rádio Regina