Časti stredovekých hradieb hrozí zrútenie
Časti stredovekých hradieb v Trnave hrozí zrútenie. Z bývalej veže na Rybníkovej ulici v minulých dňoch vypadol kus muriva. Vysoký tehlový múr je už na pohľad nestabilný a ohrozuje hasičov, ktorí sa pri ňom pohybujú. Väčšinu zachovalých hradieb stihla Trnava obnoviť pred príchodom krízy, na zostávajúcich 250 metrov peniaze nemá.
Ohrozený múr stojí vo dvore hasičskej stanice. Podľa Milana Horáka z Mestského úradu v Trnave bolo na obnovu tohto úseku už dávnejšie vydané stavebné povolenie. Obnova by stála viac ako 400 tisíc eur, tie mesto, ktoré je vlastníkom hradieb, nemá. Peniaze sa pokúsi získať z európskych fondov cezhraničným projektom s partnerským mestom Břeclav. V návrhu rozpočtu mesta na budúci rok je zaradená čiastka 100 tisíc eur na výstavbu severovýchodnej veže opevnenia, či tam však zostane aj vo finálnej verzii rozpočtu, je otázne.
Trnava mala s úsekom hradieb na Rybníkovej ulici v minulosti veľkolepé plány. Priestor pri hradbách mal slúžiť na rôzne prezentácie pre turistov. Hovorca radnice Pavol Tomašovič povedal, že samospráva čakala na odsťahovanie hasičov, aby mohla riešiť celý priestor komplexne. Krajský riaditeľ hasičov Vojtech Valkovič potvrdil, že výstavba novej hasičskej stanice v Trnave je momentálne nereálna, hasiči sa budú snažiť získať peniaze na rekonštrukciu terajších priestorov.
Trnavské hradby patria medzi najstaršie tehlové opevnenia na Slovensku. Opevnenie malo obdĺžnikový tvar s rozmermi 800 x 700 m. Vytvorilo priestor 56 hektárov, čím sa Trnava zaradila v 13. storočí medzi najväčšie mestá v strednej Európe. Múr opevnenia bol miestami až 10 metrov vysoký a 170 – 230 cm široký s 35 štvorpodlažnými vežami. V opevnení boli štyri brány, dve na južnej a dve na severnej strane. Okrem týchto brán boli dve malé bránky, tzv. fortne pre peších vo východnej a západnej časti opevnenia.