Bytča: V Sobášnom paláci sa bude po rekonštrukcii opäť sobášiť
Národná kultúrna pamiatka Sobášny palác v Bytči bude opäť slúžiť svojmu pôvodnému účelu – sobášom. V roku 1601 ho dal postaviť uhorský palatín Juraj Thurzo pre sobáše svojich siedmich dcér. Po dokončení rekonštrukcie paláca, jediného svojho druhu na Slovensku, by v ňom teda znova mali zaznieť svadobné zvony. Zrekonštruovať by sa mal najneskôr v decembri 2009.
“Chceme to dostať do takého štádia, ako si predstavujú pamiatkari, ako si predstavujú reštaurátori, aby to nebolo urobené polovične,” konštatoval podpredseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Jozef Grapa. ŽSK získal na rekonštrukciu z nórskeho finančného mechanizmu 955 tisíc eur, krajská samospráva prispela na obnovu pamiatky podľa Grapu doteraz vyše 663,9 tis. €. “Zatiaľ sme sa zhostili prác v exteriérovej časti, to znamená, že boli odstránené všetky sekundárne omietkové vrstvy a nánosy, ktoré nepatria k renesančnej vrstve,” uviedol reštaurátor a akademický maliar Mário Flaugnatti. V jarných mesiacoch by mali nanášať nové omietky a pokračovať by mali v rekonštrukcii výtvarných prvkov na pôvodnú podobu.
Stavba prešla niekoľkými prestavbami, ktoré zásadným spôsobom zmenili či narušili jej výraz, preto museli odstrániť všetky nevhodné prvky a zrekonštruujú ich do pôvodnej podoby z roku 1601. “Články, ktoré zostali v pôvodnej výzdobe, môžme odhadnúť tak na 20 percent, ostatné prvky boli dosť značne poškodené,” uviedol reštaurátor.
Rekonštrukcia Sobášneho paláca sa začala v januári 2008, práce sú rozdelené do štyroch etáp. Zahŕňajú sanáciu vlhkého muriva, izolačné práce na podlahových vrstvách, povrchové úpravy muriva a stien, výmenu starej strechy, rekonštrukciu interiérov i exteriérov, najnevyhnutejšie reštaurátorské práce, rekonštrukcia krovu a obnova omietok budovy.
Zrekonštruovaný Sobášny palác, do ktorého sály sa zmestí až 400 hostí, by sa mal stať nielen spoločenským ale aj reprezentačným a výstavným priestorom. Je súčasťou areálu Bytčianskeho zámku, patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe. Od roku 2002 je vo vlastníctve samosprávneho kraja, jeho správcom je Považské múzeum.